روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 314
  • 761
  • 1,333,015
سارای، عهد ناگسستنی آذربایجان

کارگردان نمایش «آپارده سئللر سارانی» گفت: سارای را همزمان با روز صدور فرمان مشروطیت در ایران به صحنه خواهیم برد تا بار دیگر عهد به وفای مردم آذربایجان در خاطره ها زنده شود.
چند روز قبل نشست خبری نمایش فولکولور «آپاردی سئللر سارانی» با حضور «امیر حجازی» نویسنده و کارگردان این نمایش و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.
در این نشست «امیر حجازی» با اشاره به اینکه این نمایش به همان قصه‎ی معروف «سارای» اشاره دارد که سالیان سال بر زبان مردم آذربایجان جاری بوده و نسل به نسل و به عنوان قصه نقل شده است، گفت: این قصه یکی از زیباترین مواریث مدنیتی آذربایجان است که نه تنها جنبه ملی داشته بلکه در آن سوی مرزها نیز شناخته شده است.
وی اجرای نمایش های فولکولور را گامی موثر در راستای احیای فرهنگ و زبان مادری دانست و اظهار کرد: در عصری که شاهد هجوم فرهنگ بیگانه و تعریف نشده از رسانه‎های غربی بوده و زبان و فرهنگمان در محاصره‎ و مورد تهدید تهاجم فرهنگی قرار گرفته، اجرای نمایش‌های فولکلور می‎تواند گام موثر و مثبتی در راستای احیای فرهنگ و زبان مادری باشد.
حجازی ادامه داد: فرهنگ و آداب و رسوم اصیل ما در سال های اخیر به رغم خو گیری بیشتر انسان با ابزار های پیشرفته ارتباطات و همچنین شکاف فکری نسل امروز و دیروز، فراموش شده و یا در حال فراموشی است، احیای داستان های فولکولور می تواند آداب و سنن زیبای ما را بازگو کرده و از دفن آن زیر آوارهای امیال امروزی جلو گیری کند.
کارگردان نمایش فولکلور «آپاردی سئللر سارانی» با شرح کوتاهی از موضوع این داستان ارزشمند، تصریح کرد: این داستان که برگرفته از منش و زندگی انسان های کهن اما همیشه جاوید آذربایجان است، گذری بر اثبات استواری این مردمان نیکو سرشت بر عهد خود دارد.
وی افزود: داستان سارای به قدری دلنشین است که هر هنرمندی آرزوی اجرای آن را در حوزه های مختلف هنری اعم از نمایش، موسیقی، سینما و … دارد، من نیز در نوبه خود این آرزو را داشتم تا قلمی بر زندگی این بانوی آذربایجانی داشته باشم.
حجازی، ادامه داد: دراین نمایش سعی شده است تا تمام ابعاد فرهنگ اصیل آذربایجان که شامل زبان، لباس، آداب و رسوم و … است، به طور کامل رعایت شود، در همین راستا طراحی لباس های فولکولور آذربایجانی این اجرا با توجه و دقت خاصی انجام شده که نزدیکی بیشتری با لباس های دوران زندگی داستان داشته باشد.
وی افزود: همچنین در پی انتظاراتی که در اجرای آثار فولکولور است، دقت در نحوه ادای کلمات و جملات آذری بسیار حائز اهمیت است که در این موضوع نیز با یاری اساتید برجسته حوزه ادبیات آذربایجان، سعی داشته ایم تا زبان اصیل آذری را در این اجرا به نحو احسنت ادا کنیم.
وی در پایان بیان کرد: اهالی هنر نمایشی تبریز برآنند تا با اجرای آثار فولکولور آذربایجان، فرهنگ اصیل این سرزمین را جانی تازه بخشند، امیدواریم تا مسئولان نیز با گوشه نظری بر هنر نمایش وعملیاتی ساختن پروژه های عمرانی برای بهبود وضعیت سالن های نمایش، زحماتی که سالیان سال بر دوش هنرمندان تبریزی بوده است را به ثمر برسانند.
این گزارش حاکی است، نمایش فولکولور «آپارده سئللر سارانی» از ۱۴ مرداد ماه لغایت ۱۰ شهریور ماه سال جاری در سالن اصلی تئاتر شهر تبریز به روی صحنه خواهد رفت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز