روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 674
  • 852
  • 1,331,914
سطح بسیار بالای کلسترول خوب، خوب نیست

مطالعه محققان دانمارکی نشان می دهد که برخلاف یک ذهنیت رایج، بالا بودن زیاد سطح اچ دی ال یا کلسترول خوب خون، برای سلامتی بد و مضر است و خطر مرگ زودرس را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد
از سال ها قبل این ذهنیت پذیرفته شده است که هر چه سطح کلسترول خوب HDL در خون افراد بالاتر باشد، بهتر است، اما خبر بد این که محققان براساس مطالعات جدید چنین ذهنیتی را رد کردند.
پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ دانمارک به این نتیجه رسیده اند که سطح بسیار بالای کلسترول خوب خطر مرگ را در قیاس با سطح عادی این کلسترول به شدت افزایش می دهد؛ در این ارتباط نرخ افزایش خطر مرگ در مردان ۱۰۶ درصد و در زنان ۶۸ درصد ذکر شده است.
محققان برای این مطالعه داده های مربوط به ۱۱۶ هزار نفر را بررسی کردند و پیگیری وضعیت آنها را یک در بازه زمانی حدود شش سال ادامه دادند.
نتایج این مطالعه نشان داد که مردان دارای سطح بسیار بالای کلسترول خوب خون با ۱۰۶ درصد افزایش خطر مرگ پیش از موقع در قیاس با مردانی روبرو بودند که کلسترول خوب آنها در سطح عادی بود. این درصد در زنان ۶۸ درصد بود.
براساس این تحقیق، پایین بودن بسیار زیاد سطح کلسترول خوب نیز احتمال مرگ را به شدت افزایش می دهد.سطح متوسط کلسترول خوب خون در مردان معادل ۱/۹ mmol/L و در زنان ۲/۴ mmol/L است.
به گفته محققان، این یافته ها نشان می دهد که باید توجه به HDL به عنوان یک شاخص مهم سلامتی کنار گذاشته شود؛ احتمالا سطح تری گلیسیرید و کلسترول بد خون شاخص های بهتری برای وضعیت سلامتی هستند.آنها خاطرنشان کردند: مطالعه جدید ارتباط اماری میان مرگ و میر و سطوح کلسترول خوب خون را نشان می دهد، اما نمی تواند چرایی تاثیر مرگبار پایین و یا بالا بودن بسیار زیاد این نوع کلسترول را توضیح دهد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز