روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 20
  • 654
  • 999,222
سرنوشت گنجینه مدفون در تبریز

میدان صاحب الامر تبریز که قبل از قاجار به صاحب آباد معروف بود، یادگار ارزشمندی است از نزدیک به هزار سال قبل. اما ناملایمات طبیعت و نیز بی توجهی های خودمان به این میراث گرانبها آن را کم کم از ذهن ها بیرون برده است .
بسیاری از علاقمندان به تاریخ تبریز و آذربایجان به درستی معتقدند اگر این مجموعه ارزشمند تاریخی در کشورهای دیگری قرار داشت آن را محلی برای عرضه تاریخ پر افتخار خود می نمودند اما تبریز میزبان خوبی برای داشته های ارزشمند خود نبوده است .
مسجد صاحب الامر کنونی در واقع بخش بسیار کوچکی از مجموعه نفیس صاحب آباد بوده است . مجموعه ای که متشکل از مسجد،مدرسه، غسالخانه، میدان، عمارت هشت بهشت، باغ نصیریه، مجموعه جعفر پاشا، دارالمساکین و یک باب کلیسا بوده است . ادامه در صفحه ۳ …

شاردن مورخ نامی در سال ۱۰۸۲ هجری قمری و روزگار سلطنت شاه سلیمان صفوی در تبریز از این میدان بازدید کرده و درباره آن نوشته است: میدان تبریز بزرگ‌ ترین میادین عالم است که من دیده‌ام و خیلی بزرگ‌ تر از میدان اصفهان می ‌باشد. ترکان در این محل چندین بار ۳۰ ‌هزار عسکر (سرباز) برای جنگ آراسته ‌اند. همه روزه شامگاهان این میدان انباشته از عامه مردم است که برای تفریح و تماشای نمایشاتی که در آنجا به معرض تماشا گذارده می‌ شود، جمع می‌گردند. این میدان بزرگ در ساعات روز خالی نمی ‌باشد و در حقیقت، بازار انواع و اقسام خوار و بار و اشیاء به شمار می‌رود.
ناگفته نماند اوزون حسن آق‌ قویونلو در این میدان از قشونی به استعداد بیش از ۳۰ هزار نفر سان می‌ دید و مزار این فرمانروا در همین مجموعه قرار دارد.
مجموعه تاریخی حسن پادشاه به مدت ۴۰۰ سال محل و مقر حکومت و فرماندهی جهانشاه، اوزون حسن،‌ شاه ختایی و شاه طهماسب بوده است. اما بعد از زلزله های مهیب تبریز، بخش های مهمی از آن زیرخاک مانده است و الباقی مجموعه را نیز بی توجهی تبریزیان و متولیان حکومتی ، به زیر خاک برده است .
مسجد حسن پادشاه به گفته کارشناسان تاریخی ، نفیس ترین بنایی است که از مجموعه تاریخی صاحب آباد باقی مانده است. میراث فرهنگی تبریز بالاخره، در فروردین ماه ۹۷ خبر از تخصیص ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار، عملیات مرمت و ساماندهی مدرسه مجموعه عظیم و تاریخی «حسن پادشاه»می دهد و اعلام میکند مرمت مدرسه ۸۰۰ ساله حسن پادشاه در اولویت مرمت قرار گرفت. هرچند سازمان ، مدت زمان لازم برای مرمت این مجموعه را ۲ ماه اعلام نموده بود اما پیمانکار این پروژه در مصاحبه با خبرنگار روزنامه ساقی آذربایجان زمان تکمیل مرمت را تا آخر سال ۹۷ اعلام نمود. کارشناسان مسائل میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی اما این اقدامات را کافی نمی دانند
یکی از کارشناسان در مصاحبه با روزنامه ساقی آذربایجان می گوید : ابتدا باید یک نوع حفاظ فیزیکی بر سر مسجد حسن پادشاه بگذارند. وی در تشریح دلیل این درخواست گفت: این مجموعه بعد از ۱۸۰ سال از زیر زمین آمده بیرون و دفعتا در برابر عوامل محیطی متفاوتی مانند اختلاف دما، اشعه فرابنفش، رطوبت و … قرار گرفته و رنگ لعاب کاشی ها آسیب دیده ک به مرور زمان ودر صورت استمرار این بی توجهی ها ، این بنای نفیس از بین خواهد رفت. این کارشناس، عدم مستندسازی علمی تاریخی این مجموعه را نیز مورد توجه قرار داد.
البته فتحی از مدیران وقت میراث که بدلیل اختلاف نظر با آبدار رییس میراث فرهنگی استان از سمت خود برکنار گردیده ، بر ناکافی بودن اعتبار لازم برای مرمت این مجموعه اشاره کرده و گفت مسجد این مجموعه نیز با اقدامات پیشگیرانه تا حدی رفع خطر شده است و طبق قواعد مرمت و بازسازی آثار و بناهای تاریخی، بیش از این نمی شود در مورد آن کاری کرد.
منتقدین برنامه های میراث فرهنگی برای نگهداشت ابنیه تاریخی ، اعتقاد دارند مدل مرمت و بازسازی مورد استفاده در ایران ، مدلی قدیمی است و باید با متدهای روز دنیا به پیش برویم. آنها مصرانه میگویند ابتدا باید مقاوم سازی پروژه ها صورت بپذیرد و سپس مرمت انجام شود.
در خاتمه باید خاطرنشان ساخت، مدت های مدیدی است که مسئولین مربوطه برای استحکام بخشی این مجموعه تاریخی بی توجهی نموده اند و در صورت استمرار این بی توجهی ها یقینا این میراث ارزشمند رو به نابودی خواهد گذاشت ، لذا مسئولین استانی و شهری لازم است با عمل به تعهدات خود در زمان مقرر گام های عملی برای بقای این گنجینه های تاریخی تبریز بردارند که بخش مهمی از هویت این شهر مرهون انهاست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز