روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 278
  • 744
  • 1,382,446
سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج را باید برگرداندیم

دبیر شورای عالی مناطق آزاد از سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری ثبت شده در هفت منطقه آزاد کشور خبر داد و گفت: در طول چهار سال گذشته توانستیم سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج را به حوزه های سرمایه گذاری در کشور برگردانیم.
اکبر ترکان درباره عملکرد هفت منطقه آزاد کشورمان در طول ۴ سال گذشته اظهار داشت : منطقه آزاد کیش بهترین عملکرد را در حوزه گردشگری دارد. همچنین منطقه آزاد ارس در تحقق ماموریت خود در حوزه صنعت موفق عمل کرده است.
وی افزود: منطقه آزاد ماکو و بازرگان در تجارت دو جانبه با کشور ترکیه و اروپا و صادرات کالا به این مناطق بهترین عملکرد را داشته و اقامات قابل توجهی را انجام داده است.
ترکان با اشاره به اقدامات انجام شده در منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: یکی از اقدامات تاثیر گذار که در اجرای ماموریت منطقه آزاد انزلی انجام شد، ساخت مجتمع بندری کاسپین بود. منطقه انزلی خودش را برای این که به سکوی تجاری با روسیه تبدیل کند، آماده کرده است. به طور قطع بندر کاسپین می‌تواند در تحقق ماموریت انزلی بسیار تاثیر گذار باشد.
وی ادامه داد: منطقه آزاد چابهار خود را آماده کرده که منطقه جنوب شرقی کشور را به منطقه صنعتی با محوریت صنایع فولاد و پتروشیمی تبدیل کند.
وی درباره منطقه آزاد اروند اظهار داشت : بازسازی شهر خرمشهر و آبادان پس از جنگ آغاز شد و اما موضوع مهم در این منطقه بازسازی اقتصادی این منطقه است. هر چند شهر آبادان و خرمشهر بازسازی شدند اما اقتصاد این منطقه بازسازی نشد و سیاست ما این است که آبادان و خرمشهر به دوران پر رونق برگردند.
وی درباره اقداماتی که برای بازسازی اقتصاد آبادان و خرمشهر انجام شده گفت: دو کارخانه فولاد در این منطقه در حال راه اندازی است که بنیاد مستضعفان بر روی کارخانه نورد فولاد با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن سرمایه گذاری کرده است. همچنین کارخانه فولاد جهان آرا با ظرفیت ۳/۲ میلیون تن با سرمایه گذاری ستاد فرمان اجرایی امام در خرمشهر در حال اجرا است که یک هویت جدید به خرمشهر می دهد.
وی افزود: در کنار این سرمایه گذاری‌ها، پالایشگاه های کوچکی در این منطقه در حال راه اندازی هستند.مهم ترین اتفاقی که می تواند موجب رونق آبادن و خرمشهر شود، لایبروی اروند است که سازمان بنادر و دریانوردی پیشرفت خوبی در زمینه بیرون آوردن کشتیهای غرق شده از اروند داشته است.
وی با تاکید بر اینکه باید اروند لایروبی شود تا بتوانیم ظرفیت بندر آن را افزایش دهیم و آماده پذیرش کشتی‌های بزرگ شود، افزود: متاسفانه همکاری عراقی ها در لایروبی اروند کافی نبوده است و برای لایروبی اروند معطل عراقی ها هستیم.
وی درباره میزان سرمایه گذاری های انجام شده در مناطق آزاد کشورمان در دولت یازدهم، اظهار داشت: در حوزه میزان سرمایه گذاری ها با دو آمار مواجه هستیم. یک آمار مربوط به میزان سرمایه گذاری‌های ثبت شده است به این معنا که فردی برای سرمایه گذاری در طرحی اعلام امادگی می کند و قصد خود برای صرف هزینه در این طرح را ثبت می کند. آمار دیگر مرتبط به میزان سرمایه گذاری های به اجرا رسیده و میزان سرمایه ای که در طرح یا پروژه ای پیاده سازی شده است.
وی ادامه داد: میزان سرمایه‌گذاری های ثبت شده در ۷ منطقه آزاد کشور در چهار سال گذشته ۳ میلیارد دلار است که ۲۰ درصد از این آمار سرمایه گذاری های ثبت شده به اجرا رسیده است.
ترکان با اشاره به سرمایه گذاری های انجام شده در هر یک از مناطق آزاد اظهار داشت: در منطقه آزاد ارس سرمایه گذاران آذری و ترکیه‌ای وارد کار شده‌اند. در منطقه آزاد ماکو سرمایه گذارانی از ترکیه، هند و یک سرمایه گذار ایرانی مقیم هلند در طرح های مختلف این منطقه سرمایه گذاری کردند. سرمایه گذار ایرانی مقیم هلند، اقدام به ساخت گلخانه پرورش محصولات کشاورزی ۵۰ هکتاری و صادرات محصولات این گلخانه به روسیه کرد که امروز این گلخانه، مدرن ترین گلخانه کشورمان است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد ادامه داد: در طول چهارسال گذشته سرمایه‌گذاران آلمانی و سرمایه گذاران عربی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به منطقه اروند آمدند و همچنین سرمایه گذارانی وارد سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز در منطقه آزاد کیش شدند به خصوص سرمایه گذاری در حوزه حفاری دریایی.توانستیم سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج را به پروژه های سرمایه گذاری کشور برگردانیم به طوری که در منطقه آزاد انزلی هم یک سرمایه گذار ایرانی مقیم روسیه وارد سرمایه گذاری در بندر کاسپین شد و دو پست اسکله با سرمایه گذاری این سرمایه گذار در انزلی ساخته شد.
ترکان ادامه داد: همچنین در منطقه آزاد چابهار سرمایه گذاری های قابل توجهی در حوزه بسته بندی چای سیلانی و برنج پاکستانی و صادرات مجدد آن به سایر کشورها انجام شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز