روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
سایر استان ها

روان انسان امروزی به زندگی پرآرامش گذشته نیازمند است

استاندار اردبیل گفت: روان خسته انسان امروزی به تغذیه از داشته های ارزشمند فرهنگی و معنوی که از شیوه زندگی پرآرامش در گذشته و هویت تاریخی این دیار به یادگار مانده ، نیاز دارد.
مجید خدابخش در آئین گشایش موزه عمارت شهرداری اردبیل افزود: یادگارهای ارزشمندی که از گذشته تاریخی منطقه در گوشه و کنار دیارمان به دستمان رسیده اند مانند کیمیایی هستند که چند برابر داروهایی که برای درمان ناراحتی های روانی و جسمانی بیماران تجویز می شوند روی بهبود انسان تاثیر مثبت می گذارند.
وی با اشاره به اینکه همه اشیا و آثاری که از نیاکان ما به ارث رسیده اند اعم از مادی و معنوی همواره برای بشر به نوعی ایجاد آرامش می کنند اظهار کرد: همین عمارت تاریخی شهرداری اردبیل دارای روح دل انگیز است که مشاهده آن ناخودآگاه آرامش به روان انسان ها می بخشد در حالی که ساختمان های واقع در پیرامون آن که در سال های اخیر ساخته شده اند از چنین امتیازی برخوردار نیستند.
خدابخش گفت: هم خود این ساختمان و هم اشیا و اقلام فرهنگی و تاریخی که در غرفه های آن قرار گرفته اند دارای چنین ویژگی خاص هستند که امیدوارم موجبات پیشرفت فرهنگی شهرمان را بیش از پیش فراهم کند.
استاندار اردبیل با اشاره به قرار داشتن در واپسین روزهای هفته بزرگداشت اردبیل ادامه داد: از تاثیرهای مفید چنین مناسبت هایی ایجاد فرصت برای بازگشت به گذشته ارزشمند خودمان به عنوان یکی از نیازهای مهم بشر حاضر در روزگار کنونی و نسل های آینده است.
وی بیان کرد: همانگونه که پیوست اخلاقی برای رشته پزشکی از ضروریات می باشد انتظار می رود در سایر حوزه ها و صنوف و از جمله در معماری و مهندسی شهرسازی نیز فعالان در این حرفه ها دارای مهندسی اخلاق باشند تا به خوبی با افراد و لایه های مختلف جامعه ارتباط برقرار کرده و ساختمان ها و مبلمان شهرها را متناسب با نیازهای معنوی و عاطفی انسان ها طراحی کنند.
وی افزود: هنر به عنوان زبان و ابزار بسیار قدرتمند دارای حوزه های نفوذ فراوان و عمیق است و باید زمینه استفاده مفید از آن برای بهبود بخش های مختلف جامعه ، رفع مشکل ها و معضل ها و بهتر شدن وضعیت زندگی انسان ها در ابعاد معنوی و مادی فراهم شود.
شهرداری اردبیل در اقدامی ابتکاری ساختمان قدیمی شهرداری اردبیل را با همکاری کارشناسان و دست اندرکاران ذیربط ، مرمت و آن را به عمارت موزه شهرداری اردبیل تبدیل کرده است.
در درون این ساختمان که دارای طراحی زیبا و منحصر بفرد است ۱۷ غرفه در موضوع ها و زمینه های مختلف ازجمله مذهب ، عزاداری ، تعزیه ، طبابت ، فرهنگ و ادب ، مشاهیر و اولین های شهر و نظایر آنها ایجاد شده است.
با تاسف در سال های نه چندان دور بدون در نظر گرفتن تناسب و پیشینه تاریخی و زیبایی معماری منحصر به فرد این بنای قدیمی شهرداری که در مرکز شهر اردبیل قرار دارد یک ساختمان برای توسعه فضای اداری شهرداری به شیوه معماری امروزی در جنب آن احداث شده که مانند وصله ناجور و نازیبا بر پیکر این عمارت عظیم دیده می شود.

کمبود بیش از ۱ هزار تخت بیمارستانی در آذربایجان‌غربی

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: آذربایجان غربی بیش از یک هزار تخت بیمارستانی کمبود دارد.سید هادی بهادری در چهارمین جلسه شورای اداری استان وی ضمن سپاسگذاری از حضور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان و افزایش تعداد تخت های بخش مراقبت ویژه بیمارستان امام رضا (ع) گفت: آذربایجان غربی نیازمند یک هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی بوده که این کمبود در استان بشدت احساس می شود.
وی با اشاره به وضعیت کودکان بازمانده از تحصیل در استان تصریح کرد: آذربایجان غربی جز ۵ استان اولویت دار ار حیث تعداد کودکان بازمانده از تحصیل است.
بهادری گفت: زنان سرپرست خانوار، حوزه بهداشت و سلامت و اموزش های فنی و حرفه ای بخشی دیگر از حوزه های اولویت دار برای ساماندهی در آذربایجان غربی بشمار می آید.
وی با بیان اینکه در استان اقدامات خوبی در راستای ارتقا بهداشت و سلامت انجام شده اظهار کرد: این اقدامات کافی نبوده و هنوز شاخص استان در بخش سلامت در رتبه های پایین کشوری قرار دارد.
بهادری گفت:آذربایجان غربی بدلیل شاخص های پایین توسعه یافتگی نیازمند توجه ویژه است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز