روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 655
  • 659
  • 1,438,216
سرانه کتاب در آذربایجان شرقی کمتر از یک جلد برای هر فرد

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی گفت: سرانه کتاب برای هر نفر در استان کمتر از یک جلد و حدود ۶۳صدم جلد است.
شهرام خدایی در جلسه انجمن کتابخانه های عجب شیر اظهار داشت: مجموع کتب کتابخانه های عمومی استان دو میلیون و ۶۶۵ هزار جلد است که تلاش می کنیم این رقم را تا سال ۱۴۰۴ به رقم جمعیت استان برسانیم.
وی با اشاره به فعالیت ۱۴۱ باب کتابخانه در استان گفت: از این تعداد ۱۰۹ کتابخانه نهادی ، ۳۰ کتابخانه مشارکتی و دو کتابخانه مستقل هستند.
خدایی با بیان اینکه افزایش کتابخانه ها به رشد فرهنگی جامعه کمک می کند، گفت: افزایش سرانه مطالعه منجر به افزایش آگاهی جامعه و در نتیجه افزایش سطح فرهنگ عمومی می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در شهر عجب شیر دو کتابخانه وجود دارد افزود: کتابخانه عمومی فعلی عجب شیر وضعیت مناسبی از نظر فیزیکی ندارد و نیازمند تخریب و بازسازی است.
شهرام خدایی گفت: ۳۵ هزار جلد کتاب در شهرستان وجود دارد که با توجه به جمعیت ۷۱ هزار نفری ساکن در آن، سرانه کتاب برای هر نفر کمتر از نیم جلد است.
فرماندار عجب شیر نیز در این جلسه اظهار داشت: طبق قانون به ازای هر پنج هزار نفر جمعیت باید یک کتابخانه عمومی وجود داشته باشد اما به رغم جمعیت بالای ۷۰ هزار نفر در شهرستان تنها دو کتابخانه عمومی وجود دارد.
عادل اصغرپور اضافه کرد: در سال های گذشته سرانه فضای کتابخانه های عمومی در این شهرستان افزایش چندانی نیافته و نسبت به میانگین استانی بسیار پایین است.
وی گفت: سرانه کتابخانه‌های عمومی این شهرستان با استانداردها فاصله داشته و توسعه فضای این مکان‌ها ضروری است.
وی افزود: با توجه به گذشت ۴۴ سال از عمر کتابخانه فعلی عجب‌ شیر، باید هرچه سریع ‌تر زمین مناسبی برای احداث کتابخانه جدید در این شهر شناسایی شود.
اصغرپور بر ایجاد کتابخانه تخصصی به عنوان یکی از نیازهای ضروری شهروندان عجب‌ شیری تاکید و تشریح کرد: از ظرفیت ‌هایی چون دانشگاه ‌ها، مدارس، مساجد، مکان‌ های عمومی و فرهنگی باید برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی استفاده کنیم.
وی از آمادگی برای اهدای زمین و ساختمان در نقاط مختلف شهرستان برای ساخت کتابخانه عمومی خبر داد و گفت: تمامی دستگاه های اجرایی شهرستان آماده همکاری در زمینه ساخت کتابخانه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی هستند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز