روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 375
  • 1,087
  • 1,361,374
زهـر چشم همتی از عسگر اولادی

بعد از چند سال مماشات و محافظه کاری بالاخره یک مدیر پیدا شد تا پاسخ یک یاوه گوئی را بدهد . منظورم بیانیه ای است که ناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به اظهارات عسگراولادی یکی از تجار معروف تهرا ن ورییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین صادر نموده است. خانواده عسگر اولادی بصورت خانوادگی نماد یک جریان سیاسی ریشه دار در بازار کشور هستند، شرکت های تجاری متعددی دارند و بالاتر از آن ارتباطات سیاسی فراوانی هم با همه جریان های سیاسی دارند. برادر ایشان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی بود که علیرغم ریشه راست و محافظه کارانه شان به چرخش های سیاسی نیز مشهور بودند.
عسگراولادی در یک برنامه تلویزیونی اقدامات ارزی بانک مرکزی را به باد انتقاد گرفته و گفته بود نیما دفتر دستکی است که آقایان راه انداخته‌اند و چند صراف را دور هم جمع کرده‌اند و اسمش را نیما گذاشته‌اندکه البته سبب شده صادرات مملکت قفل شود.
ناگفته نماند همین تاجر محترم چند هفته پیش در مصاحبه ای گفته بود دو شرکت صادراتم تعطیل هستند و سه ماه است که کلا بیکارم و…
بانک مرکزی اما برای نخستین بار برای دفاع از حیثیت مجموعه ، پاسخ و دفاع از عملکرد خود را خطاب به یک فعال تجاری در قالب بیانیه ای رسمی نوشته است. در بیانیه این بانک به صراحت آمده است عسگراولادی تاکنون هیچ اطلاعاتی از نحوه مصرف ارز صادراتی خود در چرخه اقتصادی کشور ارایه نکرده است، به طوری که دو شرکت صادراتی ایشان تا پایان آبان ماه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۶/۶ میلیون یورو صادرات داشته و ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصادی نکرده است؛ در حالیکه بخش عمده ای از صادرکنندگان متعهد به کشور تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد یورو ارز در بازار ثانویه عرضه نموده و بخشی از واردات کشور از این محل تامین شده است.
بدون توجه به اینکه احتمالا بخش هایی از انتقادات عسگر اولادی نیز صحیح و مورد قبول کارشناسان باشد، بیانیه رسمی این بانک را باید یک حرکت رو به جلو دانست . چراکه اقلا تکلیف مردم با برخورداران از رانت ارزی را مشخص می نماید و مردم را در جریان امر قرار می دهد. امثال عسگر اولادی ۴۰ سال است از منافع ارزی این ملت بهره های فراوانی برده اند اما امروز که زندگی مردم به موضوعی بنام دلار و ارز گره خورده است، دست به احتکار آن میزنند و تازه زبان شان هم دراز است.
دولت باید از همان سال ۹۲ حساب و کتاب خود را با این نوع از فعالین اقتصادی صاف می نمود تا امروز مجبور نباشد برای بر زمین نشاندن یک تاجر، بیانیه ای رسمی صادر نماید.با این حال همین برخوردها از سوی بانک مرکزی باید تداوم یابد چراکه سال آتی به لحاظ ارزی سال بدتری نسبت به امسال خواهد بود و جای هیچ مماشاتی باقی نمانده است. بنابراین باید گفت :آقای همتی ادامه بده و نگران چیزی نباش. آنهایی که از منابع ارزی کشور بهره مند شده اند باید به ملت شناسانده شوند و هرکسی از جیب این ملت خورده است باید حساب پس بدهد.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز