روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 287
  • 849
  • 1,360,199
سرقت ۳۰ کیلو طلا در پرونده باند دیوار چین ۲

سه عضوباند مخوف «دیوار چین» که بعد ازآزادی از زندان باند دیوار چین۲ راتشکیل داده و از طلافروشان کیفی و مشتریان صرافی‌ها سرقت می‌کردند، بازداشت شدند. اعضای این باند در جریان تحقیقات، به سرقت ۳۰ کیلو طلا اعتراف کردند.
اوایل خرداد امسال مردی طلافروش با حضور در اداره پنجم پلیس آگاهی تهران از چهار مرد به اتهام سرقت کیف پر از طلایش شکایت کرد. ماموران با تحقیق از وی متوجه شدند شاکی از شهر نقده برای خرید طلا به تهران آمده و طلافروش کیفی است.
بعد از آن که یک کیلو و ۲۰۰ کیلوگرم طلا خریده سوارتاکسی شده تا با رفتن به پایانه مسافربری به محل زندگی‌اش بازگردد اما در میانه راه افرادی با تصادف ساختگی تاکسی را متوقف کرده و بعد از زخمی کردن وی و راننده، طلاهایش را دزدیده و فرار کرده‌اند.
شکایت‌های جدید
با طرح این شکایت، جست‌وجوی پلیس پایتخت برای دستگیری سارقان خشن آغاز شد. چند هفته بعد طلافروش کیفی دیگری هم با حضوردر پلیس آگاهی شکایت جدیدی را مطرح کرد. در جریان تحقیقات از وی معلوم شد او نیز ساکن اطراف تهران بوده و زمانی که برای خرید طلا به بازارتهران آمده و در حال بازگشت بوده افرادی به خودرویی که سوار بوده حمله کرده‌اند و پس از تخریب شیشه‌های خودرو، مرد طلافروش را از آن پیاده کرده‌اند. همان موقع زن مسافری که در تاکسی بوده، قصد داشته در تماس تلفنی پلیس را در جریان این سرقت قرار دهد که یکی از مهاجمان متوجه ماجرا شده و او را با تهدید چاقو به گروگان گرفته بود. سارقان در ادامه با سرقت کیف طلا از محل فرار کرده و با دخالت عابران گروگان خود را آزاد کردند.
همین سرنخ‌ها کافی بود ماموران به این نتیجه برسند هر دو طلافروش در دام اعضای یک باند گرفتار شده‌اند؛ بنابراین جست‌وجوهای پلیسی برای دستگیری سارقان فراری وارد مرحله جدیدی شد.
ماموران در این مرحله مشخصات طلاهای سرقتی را در اختیار اتحادیه طلافروشان قرار دادند و خواستند از خرید این طلاهای سرقتی خودداری شود و به محض مشاهده افراد مشکوک، موضوع به پلیس اطلاع دهند.
تحقیقات پلیسی برای دستگیری چهارسارق نقابدار ادامه داشت تا این‌که در کمتر از دو ماه چهار طلافروش دیگر که در دام اعضای این باند گرفتار شده بودند، به پلیس آگاهی آمدند و شکایتی را مطرح کردند.
زمانی که ماموران از این طلافروش‌ها تحقیق کردند معلوم شد آنها نیز برای خرید طلا به بازار تهران آمده بودند و برای این‌که کسی متوجه طلاهای همراهشان نشود با تاکسی در رفت و آمد بودند که مورد حمله مهاجمان موتورسوار قرار گرفته‌اند که قمه و چاقو به‌ دست داشته‌اند.
ردپای بازماندگان
دیوار چین
با توجه به افزایش این سرقت‌ها، ماموران دیگر اطمینان یافتندکه با یک گروه تبهکار حرفه‌ای روبه‌رو هستند. تلاش شبانه‌روزی آنها ادامه داشت تا این‌که ماموران در جریان تحقیقات روی این پرونده‌ها ردپای سه تبهکار حرفه‌ای را به دست آوردند.
زمانی که تحقیقات روی این مجرمان متمرکز شد، معلوم شد این سه مرد تبهکار از مهره‌های کلیدی یک باند معروف زورگیری، کیف‌قاپی و دزدی‌های خشن معروف به «دیوارچین» بوده اندکه سال‌ها پیش پلیس باند آنها را در پایتخت متلاشی کرده و اعضای این باند بعداز دستگیری و محاکمه در دادگاه عمومی جزایی به حبس از ۱۵ تا ۲۰ سال و رد مال‌های کلان محکوم شده ‌اند.
