روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 224
  • 702
  • 1,334,425
زمینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری مشترک بین اسلواکی و آذربایجان‌شرقی وجود دارد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز تاکید کرد: زمینه‌های مشترک زیادی برای سرمایه گذاری مشترک بین اسلواکی و آذربایجان شرقی وجود دارد.
صمد حسن زاده در نشست هیئت اقتصادی اسلواکی با تجار، صنعتگران و فعالان اقتصادی استان، اظهار کرد: امید است تا ثمره‌ی این مذاکره، دستاوردهای ارزشمندی برای هر دو طرف داشته باشد.
وی با اشاره به اقتصاد اسلواکی افزود: این کشور جزو یکی از کشورهای پیشرفته‌ی اقتصادی است و می تواند زمینه‌های همکاری مشترک زیادی با ایران و به خصوص تبریز داشته باشد. صنعت و معادن آذربایجان نیز می‌تواند فضای همکاری مشترکی با این کشور را فراهم کند.
حسن زاده با اشاره به وضیت جغرافیایی استان گفت: آذربایجان‌شرقی که در شمال غرب ایران واقع شده، مساحتی در حدود ۴۵هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع دارد و همچنین این استان دارای سه میلیون و هشتصد هزار نفر جمعیت است.
وی افزود: این استان با سه کشورجمهوری آذربایجان، ارمنستان و نخجوان هم مرز است و از طریق همسایگان خود به بازار ۳۰۰ میلیونی دسترسی دارد. آذربایجان‌شرقی در مسیر جاده ابریشم واقع شده و به عنوان چهارراه ارتباط با کشورهای اروپایی به شمار می‌رود. یکی از بزرگ‌ترین بارگاه‌های تخلیه‌ی کالا در این استان قرار دارد و منطقه آزاد ارس یکی از مناطقی است که امکان سرمایه گذاری تمامی کشورها بدون هزینه و مالیات در آنجا وجود دارد. ۵۲شهرک و ناحیه صنعتی و یک شهرک اختصاصی سرمایه گذاری خارجی نیز در این استان وجود دارد و همچنین مناطق ویژه‌ی اقتصادی در سهلان، مراغه، سراب و بستان آباد هم از جمله مناطق مناسب برای سرمایه گذاری به شمار می‌آیند. آذربایجان‌شرقی بزرگ ترین حوزه‌ی معدنی با قابلیت هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن ذخیره‌ی معدنی است.
وی با اشاره به پتروشیمی و پالایشگاه تبریز گفت: توانایی تولید ۱۱۰ هزار بشکه نفت در پتروشیمی خود مزیت بزرگی به شمار می‌آید. بزرگ ترین نمایشگاه بین المللی بعد از تهران نیز در تبریز قرار دارد که سالانه حدود ۳۶ نمایشگاه بر پا می‌شود.
وی اظهار کرد: علوم پزشکی و بیمارستان‌های با کیفیت این استان از دیگر مزیت‌های آن است و این استان در جذب توریست سلامت موفق عمل کرده است . وجود جاذبه‌های گردشگری و تاریخی این استان را به یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های صنعتی و گردشگری کشور تبدیل کرده است. وجود دانشگاه‌های بزرگ و مراکز آموزش عالی با نیروهای متخصص نیز از دیگر مزیت های این استان است که دانشجویان خارجی نیز در آن مشغول به تحصیل هستند. پنج هزار واحد صنعتی نیز در استان ما حال فعالیت هستند و در صنعت نساجی حدود ۸۰ سال سابقه داریم. باتوجه به پتانسیل آذربایجان‌شرقی، صنعت شکلات سازی و شیرینی نیز زمینه‌ی خوبی برای همکاری با کشور اسلواکی است. رتبه‌ی دوم صنایع دارویی کشور و صنایع سنگین تولید ماشین آلات نیز مختص این استان است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز