روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 671
  • 857
  • 1,393,964
سعید لیلاز: دولت نمی‌تواند بگوید از بعضی‌ها مالیات نمی‌گیرم

یک تحلیل گر مسایل اقتصادی می گوید: اگر قرار بر معافیت مالیاتی است، بخش‌های اقتصادی باید از این معافیت‌ها استفاده کنند نه نهادها و دستگاه های متعلق به این گروه یا آن گروه.
سعید لیلاز با تاکید بر اینکه لازم است در معافیت های مالیاتی بازنگری صورت بگیرد،اظهارداشت: هیچ معافیتی از هیچ نهاد و سازمانی نباید پذیرفته شود؛ ممکن است دولت اعلام کند که من از بخش صادرات مالیات نمی‌گیرم یا از بخش کشاورزی به دلیل امنیت غذایی یا از سیستان و بلوچستان به دلیل اینکه جزو نقاط محروم است، مالیات دریافت نمی‌شود، اینها سیاست هایی روشن و پذیرفته شده است، اما دولت نمی تواند بگوید از بعضی ها مالیات نمی گیرم.
وی افزود: معافیت های اقتصادی باید به سمت بخش های اقتصادی و مناطق جغرافیایی برود؛ این موضوع برای تغییر احتیاج به یک وفاق ملی دارد. همچنین ما هم به تکنولوژی، هم به یک بازنگری کلی در جایگاه اقتصادی دستگاه های اقتصادی مختلف نیاز داریم و درعین حال باید به سمت آزادسازی اقتصادی واقعی حرکت کنیم. یعنی بنگاه های اقتصادی کشور را که متاسفانه عمدتا تحت پوشش دولت یا بخش عمومی هستند و صرف نظر از اینکه مالیات می دهند یا نه، کارآمدی ندارند، باید به سمت کارآمدی ببریم.
استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به کاهش قیمت های جهانی نفت در سال های اخیر، عنوان کرد: دیگر کشور با درآمدهای نفتی قابل اداره کردن نیست. تمام دستگاه های کشور بر سر این موضوع باید به یک جمع بندی روشن برسند که این کشور دیگر با درآمد نفت، قابل اداره کردن نیست.
او اضافه کرد: در دولت های نهم و دهم به شدت هزینه ها افزایش یافت و در دولت یازدهم درآمدهای نفتی به شدت کاهش پیدا کرد. من حدسم این است که تا ۱۰ سال آینده درآمدهای نفتی با هر میزان تغییر قیمت نفت نخواهند توانست بیش از هزینه ضروری دولت ها را جبران کند.
لیلاز متذکر شد: در چشم انداز آتی ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که حتی با بهبود قیمت های جهانی نفت خام فروش نفت، درآمدهای مازادی برای کشور ایجاد کند. بنابراین دولت دوازدهم هم چاره ای جز تکیه بر درآمدهای مالیاتی ندارد.
او افزود:البته شرط مالیات ستانی، لغو معافیت های بی منطق، برقراری تکنولوژی مالیاتی و کاستن از هزینه های جاری و زائد و بی مورد دولت و پاسخگو شدن دولت در برابر مالیات دهندگان است؛ همه جای دنیا ارتباط تنگاتنگی بین نظام مالیاتی و دمکراسی وجود دارد واگر مردم به دولت برای اداره آن مالیات می دهند باید خود نیز بتوانند دولت را اداره کنند. این اداره با نقش پررنگ تر بخش خصوصی در اقتصاد مهیا می شود.
لیلاز با بیان اینکه لازم است که دولت در یک دوره کمتر از سه یا چهار سال سهم درآمدهای مالیاتی خود در تولید ناخالص کشور از ۷ درصد به ۱۲ درصد برساند،خاطرنشان کرد: باید بتوانیم ظرف این مدت ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در سال داشته باشیم، چاره ای نیست و همه باید شرایط را درک کنند.
او گفت: روزبه روز اقتصاد ما بزرگتر و حوائج ما بیشتر می شود؛ از سویی جمعیت کشور نیز در حال افزایش است تنها نصف آن را از درآمد مالیاتی تامین می کند و باید آن را دو برابر کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز