روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 212
  • 631
  • 1,142,212
سرعت چاق شدن پس از ۱۴ سالگی کاهش چشمگیر می یابد

محققان پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دریافتند که سرعت بروز چاقی پس از سن ۱۳ – ۱۴ سالگی کاهش چشمگیر می یابد و سپس به سطح ثابتی می رسد، وضعیتی که نشانگر اهمیت کنترل وزن در کودکی و نوجوانی است.
مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی وابسته به پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اخیرا مطالعه ای با هدف بررسی بروز چاقی در کودکان و نوجوانان و تعیین عوامل پیشگویی کننده آن انجام داده است که نتایج آن نشان می دهد در سال‌ های ابتدای کودکی و نوجوانی بروز چاقی به میزان بیشتری به چشم می خورد.
دکتر فرهاد حسین پناه افزود: اگر فردی تا سن ۱۳ – ۱۴ سالگی چاق نشود احتمال چاق شدن او در سال های بعدی به طور قابل توجهی کاهش می یابد.
این فوق تخصص غدد از سابقه اضافه وزن قبلی، اندازه دور کمر، وجود سندرم متابولیک و تحصیلات والدین به عنوان بیشترین عوامل موثر در بروز چاقی نام برد.
چاقی و افزایش احتمال ابتلا به کبد چرب
عضو هیات علمی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، کبد چرب را یکی از خطراتی دانست که سلامت افراد مبتلا به چاقی به ویژه چاقی مفرط را تهدید می کند، و گفت: پژوهشی با هدف تعیین این عامل خطر در مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی وابسته به پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم انجام پذیرفت که مشخص شد ۱۰ درصد از کسانی که نامزد جراحی چاقی هستند، مبتلا به کبد چرب می باشند.
اعمال جراحی محدود کننده دستگاه گوارش که به آن جراحی باریاتریک اطلاق می شود یکی از روش های درمان چاقی مفرط است و به گفته حسین پناه، به منظور جلوگیری از مرگ و میر احتمالی، باید مراقبت های لازم در انتخاب نوع جراحی باریاتریک در نظر گرفته شود.
وی افزود: سونوگرافی کبد با حساسیت ۹۰ درصد قادر به تشخیص کبد چرب در افراد مبتلا به چاقی مفرط است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز