روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۷/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 2
  • 36
  • 514
  • 1,144,805
سایه بی‌توجهی بر ظرفیت گردشگری قلعه “پئشتوو”

صنعت گردشگری با ویژگی ‌های خاص خود، صنعتی پویا با آینده‌ای روشن تلقی می‌ شود. سرمایه‌ گذاری در این صنعت در تمام کشورهای دارای جاذبه‌ های جهانگردی روبه افزایش است. امروزه جذب گردشگران خارجی به رقابتی فزاینده در بین نهادهای درگیر در صنعت گردشگری تبدیل شده است. زیرا این صنعت نه‌ تنها در پیشبرد اقتصاد ملی و درآمدهای ارزی نقش دارد بلکه صنعتی است پاکیزه و عاری از آلودگی و در عین حال ایجاد کننده مشاغل جدید است.
گردشگری برای کشورهای دارای جاذبه‌های جهانگردی نظیر ایران می ‌تواند به مهم‌ترین منبع کسب درآمد ارزی تبدیل شود. مشروط بر اینکه برنامه‌ریزی صحیح و همه‌ جانبه توأم با آینده‌نگری برای آن تنظیم و اجرا شود. متأسفانه در کشورما، صنعت توریسم چنان که شایسته است گسترش و توسعه نیافته است.
با وجودی که در تمامی برنامه‌های توسعه سالیان اخیر بر رهایی از اقتصاد تک محصولی متکی بر صادرات نفت تأکید شده ولی در مقام عمل موفقیت و کامیابی قابل توجه و مملوس و محسوسی در این زمینه به دست نیامده است. رشد و توسعه صنعت توریسم در ایران به عنوان یکی از راهکارهای عملی رهایی از اقتصاد تک محصولی و متنوع سازی منابع درآمدی کشور باید بیش از پیش مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاستگذاران کشور قرار گیرد.
استان آذربایجان شرقی یکی از استان های دارای طبیعت بکر، جنگل های دست نخورده و آثار تاریخی زیادی است که در کشور از جایگاه ممتازی برخوردار می باشد.
روستا و قعله تاریخی” پئشتوو ” یکی از صد ها آثار تاریخی استان است که در کمال عظمت و بزرگی خود که در سایه بی تدبیری ها و سوء مدیریت مسئولین در گمنامی محض نظاره گر اعمال و رفتار مسئولان امر است.
این بنا در روستای “پئشتوو” در ارتفاع سه هزار متری در ۱۲ کیلومتری شهر هوراند ساخته شده ، حصارهای آن بسیار مرتفع و صخره‌ای بوده و دور تا دورش را پرتگاه‌های عمیق احاطه کرده است. تنها راه ورودی به قلعه، معبری از سمت شمال با ۲۲۰ پله سنگی دست تراش است. در سه سمت دیگر قلعه “پئشتوو” پرتگاه‌های مخوفی دیده می‌شود که قلعه را نفوذ ناپذیر ساخته‌است. زیاد بودن تعداد پله‌های دستکند قلعه “پئشتوو” و راه ورودی باریک آن امنیت ورود به قلعه تقریبا به صفر می رساند.
در ساخت دیوارهای قلعه از سنگ‌های لاشه‌ای، ملات گل رس، ساروج و تعدادی آجر استفاده شده است. آثار به دست آمده از درون قلعه که سفال‌های بدون نقش و نگار قدیمی است، نشان می‌دهد که این قلعه در اوایل تسلط اسلام بر منطقه قره داغ مورد استفاده قرار گرفته است. پراکندگی سفالینه‌های هزاره اول قبل از میلاد در این قلعه کمتر از آثار دوران اشکانی و ساسانی و قرون میانه اسلامی است. سفالینه‌های اشکانی و ساسانی این قلعه عمدتا دارای خمیره نخودی و قرمز و تزییناتی با کنده‌کاری هندسی است و سفالینه‌های قرون میانه اسلامی در دو نوع ساده و لعابدار با خمیرمایه مواد کانی است.
قلعه و روستای “پئشتوو” با ارزش ترین مکان تاریخی و جغرافیایی شهرستان هوراند است که در صورت توجه مسئولین مربوطه می توانست به یکی از قطب های مهم گردشگری استان و منطقه “قره داغ” تبدیل شود ولی مردم این روستای تاریخی ۷۵ خانواری با جمعیت ۳۰۰ نفری به صورت سنتی به دور از هیاهوی شهری با مشقت فراوان به کار روزمره خود مشغول هستند. کار اصلی مردم این روستا دامداری و باغداری بوده و توت، زغال اخته و گردو محصول اصلی باغات این روستا است که به خاطر نبود راه ارتباطی مناسب، عمدتا امکان انتقال به بازارهای مناسب به روستاییان میسر نبوده و دسترنج آنها نصیب دلال ها می شود.دسترسی به روستا به وسیله راه ارتباطی کوهستانی صعب العبور که توسط جهاد سازگی کشیده شده به وسیله ماشین های شاسی بلند و دو دیفرانسیل امکان پذیر است. مردم روستای “پئشتوو” فقط از نعمت برق و تلفن برخوردار هستند و از دسترسی به آب شرب بهداشتی، گاز، راه ارتباطی اصولی و آسفالته با شهر، سیستم جمع آوری زباله و دفع فاضلاب خانگی، خانه بهداشت و حتی حمام بی بهره هستد.
فرماندار شهرستان هوراند در گفت‌وگو با خبر نگاران ضمن تایید مشکلات این روستا از کم توجی دستگاه های مرتبط انتقاد کرد و گفت: قلعه و روستای تاریخی “پئشتوو” شاخص ترین آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان می باشد که در صورت سرمایه گزاری و فراهم کردن زیر ساخت‌های گردشگری می‌تواند به توسعه پایدار شهرستان کمک شایانی کند.
زین العابدین مردانیان” گفت: با وجود اینکه ما درهر فرصتی بر ضرورت توجه به حوزه گردشگری تاکید کردیم اما به خاطر نبود دستگاه مربوطه در شهرستان کارهای قابل توجهی در این راستا انجام نشده است.
وی در ادامه با اشاره راه اندازی دفترسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهرستان هوراند گفت: با استقراراین دفتر کارهای حوزه مربوطه یا قوت بیشتری پیگیری و اجرا خواهد شد.
فرماندار هوراند گفت: در دو سال گذشته از طرف معاونت گردشگری استان اعتباراتی برای ترمیم و بهسازی قسمت آسفالت شده راه روستایی “پئشتوو” اختصاص یافته بود که به دلیل عدم انجام حسن کار و بی کیفت بودن بهسازی مراتب اعتراض و نارضاتی فرمانداری طی نامه ای به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام شده، ولی تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکردیم .
مردانیان با تاکید بر تبدیل قلعه و روستای تاریخی “پئشتوو” به یکی از قطب های گردشگری منطقه گفت: طرح هادی روستای “پئشتوو” با محوریت حفظ بافت سنتی به بنیاد مسکن پیشنهاد شده و امید است در سال جاری شاهد اجرای طرح هادی این روستا باشیم.
به گفته مدیرروابط عمومی شرکت گاز استان آذربایجان شرقی گاز رسانی به روستای “پئشتوو” ابلاغ شده و در سال ۹۸ به پیمانکار واگذار می شود.
گفتنی است؛ به خاطر نبود سیستم آب شرب سالم و دفع اصولی فاضلاب در روستای “پئشتوو” احتمال شیوع بیماری های مختلف در این روستا وجود دارد.
با توجه به جایگاه و موقعیت تاریخی و فرهنگی روستای “پئشتوو” و پتانسیل های آن در حوزه گردشگری لازم است شهرستان هوراند برای رفع محرومیت این روستا اقدام کرده و از آن برای توسعه پایدار شهرستان با جذب سرمایه گذار بهره ببرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز