روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 2
  • 477
  • 1,139
  • 1,383,784
سفر به تاریخ با یک فنجان چای گشتی در تبریز، در آستانه تبریز ۲۰۱۸

تلفیقی از سنت؛ تاریخ، معماری و کافه و رستوران در کنار حسی پر از آرامش و روح نوازی را در جایی نمی توان یافت جز در حمام نوبر تبریز.
حمام نوبر یکی از باشکوهترین بناهای ایرانی به جای مانده از دوره قاجاریه است و این شکوهش را وامدار حوض هشت گوشه و فواره اش، طاق‌ و گنبد با ستون‌ و سرستون های‌ سنگی‌، اجرای‌ کاربندی‌ و ترکیب‌ آجر و کاشی‌ و ترکیب رنگ و نواهای طبیعی محیط است.
این حمام تاریخی با مساحت تقریبی ۷۰۰ مترمربع، حدود ۱۴۰ سال پیش توسط معماری به نام بالاکاظم از اهالی قره‌ آغاج ساخته شد و با توسعه شهر تبریز و تخریب دروازه قدیمی، در مرکز شهر قرار گرفت. در نقشه شهر تبریز که پیش از سال ۱۲۴۳ هجری قمری تهیه شده، این حمام در نزدیکی دروازه نوبر مشخص شده و در نقشه دارالسلطنه تبریز که متعلق به سال ۱۲۹۷ هجری قمری بوده، این بنا با نام «حمام وزیر» دیده می شود.
حمام تاریخی نوبر در سال ۱۳۷۸ خورشیدی، از سوی سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در قالب طرح پردیسان، با همان الگوی قدیمی و بدون دخل و تصرف در فضاهای معماری، تغییر کاربری یافت و در حال حاضر با نام «سفره‌خانه سنتی شهریار» دایر و فعال است.
در راستای بهره‌برداری بهینه از تمام فضاهای حمام، فضاهای سربینه و گرمخانه به سفره‌ خانه و فضای پشت بام به چایخانه و اجرای مراسم پرده‌ خوانی و نقالی اختصاص دارد.
عناصر تشکیل‌ دهنده‌ کالبدی‌ بنا سنگ‌ و آجر و چوب‌ است‌. از خصوصیات‌ بارز بنا طاق‌ و گنبد بزرگ‌ گرمخانه‌، طاق‌ و گنبد با ستون‌ و سرستونهای‌ سنگی‌ مقرنس‌ کاری‌ شده‌ سربینه‌ و اجرای‌ کاربندی‌ و ترکیب‌ آجر و کاشی‌ و پوشش‌ معقلی‌ مناسب‌ است‌. سربینه حمام فضایی وسیع با قاعده هشت‌ ضلعی است که در بخش میانی آن، طاق‌ بندی‌شده و بر هشت ستون سنگی قرار گرفته است. همچنین حوضی هشت‌ گوش در میانه این بخش قرار دارد و سکوهایی بر گرداگرد آن قرار دارند.
طاق‌ و گنبد بزرگ‌ گرمخانه‌، طاق‌ و گنبد با ستون‌ و سرستون‌ های‌ سنگی‌ مقرنس‌‌ کاری‌‌ شده‌ سربینه‌ و اجرای‌ کاربندی‌ و ترکیب‌ آجر و کاشی‌ و پوشش‌ معقلی‌ مناسب‌ حمام و کتیبه‌ های مصور زیبای ورودی را از دیگر جاذبه‌ های این حمام تاریخی می توان برشمرد.
ستون های سنگی به کار رفته در این شاهکار معماری، باعث جذب علاقمندان و دانشجویان معماری و هنر از سراسر جهان شده است.
از جمله مصالح به کار رفته در ساخت حمام می توان به آجر در جرزها و سقف‌ ها ملات و گچ و همچنین سنگ‌ تراش خورده در ستون‌ ها کف‌ ها و ازاره‌ ها اشاره کرد.
میان در این حمام، که قاعده ای مستطیل شکل دارد، با تغییر زاویه حرکت، از سربینه به گرم خانه راه می برد. گرم خانه نیز در میانه فضایی با قاعده مربع با چهارستون هشت وجهی دارد. بر گرداگرد این بخش، دیگر فضاهای گرم خانه قرار دارد که به سبب تصرفات دوره اخیر، صورت اصیل آنها به درستی مشخص نیست. در ضلع شمالی گرم خانه، احتمالا خزینه ها قرار داشته است. تون حمام در پشت این قسمت امروزه نیز باقی است.
بنا دو ورودی از خیابانهای مجاور دارد. ورودی اصلی به دالانی طویل گشوده می شود. این دالان به یک مغازه و در انتها به سربینه حمام راه می برد. ورودی دوم مسیری پلکانی دارد و مانند ورودی اصلی، تنها به حمام اختصاص ندارد و به مغازه و قهوه خانه ای راه دارد. دو راه ورودی حمام در دو سوی سربینه واقع است. این ورودی ها و درگاه وورد به میان در، چنان در سه گوشه سربینه قرار گرفته اند که مسیرهای ورود و خروج صورتی منظم و مشخص یافته اند.
این بنا در سال ۷۸ از سوی سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده وبه بخش خصوصی واگذار شد.
آدرس حمام نوبر:
واقع در میدان ساعت، نبش تربیت است.
ساعات کار رستوران:
۱۲ ظهر تا ۱۲ شب
مکانهای تاریخی و موزه های نزدیک به این مکان:
اکثر مکانهای دیدنی و تاریخی تبریز نزدیک میدان ساعت می باشد: (پیاده به هر یک ازاین مکانها نهایت ۱۵-۱۰دقیقه راه است)
ارگ تبریز چند قدم با این مکان فاصله داشته و در سه راه طالقانی، جنب مصلی خودنمایی می کند.
مرکز اصلی خرید در شهر تبریزکه خیابان تربیت بوده و به بازار بزرگ تبریز منتهی می شود، عمارت شهرداری(واقع در میدان ساعت)،
موزه ادبی استاد شهریار(منزل شخصی استاد)، خانه های تاریخی تبریز از جمله خانه نیکدل، خانه حیدرزاده، موزه سنجش، دانشکده معماری و…که همگی درمقصودیه واقع شده اند.(کوی عمارت شهرداری)
خانه های تاریخی دیگری نیز در خیابان ارتش جنوبی، در کوچه های صدر و جاجی رضا وجود دارند. از جمله خانه ختایی، خانه لاله ای، خانه علی میسیو و…
مسجد کبود تبریز (فیروزه اسلام)، موزه عصرآهن(جنب مسجد کبود)، موزه آذربایجان، از بوستان خاقانی نزدیک این مکان نیز می توانید جهت صرف چای و استراحت استفاده نمایید( این مکانها بالاترازمیدان ساعت نرسیده به چهارراه منصور می باشند)
دیدن هریک ازاین آثار برای شما خاطره ساز خواهد بود. / یاسمین مولانا

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز