زید آبادی در تبریز و قضاوت آیندگان

منصوریاحمد زیدآبادی یکی ازنویسندگان بنام و صاحب نظر حال حاضر کشور است . احمد، از روزنامه نگارن باسابقه ای است که خواندن آثار ژورنالیستی دهه ۷۰ او هنوز هم برای تازه کاران این عرصه و حتی عرصه سیاست بسیار آموزنده است .
نوع متفاوت نگاه او به مسائل و وتحلیل های جان دار و به دور از هیجانات کاذب وسطحی، یکی از نشان گر های مطالب اوست.
زیدآبادی که شدیدا از عافیت طلبی به دور است ،علیرغم اینکه می توانست مسیر دیگری برای خود انتخاب کند، با تحمل احکام سنگین قضائی حبس خود در وطن، اینجا ماند تا به زعم خود تلاش کند بارقه های اصلاح طلبی را زنده نگه دارد. مهمتر از همه این که او در کانال تلگرامی اش که تنها رسانه اوست، سعی وافری برای انتقال این روحیه به نسل جوان سیاسی دارد.
او بارها و بارها در مطالب و یادداشت های سیاسی خود با تمسخر براندازان ، تنها مسیر برون رفت از مشکلات کشور را اصلاح طلبی عملگرایانه دانسته است و در این بین دغدغه فسادستیزی او واضح تر از هر مطالبه دیگری در اندیشه اش موج میزند. فارغ از این ها، و این که او کیست ، زیدآبادی اقلا نویسنده ای تواناست و دراین بحبوحه فقر فرهنگی و شرایط اسفناک کتاب و کتاب خوانی که اصلاح آن، صدها بار مورد تاکید مقام رهبری قرار گرفته است ، زیدآبادی جزو معدود نویسندگانی است که کتاب های او به چاپ ۱۶ ام و بیشتر می رسد .
بهرحال، هفته گذشته، بنا بود مراسم رونمایی از کتاب جدید این نویسنده توانمند، در خانه ختایی تبریز برگزار گردد. اما متاسفانه بدلیل اتمام زمان بیمه این خانه تاریخی ، لزوما بایستی محل مناسب دیگری برای آئین رونمایی از کتاب زیدآبادی در نظر گرفته می شد. البته ناگفته پیداست که این شرط جوانمردی و مهمان نوازی نیست که بعد از اطلاع رسانی برنامه و مشخصا بعد از حضور میهمان، برنامه از قبل تعیین شده، کنسل شود.
زید آبادی با هر مسلک و فکر و اندیشه ای که داشته است و یا دارد ، در تبریز به عنوان یک نویسنده کتاب حضور داشته است .ناگفته پیداست که رونمایی از کتاب تازه نشر یافته نقش مهمی در ترویج فرهنگ کتابخوانی هم دارد. اما متاسفانه این آئین رونمایی با انتقاداتی مواجه گردید که به نظر میرسد کمی از جاده انصاف فاصله دارد .
تنها انتقادی که نسبت به حضور این نویسنده ارجمند در تبریز وارد گردید ، بیشتر رنگ و بوی تصفیه حساب داشت تا نقد اصولی یا نقد شخصیت زیدآبادی .
این حق طبیعی شهروندان و حتی سیاسیون عزیز است که نقد خود از موضوعات را آزادانه بیان کنند اما برای صحیح و وارد بودن انتقاد قطعا شرایطی لازم است که بدون آنها مطلب به جای دیگری حواله می یابد. حتی اگر بخواهیم حضور زید آبادی ها در تبریز را از منظر سیاسی اش هم مورد بررسی قرار دهیم ، بارها گفته شده است، تبریز از مدار توسعه سیاسی که رکن رکین توسعه عمومی است ، خارج شده است. و ناگفته پیداست که همه نخبگان سیاسی اعم از شورانشینان شهر، نمایندگان، دولتی ها، رسانه ها و .. باید در مسیر بازشدن فضای سیاسی در تبریز گام بردارند که به صلاح این شهر نزدیک تر است و قطعا مورد قضاوت آیندگان نیز خواهد بود.
این آمد و شد ها را تسهیل کنیم تا صدای اندیشه های متفاوت در شهر اولین ها به خوبی شنیده شود . باید به نظام جمهوری اسلامی اعتماد کنیم اگر، کتابی مجوز ارشاد دارد یا حتی اگر محکومی با عفو رهبری به دامان جامعه خویش بازگشته است ، در مواجهه با او افراط نکنیم. اگر امروز را هم نمی بینیم مراقب قضاوت آیندگان باشیم.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از