روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
ســـــازه‌های اســــرار آمیــــــز جهان

سازه‌ی اسرار آمیز دنیا، از موزه ی طراحی شده توسط زاها حدید تا خانه ی قرار گرفته بر فراز صخره ای در بولیوی که یقیناً پا نهادن به درون این دیوارها هیجان و ترس خاصی را همراه دارد! در حالی که هیچ کس نمی تواند واقعا وجود ارواح را اثبات کند، اما به این معنی نیست که سازه هایی و معماری ساختمان ها خوفناک به نظر نرسند.
جای تعجبی نیست که ورود به این ساختمان ها با ظاهر زیگ-زاگی و فضاهای داخلی بی رحمانه شان، ترسناک و اسرار آمیز به نظر برسند. در حالی که بعضی از آن ها به وسیله ی طراحان گمنامی طراحی شده اند، برخی دیگر نظیر موزه ی ریورساید گلاسکو، دارای طراحانی همچون زاها حدید هستند.
در ادامه با تیتر شهر به ۱۷ معماری اسرار آمیز جهان نگاهی می کنیم که برخی برای سال ها متروکه ماندند در حالی که برخی دیگر در این اواخر و با صرف هزینه های چندین میلیون دلاری ساخته شده اند.
* موزه‌ی ریورساید گلاسکو در اسکاتلند؛ طراحی توسط زاها حدید که در سال ۲۰۱۱ ساخت آن به پایان رسید.
*نمای شب هنگام از برج های شعله در باکو، آذربایجان. این ساختمان ها توسط شرکتی به نام HOK که اصالتی امریکایی دارد، طراحی و در سال ۲۰۱۳ ساخت آن به پایان رسیده است.
*سوپرتری گراو در نزدیکی ساحل مارینا خلیج سنگاپور به نظر شبیه به درختانی است که ممکن است در سیاره ی دیگری رشد کند (نام و طرح این برج ها به درخت اشاره دارد). ارتفاع آن ها از ۸۲ تا ۱۶۴ فوت (۲۵ تا ۵۰ متر) است. آن ها در طول روز سایه ی بسیار مورد نیازی را ایجاد می کنند در حالی که شب ها روشن و پر از نورند.
* برج ولاسکا در میلان، ایتالیا که در سال ۱۹۵۰ توسط شرکت ایتالیایی با اصالت انگلیسی BBPR ساخته شد.
* هنگامی که آسمان خراش ماهاناخون طراحی شده توسط اوله شرین در سال ۲۰۱۶ تکمیل شد، مسیر ایرلاین بانکوک برای همیشه تغییر کرد. ساخت این سازه با ارتفاعی در حدود ۱۰۳۰ فوت (حدود ۳۱۴ متر) هزینه ای نزدیک به یک میلیارد دلار داشت.
* آیا با پا نهادن به این خانه احساس راحتی می کنید؟ این خانه در طول لبه‌ی صخره ای مشرف به یک دره در لاپاز بولیوی قرار گرفته است.
* هتل مارینای خلیج ساندز سنگاپور توسط موشه سافدای طراحی و ساخت آن در سال ۲۰۱۰ به اتمام رسیده است و شبیه سفینه‌ای با ۳ پایه است.
* مسافران ماجراجو می توانند شبی را در برج فرایینگ پن سپری کنند. این سازه که در سال ۱۸۵۴ ساخته شد و در اوایل دهه‌ی ۱۹۶۰ بازسازی شد، سال‌های زیادی متروکه ماند؛ تا سال ۲۰۱۰ که به هتل مبدل گردید.
*موزه ی هنرهای معاصر کلیولند توسط فرشید موسوی معمار ایرانی الاصل مشهور جهانی که ساکن لندن است، طراحی شد.
*این سازه های با اشکال عجیب و غریب بیرونی در تایپه با هدف ساخت محلی پرتردد در کنار دریا ساخته شد که هرگز جامه ی عمل نپوشید. سازندگان آن پس از چند اتفاق ناگوار (از جمله چند تصادف و یک خودکشی) در سال ۱۹۸۰ این پروژه را رها کردند.
*موزه‌ی سلطنتی اونتاریو در تورنتوی کانادا توسط آرشیتکتی به نام دنیل لیبسکیند طراحی شد. طرح این سازه از میان ۵۰ طرح فینالیست یک رقابت بین المللی برگزیده گردید.
* هرویکو کولگیو میلیتار در جنوبی ترین نقطه ی مکزیکوسیتی قرار گرفته است که ساختمان یک موسسه‌ی آموزش های نظامی است.
* آسمان خراش پی پی سی پالاس پیتزبورگ توسط فیلیپ جانسون و جان برگی طراحی شده است. این سازه با ارتفاع ۶۳۵ فوتی (در حدود ۱۹۳٫۵ متر) در سال ۱۹۸۴ ساخته شده است و در زمان خود دومین ساختمان بلند شهر به شمار می رفت (امروزه سومین ساختمان مرتفع است).
* نگاه به صدها آپارتمان رنگارنگ در هنگ کنگ، هنوز هم منظره ای ترسناک و عجیب به وجود می آورد. هزینه ی بالای زندگی در این منطقه به معنای این است که ساکنین آن مجبور به زندگی در خانه های مسکونی کوچک هستند.
* برج دی سی وین، با ارتفاع ۸۱۴ فوتی (حدود ۲۴۸ متر)، دومین سازه ی بلند اتریش است. این ساختمان توسط دومینیک پراولت طراحی شده است و به خاطر بافت نمای خارجی اش قابل تشخیص است.
* نمایی از داخل برج خنک کننده ی خارج از خنت بلژیک که به زودی تخریب خواهد شد.
*برج آساهی بیر در توکیو که توسط طراحی فرانسوی به نام فیلیپ استرک در سال ۱۹۸۹ ساخته شد، به همان اندازه ای که زیباست، رعب آور نیز هست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز