زنجانی۱۴ هزار میلیارد پول مردم را خورد و برد

وزیر نفت ضمن اعلام این خبر که با توسعه هر دو فاز پارس جنوبی یک درصد رشد تولید ناخالص داخلی اتفاق می‌افتد، پاسخی صریح به منتقدان عملکرد وزارت نفت در دولت یازدهم ارائه کرد.
بیژن زنگنه در نشست خبری قبل از افتتاح شش فاز پارس جنوبی که در عسلویه برگزار شد، اظهار کرد: شش فاز پارس جنوبی با ظرفیت ۱۷۰ میلیون متر مکعب گاز ترش و ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین، در هر فاز نیم میلیون تن اتان، نیم میلیون تن ال پی جی و بین ۳۵ تا ۴۰ هزار بشکه در روز میعانات تولید می‌شود.از لایه نفتی پارس جنوبی برای اولین بار بهره‌برداری می‌شود و چهار طرح پتروشیمی که شامل فاز دوم پتروشیمی کاویان، پتروشیمی مروارید، پتروشیمی تخت جمشید و پتروشیمی انتخاب نیز راه‌اندازی خواهد شد.
وزیر نفت با بیان اینکه تولید پارس جنوبی نسبت به پنج ماه نخست سال ۹۲ به ۴/۲ برابر رسیده است، گفت: با افتتاح شش فاز پارس جنوبی به طور کلی ۱۱ فاز پارس جنوبی در دولت یازدهم به بهره‌برداری رسیده و تولید از این میدان گازی در اسفند ۹۵ و فروردین ۹۶ نسبت به پنج ماه اول سال ۹۲ به ۴/۲ برابر رسیده است و وضعیت ایران در مقایسه با همسایه خارجی در برداشت از میدان مشترک پارس جنوبی متعادل شده است. این یکی از آرزوهای من بود که خدا را شکر به آن رسیدیم.
زنگنه با اشاره به تحریم‌ها اظهار کرد: دو سال و نیم تحریم‌ها در دولت یازدهم سپری شد و فقط چند ماه آن در دولت دهم بود. ما از نظر صادرات نفت، درآمد، دسترسی به بانک، دسترسی به تجهیزات، بی‌پولی و غیره تحت فشار بودیم. اما در اوج تحریم توانستیم به اهداف خود برسیم.
رشد بیش از دو برابری تولید از پارس جنوبی در دولت یازدهم
وزیر نفت با بیان اینکه متوسط تولید از پارس جنوبی در سال ۹۲ ، ۲۸۰ میلیون متر مکعب بود گفت: در حال حاضر تولید از پارس جنوبی بیش از دو برابر رشد کرده است. تولید از پارس جنوبی تا سال ۹۲ ، ۵۷۰ میلیون متر مکعب بود که در سال ۹۵ به ۱۰۶۰ میلیارد متر مکعب تولید تجمعی رسیده است که این میزان تولید افزایش پیدا می کند. یکی از مشکلات ما ساخت خطوط انتقال بوده که بخشی از این خطوط احداث شده و بخشی دیگر هم احداث خواهد شد.
تقاضا برای نفت ایران بیشتر از عرضه است
وی با تاکید بر اینکه تقاضا برای نفت ایران بیشتر از عرضه نفت است، گفت: عده‌ای برای عدم خرید نفت ایران توسط هندی‌ها ابراز نگرانی کردند که من اعلام کردم نگرانی وجود ندارد و نگران نیستیم.
آورده دولت یازدهم برای پارس جنوبی تدبیر بود
وزیر نفت با تاکید بر اینکه آورده دولت یازدهم برای پارس جنوبی تدبیر بود اظهار کرد: در زمانی من اعلام کردم پول مهم نیست یکی از نمایندگان مجلس در پاسخ به من گفت بنابراین اگر پول دارید اقدام کنید. من هم پاسخ دادم پول نداریم. اما در دنیا چیزی مهم تر از پول وجود دارد. پارس جنوبی را پول نساخت. بلکه عشق و تدبیر و مدیریت و دلسوزی ساخت. عشقی که همراه با عقل بود.در این راستا از طریق صندوق توسعه پول فراهم کردیم و همه پولی که از آنجا گرفته‌ایم خرج نشده ما قطره چکانی پول خرج کردیم و بقیه پول برای سایر فازها باقی مانده. ارزش ۶ فازی که قرار است به بهره‌برداری برسد ۱۸ میلیارد دلار است که ۱۰ میلیارد دلار آن قبلا خرج شده. ۶ میلیارد دلار در این چند سال و یک مقدار خرده‌کاری‌ها و بدهی‌ها بوده است.
بابک زنجانی پول ملت را خورد و روحیه خوبی هم دارد
وزیر نفت با بیان اینکه بابک زنجانی پول ملت را خورد و برد افزود: هیچ پولی پس نداد. ۱۳ یا ۱۴ هزار میلیارد تومان پول مردم را خورد و انگار نه انگار. خیلی هم روحیه خوبی دارد. گفته‌اند ۲۰۰۰ میلیارد به حساب ما برگشته که برای زنده کردن آن باید اموالش را در ایران زمین، قیطریه، هتلی در قشم و غیره به فروش برسانیم، اما کسی نمی‌خرد.
هیچ‌کدام از پروژه‌های وزارت نفت در دولت یازدهم بلاتکلیف نیست
وی با بیان اینکه هیچ کدام از پروژه های وزارت نفت در دولت یازدهم بلاتکلیف نیست توضیح داد برای هر پروژه معلوم است که پول از کجا خواهد آمد و هیچ پروژه بلاتکلیفی وجود ندارد جز آنچه از قبل به ما به ارث رسیده است. تکلیف توسعه میدان های نفتی نیز در قالب قراردادهای نفتی روشن است و مجوز کامل از مجلس گرفته شده.
زنگنه با بیان اینکه شنیده‌ام برخی منتظر هستند که ترامپ تحریم‌ها را تمدید می‌کند یا خیر، اظهار کرد: البته اتحادیه اروپا در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی از شرکت‌های خودشان حمایت کردند.
پاسخ صریح زنگنه به منتقدان وزارت نفت
وی با تاکید بر اینکه هر کسی اعلام می کند در دولت یازدهم کاری در وزارت نفت صورت نگرفته بیاید بازدید کند افزود: در سال ۹۲ ، ۴۳ درصد سوخت مایع در نیروگاه‌ها مصرف می‌شد که در حال حاضر به ۱۳ درصد رسیده صادرات نفتی ما دو برابر شد و تولید پتروشیمی افزایش یافت. به ۹۰۰۰ روستا گازرسانی صورت گرفت و در شهرهای بزرگ کشور بنزین یورو ۴ توزیع می‌شود. این که می‌گویند کاری نشده، بی‌انصافی است و وجدان عمومی در نهایت قضاوت درست می‌کند.
وزیر نفت تاکید کرد: ما مظلوم هستیم. چهار سال هر چه خواستند گفتند. ما امکان نداشتیم پاسخ بدهیم. قدرت آنها در حرف زدن و رساندن پیام بیشتر از ما است. اگر می‌خواهیم کشور پیشرفت کند باید با هم متحد باشیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از