همچنین دو سرکرده آنها نیز به خاطر این جرایم خشن به اعدام محکوم شده که چند سال پیش حکم آنها در زندان اجرا شد. سه تبهکار چهارسال پیش با پایان یافتن محکومیت طولانی مدتشان آزاد شده و مخفیانه جرایمشان را از سر گرفته‌ بودند.
با فاش شدن هویت آنها، تیم‌های عملیاتی اداره پنجم پلیس آگاهی تهران به طور شبانه روزی در تلاش برای دستگیری اعضای این باندمعروف به باند دیوار چین۲ بودند. سرانجام چندی پیش یکی از این تبهکاران در جنوب پایتخت بازداشت شد. متهم با انتقال به پلیس آگاهی بازجویی شد و اظهاراتی ضد و نقیض مطرح کرد و مدعی بود بعداز آزادی از زندان دیگر سراغ کار خلاف نرفته و اشتباهی بازداشت شده است. در ادامه ماموران دوهمدست دیگر او را نیز در عملیات‌های جداگانه پلیسی بازداشت کردند. آنها نیز با دروغ‌ پردازی سعی می‌کردند خود را بی‌گناه نشان دهند .
متهمان زمانی که درمواجهه حضوری با مالباختگان قرار گرفتند و از سوی آنها شناسایی شدند، سکوت خود را شکستند و چند روز پیش اعتراف کردند.
اعتراف به سرقت‌ها
مهره کلیدی باند به افسر تحقیق گفت: من و دو نفر دیگر عضو باند دیوار چین بودیم که بعد از محکومیت‌ های طولانی مدت چهار سال پیش از زندان آزاد شده و باند دیوار چین۲ را تشکیل دادیم اما نیاز به افراد دیگری برای ارتکاب جرایم خود داشتیم. به همین خاطر سراغ سه مرد سابقه‌دار رفتیم که مدتی درزندان با آنها هم‌سلول بودیم. پس از ملحق شدن آنها به گروهمان از چهارسال پیش جرایمان را ازسر گرفتیم. با پرسه زدن دراطراف طلافروشی وصرافی‌ها افرادی که طلافروشان کیفی بودند یا دلار بالایی می‌خریدند، شناسایی کرده و سایه به سایه تعقیبشان می‌کردیم. در اکثر سرقت‌ها سعی می‌کردیم چهره‌هایمان را بپوشانیم تا بدرستی چهره ما در خاطر مالباختگان نماند. در فرصتی مناسب به دو شیوه عمل می‌کردیم. ابتدا بعداز تعقیب مشتریان طلافروشی و صرافی‌ها به آنها حمله کرده و با انداختن دستانمان دور گردنشان به روش خفه کنی آنها را تا یک قدمی مرگ پیش می‌بردیم و بعد که حالشان بد می‌شد، کیف پر از طلا یا دلار را سرقت می‌کردیم. در سال گذشته و امسال برای این‌که پلیس ردی از ما پیدا نکند شیوه سرقت ر ا تغییر دادیم و با راه‌اندازی تصادف ساختگی و حمله با سلاح سرد به خودرویی که مالباختگان در آن حضور داشتند، اقدام به سرقت‌های مشابه می‌کردیم.
با اعتراف‌های او، دو همدست دیگرش هم تحت تعقیب پلیس قرار گرفتند و بازداشت شدند. آنها در جریان تحقیقات به دزدی‌های سریالی در حالی اعتراف کردندکه معلوم شد این باند طی چهارسال با ارتکاب سرقت‌های خشن، دلارهای بسیاری را سرقت کرده و از طلافروشان کیفی بیش از ۳۰ کیلو طلا دزدیده‌اند.
چند روز پیش و در ادامه عملیات پلیسی سه عضو فراری این باندو چند خریدار اموال سرقتی نیز در عملیات‌های جداگانه پلیسی بازداشت شدند و به همدستی با یکدیگر در سرقت و خرید و فروش دلارو طلاهای دزدی اعتراف کردند.
تحقیقات برای رازگشایی از دیگر جرایم باند دیوار چین ۲ و دستگیری همدستان احتمالی آنها و کشف طلا و دلارهای سرقتی ادامه دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز