روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 651
  • 1,001
  • 1,356,990
ساختارهای فسادزا

در اینکه گفته میشود کشور دچار فساد سیستماتیک هست آن قلت های زیادی وجود دارد. شاخص های نقیضی برای این امر نیز داریم. اما گزاره ای که تقریبا بر روی آن اتفاق نظر وجود دارد این است که بخشی اعظمی از فساد بدلیل وجود ساختارهای فساد آفرین در بدنه حکومتی و اجرایی کشور هست.
مثال ساده ای میزنم. برای درآمدهای بودجه سال بعد حدود ۶ هزار میلیارد تومان از محل جرائم راهنمایی و رانندگی پیش بینی شده است .معنای این امر این است که دولت ضمن اینکه مساله تخلف را به رسمیت می شناسد، به تخلف رانندگان نیز نیاز دارد تا با توسل به آن سایر امور کشور را رتق و فتق کند.
مثال دیگری میزنم. ماده صد شهرداری ها. قانون به فردی که دنبال ساخت ملک و ویلا هست اجازه میدهد به قانون رسمی کشور تعدی کند، بعد با مداخله ناظر اجرای قانون جریمه شود تا با پرداخت یک جریمه مختصر خود را هم از عقوبت آخرت و هم از دست قانون برهاند. یعنی قانون بدست خود قانون نقض میشود.
داستان کاخ سازی داماد یکی از مقامات عالی رتبه کشور در لواسان از همین قسم ساختارهای فسادزا آب میخورد.
یک ساختار و رویه غلط مفری میشود برای یک عده سرمایه دار که علی القاعده پشت بندهای سیاسی محکمی نیز دارند که با تکیه بر توانایی های خود، این امکان را داشته باشند که با پرداخت هزینه مختصری تحت عنوان جریمه و.. هر کاری که دوست دارند را انجام دهند. و با پر رویی تمام ادعا کنند همه اقداماتشان کاملا قانونی است.
این نکته ای که عرض شد چیز بدیعی نیست که ادعا کنم همین امروز کشف شده. اتفاقا داستان ویرانگری فساد از اینجا به بعد جالب تر و غم انگیزتر میشود.
وقتی دستگاه های نظارتی و مدعی العموم در جریان تخلفاتی ازاین قبیل هستند که متاسفانه تبدیل به رویه جاری شده و سکوت میکنند، حلقه پیچیده ساختار های فسادآفرین تکمیل میشود. در واقع فساد در یک حلقه امنیتی و محافظتی هم قرار میگیرد و از این روی هسته های کانونی فساد شدیدتر و مخرب تر عمل میکنند، چرخه های مالی بیشتری جذب میکنند و شناسایی و برخورد با آنها هم سخت تر میشود.
یقینا این نکته مورد توجه حکمرانان باید باشد که برای مبارزه با فساد، نخستین اقدام بایستی رفع و یا حذف این ساختارهای فسادآفرین باشد تا بیش از این شاهد از دست رفتن اعتماد عمومی مردم نباشیم.

علامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز