روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
سالانه ۴۵ میلیارد دلار ارز گردشگری از کشور خارج می‌شود

رئیس کمیسیون ویژه طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به وزارتخانه با انتقاد از نبود هیچ‌گونه برنامه‌ای در حوزه گردشگری، گفت: طرح مهم وزارتخانه شدن سازمان میراث حیات خلوت دولت‌ها را از بین می‌برد
سلمان خدادادی با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در دستور کار این هفته صحن علنی مجلس، اظهار داشت: این طرح که در کمیسیون ویژه طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به وزارتخانه چکش‌کاری شد، برای رونق گردشگری کشور است و قطعاً به صنعت گردشگری کشور کمک می‌کند.
نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنعت گردشگری در بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای همسایه رکن اول اقتصاد به شمار می‌آید ولی در کشور ما نسبت به این پدیده غفلت صورت می‌گیرد، افزود: درآمد گردشگری در برخی از این کشورهای همسایه از درآمد نفتی ما بیشتر است و این مسئله با وجود ظرفیت‌‌های بالای گردشگری کشور جای تأسف دارد.
وی ادامه داد: قطعاً طرح ارائه شده همه مسائل و مشکلات حوزه گردشگری را حل نخواهد کرد ولی قطعاً جنبه نظارتی مجلس بر این حوزه را ارتقا می‌دهد و همین نظارت‌پذیری مجلس پاسخگویی نهاد و دستگاه مربوطه و افزایش راندمان سیستم را به دنبال خواهد داشت.
خدادادی با تأکید بر اینکه با تصویب طرح مذکور سازمان میراث فرهنگی از حیات خلوت بودن دولت خارج و به نهادی نظارت‌پذیر تبدیل می‌شود، تصریح کرد: سابق بر این در دولت‌های مختلف افراد غیرمتخصص که در رأی اعتمادها به‌عنوان وزیر از مجلس رأی منفی کسب می‌کردند همواره به ریاست این سازمان مهم منصوب می‌شدند و این سازمان به نوعی حیات خلوت دولت‌ها به شمار می‌آمد که با تصویب طرح مذکور این شائبه به طور کلی از بین خواهد رفت.
وی با یادآوری مشکلات ارزی ایجاد شده اخیر برای کشور، یادآور شد: متأسفانه در حال حاضر عنوان می‌شود که ۲۷ میلیارد دلار قاچاق بازار ارز کشور را دچار اخلال کرده است، غافل از اینکه هر ساله ۱۵ میلیون گردشگر ایرانی از کشور خارج می‌شوند که اگر به طور متوسط هر کدام ۳ هزار دلار در کشور مقصد هزینه کنند، مجموعاً ۴۵ میلیارد دلار از کشور خارج می‌شود که رقم بسیار سنگین‌تری از رقم ارز کالای قاچاق است.
رئیس کمیسیون ویژه طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به وزارتخانه با بیان اینکه در سایر کشورهای میزان خروج گردشگران با ورود گردشگران در کشور تعادل و بالانس دارد، افزود: متأسفانه در کشور ما گردشگری معکوس صورت می‌گیرد و دلارهای بسیاری از کشور خارج و در کشورهای مقصد به ویژه کشورهای همسایه خرج می‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز