ساخت و سازهای حاشیه تبریز نیاز به ساماندهی دارد

استاندار آذربایجان شرقی گفت: ساخت و سازهای حاشیه تبریز نیاز به ساماندهی داشته و باید در این زمینه طرحی تدوین و اجرا شود.
مجید خدابخش در جلسه شورای برنامه ریزی استان افزود: ۳۰ درصد کلانشهرهای کشور با پدیده حاشیه ‌نشینی درگیر بوده و این پدیده بدون هیچ نظم و ترتیبی پیش می رود و این امر به معضل بزرگی برای مدیران شهری تبدیل شده است.
مجید خدابخش یادآوری کرد: هم اکنون در منطقه ‘ آرپا دره سی ‘ تبریز حدود ۶۰۰ واحد تولیدی و مسکونی غیرمجاز وجود دارد که باید با تدوین یک طرح مناسب نسبت به ساماندهی آن ها اقدام شود.
استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: وجود کوچه‌های تنگ و باریک یک متری در مناطق حاشیه‌نشین موجب بروز مشکلاتی برای دستگاه های خدمات رسان شده و امکان تخلف در این کوچه ها زیاد بوده و کنترل و نظارت بر آن ها بسیار مشکل است.
خدابخش با بیان اینکه مشاورانی که طرح‌های تفصیلی و جامع شهرها را تدوین می‌کنند فقط رشد طبیعی جمعیت را مدنظر قرار داده و از پدیده مهاجرت غفلت می‌کنند، ادامه داد: در تدوین طرح‌های تفصیلی شهرها باید وضعیت ۱۰ سال آینده پیش‌ بینی شود.
وی گفت: در کشورهای پیشرفته دنیا قبل از احداث شهرها، آینده‌نگری لازم حتی تا ۱۰۰ سال مورد توجه قرار می‌گیرد.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به مسایل و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان یادآوری کرد: باید کلینیک شناسایی مشکلات و بیماری‌های واحدهای تولیدی راه اندازی شود تا مسایل اصلی و واقعی واحدها به درستی تشخیص و برای آن ها نسخه ارایه شود.
خدابخش از پرداخت ۱۲۰ هزار میلیارد ریال یارانه دولت برای اشتغال‌زایی جوانان خبر داد و افزود: سهم آذربایجان شرقی از این یارانه حدود چهار درصد است که باید برای هزینه‌کرد مناسب این رقم سیاست‌گذاری شود.
مجید خدابخش گفت: مقرر شده ۲۰ درصد اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان تحت عنوان وجوه اداره شده برای تولید و اشتغال هزینه شود.
استان آذربایجان شرقی حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر آن در تبریز مرکز استان سکونت دارند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از