روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
زندگی عشایری ، جذابیّت ویژه تبریز ۲۰۱۸

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی بابیان اینکه جامعه عشایری استان در رویداد تبریز ۲۰۱۸ میزبان گردشگران می‌شوند گفت: زندگی عشایری جذاب‌ترین صحنه “ تبریز ۲۰۱۸ “ است.
سید محمدحسن آل‌هاشم در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه زندگی عشایر مصداق عینی اقتصاد مقاومتی هستند اظهار داشت: عشایر در همت مضاعف، تولید ملی، اشتغال و همچنین الگو و صرفه‌جویی که نمونه بارز “اقتصاد مقاومتی” هستند به‌طوری چراکه تمامی عشایر در تولید مواد پروتئینی، صنایع‌دستی، زراعت حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.
وی با اشاره به اینکه جامعه عشایری اعم از کوچک و بزرگ، زن و مرد مدام در حال فعالیت هستند و هیچ‌ وقت از تلاش و کوشش دست بر نمی‌دارند افزود: با این‌که تنها ۲ درصد جمعیت آذربایجان شرقی را جامعه عشایری تشکیل می‌دهد ولی همین جمعیت اندک ۲۰ درصد پروتئین استان را تولید می‌کنند و این امر نشان‌گر تأثیرگذاری عشایر در تحقق اقتصاد مقاومتی است.
مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی بابیان اینکه جامعه عشایری جزو اقشار بی‌منت و تولیدکننده جامعه هستند، گفت: قطعاً جامعه عشایری نیز همانند سایر اقشار جامعه مشکلاتی دارند و وظیفه ماست که تا حد توان برای رفع مشکلات این قشر زحمت‌کش بکوشیم.
آل‌هاشم در ادامه با ذکر اینکه در جامعه عشایر شاهد تثبیت اشتغال هستیم، ابراز داشت: با توجه به این‌که در جامعه عشایر تنها خود عشایر مشغول به کار هستند و ما هم در راستای کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال هر اقدامی که می‌کنیم منجر به تثبیت اشتغال در عشایر می‌شود و خوشبختانه امسال از محل ماده ۱۰ و ۱۲ تسهیلاتی به جامعه عشایری و شرکت‌های تعاونی پرداخت کرده‌ایم.
وی با اشاره به تصویب تخصیص اعتبار یک و نیم میلیارد دلاری برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری از سوی مجلس شورای اسلامی، گفت: عشایر آذربایجان شرقی نیز از این تسهیلات استفاده می‌کنند و سعی داریم تا این تسهیلات به طرح‌های بزرگ، اشتغال‌زا و تولیدی جامعه عشایری تخصیص‌یافته و از آن بهره‌مند شوند.
مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه جامعه عشایری در رویداد “ تبریز ۲۰۱۸ “ چه نقشی می‌توانند از خود ایفاء کنند؟ گفت: شناسایی فرهنگ، آداب‌ورسوم عشایر در راستای رویداد “ تبریز ۲۰۱۸ “ یکی از نکات بارز جامعه عشایری بوده که می‌تواند در این رویداد بین‌المللی بروز و ظهور پیدا کند.
آل‌هاشم بیان داشت: کمپ‌ها و تولیدات جامعه عشایری که جزو تولیدات سالم محسوب می‌شود و زندگانی عشایری بر پایه آلاچیق‌ها که سطح شهرستان‌های آذربایجان وجود دارد تلاش می‌کنیم تا این نوع روش زندگی و تولیدات ارگانیک و سالم عشایر را در راستای تبریز ۲۰۱۸ به گردشگران خارجی معرفی کنیم.
وی با تأکید بر اینکه در برخی شهرستان‌ها عشایر به‌صورت فصلی و در برخی مناطق آذربایجان شرقی دیگر نیز عشایر به‌صورت ثابت سکونت دارند، تصریح کرد: بنا داریم تا در شهرستان‌های تبریز، جلفا و خداآفرین عشایر به‌صورت ثابت ساکن باشند ولی در منطقه ارسباران با توجه به اقلیم منطقه حضور عشایر به‌صورت فصلی خواهد بود.
مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی در پایان خاطرنشان کرد: در رویداد تبریز ۲۰۱۸ شاهد شکوفایی و نشان دادن فرهنگ و زندگی عشایر و آداب و سنن خواهیم بود که زندگی عشایری در واقع یکی از جذاب‌ترین صحنه‌های “ تبریز ۲۰۱۸ “ قلمداد می‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز