روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
زیست بوم مراغه قابلیت تبدیل به ژئوپارک را دارد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه با اشاره به تنوع زیستی این شهرستان گفت: با توجه به گونه های گیاهی و جانوری موجود در این منطقه، زیست بوم مراغه قابلیت تبدیل به ژئوپارک (پارک زمین شناسی) در منطقه شمالغرب کشور را داراست.
غلامرضا زارع در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: وجود پوشش گیاهی، تنوع زیستی، غارهای طبیعی، آب های معدنی، صخره ها و جاذبه های طبیعی این منطقه را به مرجعی برای مطالعات زیست محیطی تبدیل کرده است.
وی ادامه داد: منطقه طبیعی فسیلی مراغه به عنوان یکی از منحصر به فردترین گستره فسیلی کشور و خاورمیانه، زمینه مساعدی را برای حضور گردشگران طبیعی و نیز محققان بین المللی فراهم کرده است.
زارع اضافه کرد: این منطقه فسیلی با یک هزار و ۲۶ هکتار وسعت دارای گستره وسیعی از فسیل های جانوری با قدمت ۸/۵ تا ۹ میلیون سال از پتانسیل های مناسبی برای مطالعات زیستی برخوردار است.
وی با بیان اینکه فسیل های منحصر به فردی در منطقه مراغه یافت شده است گفت: حیات وحش آفریقا مرهون فسیل ها و تنوع زیستی مراغه است.
وی افزود: در این شهرستان تاکنون هفت گونه فسیل فیل، ۶ گونه کرگدن و چندین گونه کمیاب اسب یافت شده که مرجعی برای محققان زیستی دنیا شده است.
زارع با اشاره به احداث مرکز تحقیقات دیرینه شناسی مراغه گفت: این مرکز در قالب یک مجموعه کامل با ۹ هزار و ۲۰۰ مترمربع وسعت، از جمله هشت هزار متر مربع ساختمان اصلی و یک هزار و ۲۰۰ متر مربع ساختمان اداری و کارگاه، از ۴۸ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.
وی افزود: هم اکنون نیز اقدام برای نصب انشعاب آب برای این مرکز انجام شده و با تخصیص اعتبار لازم شاهد تکمیل این مجموعه خواهیم بود.
وی با اشاره به همکاری این مرکز و حفاظت محیط زیست مراغه با مراکز دانشگاهی گفت: هم اکنون هشت پایان نامه دوره دکترا در زمینه تنوع زیستی و مطالعات فسیل شناسی در این مرکز توسط دانشجویان در حال اجراست.
وی ادامه داد: برگزاری دو کارگاه بین المللی با حضور محققانی از ۶ کشور مختلف دنیا، چاپ ۱۱ مقاله ISI در زمینه منطقه فسیلی این شهرستان و نیز سه مطالعه بین المللی برای تعیین سن منطقه مراغه از جمله همکاری های تحقیقاتی این مرکز با مراکز دانشگاهی و محققان داخلی و خارجی بوده است.
زارع اضافه کرد: در طول سال های اخیر نیز هشت سایت در منطقه فسیلی مراغه با مشارکت مراکز علمی و دانشگاهی و نیز موزه تاریخ طبیعی حفاری شده که حاصل آن استخراج چهار هزار قطعه فسیل بوده که از این میزان تاکنون ۷۰۰ نمونه برای نمایش عمومی و مطالعه بر روی آنها آماده سازی شده است.
وی با اشاره به آغاز نمایش عمومی فسیل های منطقه فسیلی مراغه در موزه مرکز دیرینه شناسی این شهرستان گفت: از اول اسفند سال گذشته تاکنون این موزه پذیرای سه هزار نفر از علاقه مندان به تاریخ و طبیعت این منطقه بوده است.
وی افزود: ایجاد و راه اندازی موزه صحرائی در روستای مردق از اقدامات موثر برای معرفی این منطقه بوده که در آینده نزدیک نیز با شناسایی هفت سایت تحقیقاتی در دره گرگ، دهکده موزه صحرائی نیز با تامین اعتبار مورد نیاز ایجاد خواهد شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه با تاکید بر لزوم صیانت از محیط زیست و پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی در این شهرستان ادامه داد: از جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهرستان در برابر آلاینده های صنعتی و پسماندها حفاظت می شود.
زارع افزود: در این راستا، اخطارهای کتبی به واحدهای تولیدی و صنعتی در زمینه کاهش آلاینده ها ارائه شده که در صورت عدم توجه به این هشدارها و اصلاح آنها، اقدام به پلمپ این واحدها خواهد شد.
وی افزود: دهیاری ها نیز در زمینه جمع آوری پسماندهای خانگی و فضولات حیوانی به عنوان آلاینده های زیست محیطی اهتمام کنند.
منطقه طبیعی فسیلی مراغه به مساحت یک هزار و ۲۶ هکتار طی مصوبه شماره ۲۶۴ شورای عالی محیط زیست در ۱۴ خرداد ۸۴ به عنوان اثر طبیعی ملی مصوب شده تا ازتخریب، برداشت و حفاری دراین منطقه محافظت و کارهای تحقیقاتی به طور دقیق بر روی آثار کشف شده انجام شود.
این منطقه بخشی از محدوده بزرگ فسیل دار کوهستانی سهند است که به لحاظ داشتن مناسب ترین فسیل های هفت تا ۱۲ میلیون ساله به عنوان بهشت فسیل شناسان، شهرت جهانی دارد.
وسعت منطقه فسیلی مراغه حدود ۴۰ هزار هکتار بوده و فسیل های مکشوفه در این منطقه شامل گونه هایی از جوندگان، اسب سانان، گاو سانان، گوشتخواران مانند ببر دندان شمشیری، کفتار، گرگ و خرس، خانواده گوزن ها، زرافه ها، کرگدن ها، فیل ها و آنتولوپ هاست.
سابقه بررسی اولیه منطقه فسیلی مراغه به اوایل سال ۱۸۴۰ میلادی بر می گردد و جمع آوری اولیه نمونه ها توسط محققان روسی و به دنبال آن پژوهشگران کشورهای اتریش، انگلیس، فرانسه و آمریکا با همکاری موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است.
ژئوپارک طبق تعریف یونسکو گستره‌ای است با مرزهای کاملا آشکار و پهنه کافی که دربرگیرنده چند پدیده زمین‌شناسی کمیاب و برجسته بوده و در آن گستره جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمند نیز یافت شود.
شهرستان مراغه با حدود ۲۶۳ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز