روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 275
  • بازدید دیروز: 1,407
  • کل بازدید ها: 843,894
سایبرگ و تحول شهرها مبحثی پیرامون هویت شهرهای هوشمند آینده

روش های زندگی مبادی آداب گذشته، به وسیله ساختار جهان مجازی جدید یعنی فضای سایبری تغییر یافته است. سرعت شبکه های اطلاعاتی با شتابی فوق العاده امکان حضور را بدون طی بعدی فیزیکی از فضا به ما می دهد و در عرض چند ثانیه در هر نقطه که بخواهیم حاضر خواهیم شد در حالی که در هیچ یک از آن نقاط حضور نداریم! و این مسئله شروع تحول عظیمی در شکل گیری شهرها و معماری آینده خواهد بود.
به گفته بسیاری از صاحب نظران از اواخر قرن بیستم و با پر رنگ شدن نقش تکنولوژی عصری نو در تاریخ بشر آغار گشت و امروز ما در جهانی زندگی می کنیم که ابعاد کلان زندگی تا مسائل روزمره و قلمروهایی از جمله آموزش، فرهنگ، ارتباطات، اقتصاد و.. تحت تاثیر آن قرار گرفته است.
اصطلاح سایبرگ نخستین بار در سال ۱۹۶۰ توسط “مانفرد کلاینز” و از ترکیب دو کلمه” سایبرنتیکس و ارگانیسم “ برای اشاره به پیوند بین انسان و ماشین ابداع شد؛ در سال ۱۹۸۴ نیز اصطلاح فضای سایبرگ توسط نویسنده داستان های علمی تخیلی، “ویلیام گیبسون “ به کار گرفته شد. دونا هاراوی در کتاب “مانفیست سایبرگ”موضوع سایبرگ را مبحثی از نوع روشنفکری نامیده و از سه نوع فرو ریختگی مرز که شرایط را به سوی سایبرگ شدن سوق می دهد یاد کرده است:
۱ – فرو ریختگی مرز انسان/ ماشین ۲- فرو ریختگی مرز ارگانیک/ ماشین ۳- فروریختگی مرز طبیعی/ مصنوعی
منظور از فروریختگی مرزها فروپاشی تمایز بین انسان و ماشین طبیعی و مصنوع می باشد که در نتیجه آن سوژه های التقاطی (هیبریدی) پدید می آید که نه انسان هستند و نه ماشین، بلکه هم انسان هستند و هم ماشین! بنا بر این در سایبرگ ها دو قطبی هایی مانند طبیعت/ فرهنگ، خود/ دیگری، انسان/ماشین، مذکر/ مؤنث و.. از میان می رود و این دو قطبی ها به وحدت می رسند و در آخر فرمول “یا این/ یا آن “ را به فرمول “ هم این/هم آن “ تبدیل می کنند.
حال از خارج گود به موضوع بنگریم؛ همانطور که ساختار زندگی، رفتاری و حتی بدن ما با سایبرگ ها تغییر شکل می یابند، فضاها و ساختمان هایی که انسان را در بر می گیرند نیز تغییر خواهند یافت و به جایی فراسوی مرزهای سنتی با فرم هایی نوین از معماری نوترکیبی گام خواهند گذاشت. با نگاهی گذرا به زندگی روزمره خود نیز نقش تکنولوژی در زندگی را به شکل پر رنگی درک می کنیم. پس دور از انتظار نیست که سیستم های ارتباطات، نظام سیرکلاسیونها را در فضا متحول کنند و ساختار متجسد ساختمانی را دگرگون سازند و یا در مقیاس شهری فضاهای دموکراتیک مردم به فضاهای مجازی همچون تلگرام و اینستا گرام و از این قبیل نقل مکان یابد. به عنوان مثال میدان ها و پلازاهای شهری زمانی مقر اصلی تجمعات مردمی بود و با سرعت کم تری مردم را در محدوده ای گرد هم می آوردند. اما حالا با انتشار مطلبی در فضای مجازی می توان شاهد انتشار موضوع با طیف گسترده ای از مخاطب های دور و نزدیک، کوچک و بزرگ و ایجاد نوع جدیدی از انقلاب دموکراتیک بود.
این روند با سرعت نامحدود در آغاز ورود به دنیای معماری و شهر به سر می برد. مطالبات زندگی مدرن همچنان در انتظار گونه ای جدید از پلان های شهری است و به موازات آن تغییرات فرهنگی و اجتماعی نیز غیر قابل انکار است. مفهوم شهر هوشمند بر ساختار، سامانه و هویت آبادی هایی دلالت دارد که از طریق فضای سایبرگ، دورادور و بدون حضور فیزیکی به آنها حیات بخشیده می شود. حال با این اوصاف اصالت و هویت گمشده شهرهای کنونی ما در وضعیت آشفتگی حال حاضر با ورود به دنیای شهرهای هوشمند چه شکلی را بر خود خواهد گرفت و به راستی ما در جستجوی کدام هویت پیش به سوی آینده گام بر می داریم؟
برگرفته از مقاله : “سایبورگی شدن شهرها
و دیجیتالی شدن دموکراسی ها” عبداله کریم زاده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز