روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۶/۳۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 245
  • 841
  • 1,328,978
زبان نامشترک بانک ها و تولید کنندگان

منصورییک بار ژان پل سارتر، فیلسوف فرانسوی در پاسخ به سئوالات گیج کننده و مکرر دانشجویش برای ارائه یک مصداق عینی در تعریف یک موضوع فلسفی به طنز گفته بود: شخصا نگران فیلسوفی هستم که مصداق ارائه کند. با اجازه سارتر، می خواهیم طنز او را به جد بگوییم که شدیدا نگران بانک داری هستیم که روزنامه بخواند یا به رسانه ها و افکار عمومی اهمیتی قایل شود. یا اصالتا نگران مدیران ارشد بانک ها و موسسات مالی و اعتباری کشور هستیم که افکار عمومی یا اصلا چیزی به نام رضایت مردم و تولید کننده از عملکردشان برای ایشان اهمیتی داشته باشد.
البته همه بر این نکته بدیهی تاکید دارند که در سیستم اقتصادی مریض احوال ایران کمتر عرصه ای وجود دارد که بتوان با توسل به منطق علمی از تمام اجزای آن دفاع نمود و این مسئله ، اختصاصی به این یا آن دولت هم ندارد بلکه معضلی ساختاری و اساسی است.
اما داستان بانک ها کمی متفاوت تر است.بهانه این یادداشت ، جلسات کارگروه رفع موانع تولید استان هست که برای بررسی و رفع مشکلات و موانع تولید واحدهای صنعتی و تولیدی استان با حضور بانکها برگزار می گردد.
متاسفانه بسیاری از تولید کنندگان بیشترین مشکل خود را از ناحیه بانک ها می دانند. معضلی که نام آن را عدم درک مشترک زبانی می نامیم. از آنچه در این جلسات می گذرد به راحتی می توان ادعا نمود بانک ها و تولیدکنندگان به زبان کاملا متفاوت و مخالف هم سخن گفته و مسایل کلان را تحلیل می نمایند.
مثلا تولید کننده ای می گوید با توجه به افزایش نرخ دلار که در حکم بلایای طبیعی در اقتصاد است، کارخانه ورشکسته شده، بدهی بالا آورده ام و بانک نیز وثیقه ها را به اجرا گذاشته ، بنابراین حتی نمیتوانم درب کارخانه را بازکنم چه برسد به اینکه بخواهم کالایی تولید کنم.
او میگوید اگر سرمایه در گردش واحدم تامین شود یا مثلا یک سال بیشتر از تنفس اقساط بهره مند شوم می توانم دراین شرایط جنگ اقتصادی دوبرابر ظرفیت فعلی تولید و متعاقبا دوبرابر ظرفیت فعلی نیز کارگر استخدام کنم.
اما بانک می گوید من این زبان را نمی دانم و کاری هم به این حرفها ندارم که تولید کننده ورشکسته میشود یا تبدیل به کمپانی والمارت و توتال و .. میشود.
این واحد اقساط معوق دارد،سررسید اقساطش گذشته است و طبق آنچه از تهران ابلاغ شده، باید وثایقش به اجرا گذاشته شده و کارخانه مصادره شود. سرنوشت کسی و حرفه ای هم به من مربوط نیست . من فقط باید مر قانون را رعایت کنم.
و همین دو زبان متفاوت، مسئول بخش مهمی از ناملایمات اقتصادی است که هر روز با تبعات آن سرشاخ هستیم.
بانک ها در ایران اگر واقعا خصوصی هستند ، حرف و حدیث دیگری است اما اگر خصوصی نیستند در شرایط فعلی، کشور نیازمند هماهنگی بیشتر بانکها با واحدهای تولیدی است.
امروز شرایط جنگی حکمفرماست و بانک ها نیازمند جرح و تعدیل در روش ها و اهداف کوتاه و میان مدت خود در این فعالیت حرفه ای و طاقت فرسا هستند .
به نظر میرسد نخستین اقدام ضروری برای عبور از این بحران اقتصادی که نشانه هایی از آرام شدن طوفانش هم مشاهده نمیشود، پایه گذاری یک درک و زبان مشترک بین بانک و واحد تولیدی است .
هرچند بازهم مانند سارتر اگزیستانسیالیست نگران بانکی هستیم که با عنایت به آنچه افکار عمومی و تولیدکنندگان از او انتظار دارند، این زبان مشترک با واحد تولیدی را راه اندازی کند!

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز