روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۱۲/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 30
  • 609
  • 1,234,744
ساخت اولین داروی غیر آنتی بیوتیک برای درمان سل

محققان دانشگاه منچستر موفق به تولید اولین داروی غیر آنتی بیوتیک سل شدند.
سل (TB) یک بیماری عفونی ناشی از باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است که اغلب به ریه ها حمله می کند. درمان های متداول برای این عارضه به دلیل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک با مشکل مواجه شده است.
باکتری عامل سل مولکولی به نام Virulence Factors ترشح می شود که سیستم ایمنی را غیر فعال می کند. در این حالت سیستم ایمنی دیگر قادر به مبارزه با عفونت نیست. در حین مطالعات محققان یک نوع از مولکول Virulence Factors را شناسایی کردند که حتی در صورت مسدود شدن سیستم ایمنی نیز به سلول های سفید امکان دفاع از بدن را می دهد. این مولکول MptpB نام دارد و محققان این مولکول را در داروی خود هدف قرار داده اند. نتایج آزمایشات ۱۰ ساله این دارو روی حیوانات موفقیت آمیز گزارش شده و امید می رود ظرف ۳ تا ۴ سال آینده در انسان قابل استفاده شود.
گرچه واکسن این بیماری حدود ۱۰ سال پیش ساخته شده است، با این حال تعداد مبتلایان هنوز هم زیاد است و سالانه حدود ۱/۷ میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر این عارضه جان خود را از دست می دهند. در سال ۲۰۱۸ میلادی ۷/۳ میلیون نفر با این عارضه تشخیص و درمان شدند. این بیماری بیشتر در آفریقا،‌ هند و چین دیده می شود و در اروپا، به ویژه انگلستان نیز شمار مبتلایان رو به افزایش است.
در حال حاضر بیماران برای درمان دوزهای قبل توجه آنتی بیوتیک را به مدت ۶ تا ۸ ماه دریافت می کنند که عوارض جانبی ناخوشانیدی دارد و احتمال بازگشت بیماری حدود ۲۰ درصد است.
بیماری سل یکی از ۱۰ علل اول مرگ و میر در سراسر جهان است. سل مهمترین عامل مرگ بیماران مبتلا به ایدز است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز