سرنوشت شوم دریاچه و مسئولانی که ….‌

در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان که به ریاست رحمتی معاون عمرانی استاندار و با حضور بهبودی معاون برنامه ریزی استانداری و مدیران کل دستگاه های مرتبط برگزار گردید موضوعات بسیار مهم و اثرگذاری در امر توسعه استان طرح گردید. در این جلسه علاوه بر بررسی وضعیت موجود منابع آبی استان ، یکی از مهمترین موضوعات مورد بررسی، تامین حقابه قانونی دریاچه اورمیه و نیز تالاب های زیست محیطی مانند قوری گول بود.
در قسمت نخست این جلسه که با نام کارگروه سازگاری با کم آبی تشکیل شده بود ، غفارزاده، مدیر شرکت آب منطقه ای استان به منظور تدوین برنامه جامع پیشنهادی استان که برای تصویب در شورای عالی آب کشور ارائه خواهد گردید، آمارهای مقتضی ارائه نمود.
این آمار و نیز روش مورد استفاده این شرکت، با انتقاد دکتر بهبودی و مدیرکل محیط زیست استان قرار گرفت.
به اعتقاد انها این آمار مربوط به سال ۹۰ بودند که باید به روز گردند.
مطالبه حقابه دریاچه و قوری گول
اما موضوع حقابه مهمترین قسمت صحبت های قاسمی مدیرکل محیط زیست استان را تشکیل می داد.
وی گفت برای قضاوت در مورد آماری که ارائه میگردد باید ابتدا تحقق برنامه سالهای ۹۵ و ۹۶ می آمد تا ببینیم روند وضعیت به چه صورت است .
مساله این است که اولا آمار ها دقیق نیست و برداشت های آب از منابع مختلف مبتنی بر داده های ناشی از پروانه های بهره برداری است اما در عمل چیز دیگر مشاهده میشود .
وی هم چنین به عدم پرداخت حقابه دریاچه اورمیه و قوری گول در سنوات گذشته نیز انتقاد نمود .
افزایش کشاورزی در حوزه دریاچه
قاسمی ضمن اذعان اینکه رقم هایی که در خصوص واریز آب به دریاچه اعلام میشود ناصحیح است افزود : متاسفانه علیرغم منع قانونی سطح زیر کشت در حوزه دریاچه اورمیه در استان ما ۲۰۰۰ هکتار ، در استان آذربایجان غربی ۱۸۰۰۰ هکتار و در استان کردستان ۱۵۰۰ هکتار افزایش داشته است که برای دریاچه ابدا مناسب نیست.
وی همچنین به دستور جهانگیری معاون اول رییس جمهور برای برخورد قانونی با عاملین این وضعیت نیز خبر داد.
مدیرکل محیط زیست استان ازعدم برخوردرای منابع آبی شرکت آب از زیرساخت های لازم برای نصب دبی آی لازم به منظور سنجش میزان مصرف آب، انتقاد کرد.
خلا قانونی
ایرانی فام نماینده سازمان جهاد کشاورزی استان در این جلسه از خلا قانونی موجود در این حوزه گلایه نمود و اظهار داشت این مسئله سبب شده است تا دست این سازمان برای مقابله با ناهنجاری های کشت در استان بسته باشد.
وی گفت سال قبل در روستای بنه کهل، ۳۰۰ هکتار باغ ساخت اند که هم خلاف صلاح مصرف آب است و هم برخلاف قانون عدم توسعه فضای سبز است اما متاسفانه دستگاه قضایی مصوبه هییت دولت را قانون نمیداند و بر این اساس شکایت جهادکشاورزی از این افراد را رد نموده است چرا که معتقدند تغیر زراعت به باغ تغییر کاربری محسوب نمی گردد.
کنتورهای هوشمند
غفارزاده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای در دفاعیات خود از عملکرد سازمان متبوعش به کم کاری سازمان برنامه و بودجه اشاره نمود و گفت : چرا هزینه نصب کنتور های هوشمند برای چاه های کشاورزی تامین نمی گردد اما در عین حال ۸۵درصد هزینه های مربوط به آبیاری قطره ای مزرعه تامین میشود؟
وی همچنین در پاسخ سئوال قاسمی در خصوص عدم تامین حقابه دریاچه و تالاب ها اظهار داشت: متاسفانه ۵۰ درصد بارندگی ها به روان آب تبدیل نمی شودو از طرفی حسب قانون، میزان حقابه ها را وزارت نیرو تعیین میکند نه دستگاه دیگری. حقابه دریاچه در پمپ های غیر مجازی تلف میشود که بر بستر رودخانه ها نصب شده است، حقابه در چاه های غیرمجازی است که حفر شده است و ما تاکنون ۴۵۰۰ حلقه از این چاه ها را مسلوب الانتفاع نموده ایم. وی به لزوم ورود نیرویی بالاتر وقدرتمندتر از یک دستگاه برای تامین این حقابه تاکید نمود.
در پایان این جلسه دکتر رحمتی با اظهار اینکه قانون ها یا دچار افراط اند یا تفریط، افزود: اخیرا با منع مطلق سد سازی مواجهیم که بعضا به ضرر ما تمام میشود، یا مثلا قانون تامین رایگان آب مصرفی برخی از ارگان ها سبب اضافه مصرف آنها شده است که بایستی این ها سقف دار می شد.
وی از دستگاه ها خواست تا برنامه های خود برای کاهش مصرف آب در حوزه اختیارات خود را به این کارگروه ارسال کنند تا بعد از تدوین برنامه جامع، برای تصویب به تهران ارسال گردد.
وی به لزوم استفاده از توسعه آبخوان ها و هم چنین تغذیه سفره های زیرزمینی تاکید نمود و گفت : سیاست بستن چاه ها برای مقابله با اضافه برداشت آب استان کافی نیست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از