روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
زیبا شهر

گروه معماری GSA آینده شهرسازی استرالیا را تامین می‌کند

برج مسکونی ۱۹۷ شهر پاراماتا استرالیا کانسپتی زیبا و قابل تحسینی می باشد که توسط گروه معماری GSA و رافائل دلاهوز ارائه و طراحی شده است. این کانسپت در حالی به اجرا می رسد که به عنوان طرح برتر در مسابقه طراحی بین المللی استرالیا شرکت کرده و با نظر کارشناسان و مسئولین شهر پاراماتا به عنوان کانسپت اصلی انتخاب شود. مفهوم موقعیت اصلی ساختمان به عنوان قلب تپنده شهر پاراماتا خارج از چهارچوب تعریف اصلی ساختمان نیست. موقعیت ساختمان به طور دقیقی در مرکز شهر واقع شده تا خط آسمان شهر را به طور زیادی دستخوش تغییر کند. برج ۱۹۷ به شیوه ای آینده نگر از طبیعت و ویژگی های معاصر منطقه تأثیر پذیرفته و به نوعی پیچیدگی های اقلیمی منطقه را در خود جای داده است.
کل فرم برج با توجه به خصوصیت عمودی بودن از درخت اکالیپتوس و عناصر طبیعی آن الهام گرفته است. این برج با ارتفاع ۱۹۷ متری خود به عنوان یک عنصر عمودی شاخص شناخته می شود.
مهم ترین ویژگی طرح فوق دریافت نور طبیعی در بهترین ضلع ساختمان می باشد. هندسه پلان برج در طبقه همکف به خوبی با شکل پیاده رو خیابان همپوشانی شده تا با چهارچوب متعارف شهری در یک راستا قرار گیرد. پنل هایی که به صورت عمودی به بدنه برج متصل شده اند یک شیوه ساده و کلاسیک برای ایجاد سایه درون برج می باشند. از این طریق هر واحد می تواند از نور روز بهره ببرد و نیاز به استفاده از وسیله ای مانند پرده نداشته باشد. امکانات رفاهی مانند چشمه آب گرم مصنوعی، استخر و بام سبز جزو لوکس ترین ویژگی‌های برج ۱۹۷ می باشد که این مجموعه را از همتایان خود در استرالیا مجزا می کند.

موزه هنرهای معاصر آفریقا

موزه هنرهای معاصر آفریقا با ۹ طبقه بزرگترین موزه جهان است که در منطقه ساحلی واقع شده و شامل سیلندر های عمودی غولپیکری است که نماد صنعت قرن بیست و یکم می باشد. طراحان موزه آفریقا یکی از چالش های طراحی را این گونه شرح می دهند که ما از این فرصت برای احیای ساختمان مرده و تبدیل آن به جایی برای مشاهده از آثار هنری باورنکردنی از قاره آفریقا بهره بردیم تا تعبیری از یک بنای تاریخی باشد. به طور کلی طراحان نماد پیشرفت اقتصادی را به یک حوزه فرهنگی تبدیل کرده اند. نکته دیگر ایجاد فضاها و گالری ها در میان فرم لانه زنبوری ساختمان بوده است.
طراحی نهایی این پروژه شامل ۶۰۰۰ مترمربع فضای نمایشگاهی است که ۸۰ گالری را در بر دارد. همچنین دهلیز داخلی همانند فضای کلیسای جامع یهودیان، در مرکز موزه واقع شده است. از دیگر امکانات آن می توان به باغ پشت بام، آزمایشگاه های حفاظتی، کتابفروشی رستوران و بار اشاره نمود.

پارک های حاشیه ای درآمد پایدار مغفول مانده

با افزایش میزان تولید وسایل نقلیه موتوری و رشد روزافزون استفاده از وسایل نقلیه شخصی، تراکم ترافیک و تبعات منفی آن، مشکلات فراوانی را در سطح شبکه معـابر شـهری ایجـاد نمـوده اسـت و مشکل نبود پارکینگ را برای پایتخت نشینان ایجاد کرده است. مدیریت پارک حاشیه ای در معابر با توجه به کمبود فضای پارک از جمله کارهایی است که می تواند علاوه بر حل مشکل شهروندان و ایجاد رضایت آنان درآمد بسیاری را نصیب شهرداری تهران کند.
همچنین اگر حساب سرانگشتی کنیم متوجه خواهید شد که روزانه مقدار زیادی سوخت برای پیدا کردن جای پارک در سطح شهر به هدر می رود. بر این اساس خبرنگار تیتر شهر در این ارتباط به سراغ رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران رفت و در این مورد از وی سوال کرد. محمد علیخانی درباره راه حل مشکل نبود جای پارک گفت: راه حل ما برای حل مشکل پارکینگ در کوتاه مدت این است که پارک های حاشیه ای به صورت هوشمند ساماندهی کنیم زیرا خرید پارکومتر و نصب آن هزینه ها و مشکلات زیادی دارد و بهتر است که از روش هوشمند استفاده شود.
عضو شورای شهر تهران افزود: حدود یک میلیون پارک حاشیه ای داریم که از این محل شهرداری درآمد پایدار خوبی می تواند داشته باشد و حدود ۷۰۰۰ میلیارد تا ۸۰۰۰ میلیارد می توان درآمد کسب کرد که امروزه متاسفانه این درآمد صفر است. این ها منابع مالی است که همینگونه هدر می رود و با توجه به مشکلات شهرداری می توان استفاده کرد و رضایتمندی شهروندان را با نظم دهی ایجاد کنیم. بدین ترتیب خودروها تردد اضافشان که به دنبال پارک هستند سبب ایجاد ترافیک و مصرف سوخت و آلودگی هوا می شود و با ساماندهی می توان این ها را ساماندهی کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز