روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 10
  • 761
  • 1,332,711
« سارای » وارث پیام پاکدامنی و عفاف در آذربایجان است

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز گفت: شخصیت سارای، نماینده و وارث پاکدامنی زنان آذربایجان است و پیام این خصیصه ذاتی، هموراه در حال تداعی است.
به گزارش شهریاز، حسین آذرنیا که برای دیدار از نمایش “سارای” به کارردانی امیر حجازی به همراهی جمعی از همکاران خود، به تئاتر شهر تبریز رفته بود، با قدردانی از اجرای این نمایش فولکلور توسط هنرمندان تبریزی، اظهار داشت: در لحظه به لحظه این نمایش شاهد بازآفرینی پاکدامنی و عفاف بوده ایم که نشاندهنده اهمیت این توصیه خطیر در همه عمق تاریخ است.
وی افزود: اگر دیروز ساراها به خاطر عفاف و پاکدامنی خود را به رود می زدند تا گزند غیر در امان باشند، این رویه در سه دهه پیش با شهادت بهترین فرزندان این سرزمین در دفاع از سرزمین شان در برابر تعدی دشمن بعثی صورت گرفت.
وی ادامه داد: این روند در روزهای گذشته نیز در پیام تحسین برانگیز همسر شهید حججی، که توسط داعش به شهادت رسیده است، خود را نشان داد که گفته بود: حاضریم سر بدهیم تا روسری و حجاب حفظ شود.
آذرنیا با اشاره به اهمیت زبان هنر در بیان مفاهیم ارزنده و متعالی زندگی بشری خاطر نشان کرد: شاید هیچ واسطه ای به این زیبایی، نتواند چنین مصادیق ارزشی را بازتاب دهد.
این نمایش با اجرای زنده موسیقی توسط هنرمند عاشیق همراه بود که با استقبال گسترده از سوی حاضرین همراه بود.
سارای یکی از قدیمی ترین افسانه های مردمی مردم آذربایجان در ستایش عفاف و پاکدامنی است و از وی به عنوان سمبلی از پاکدامنی برای زنان آذربایجان یاد می شود. سارای که مادرش را در کودکی از دست داده، در ایل با آیدین (خان چوپان) آشنا می شود. از طرفی خان هنگام شکار سارای را می بیند و شیفتهٔ او می گردد. بزرگان ایل با تقاضای وصلت خان با سارای مخالفت کرده٬ سارای و آیدین را نامزد اعلام می کنند. بیماری مادر آیدین٬ او را مجبور به ترک ایل و مراجعت به خانه می کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز