روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۵/۲۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 169
  • 231
  • 1,307,789
سفر داخلی بـرای مردم ایران ارزان می‌شود؟

درحالی که گفته می‌شود ایران مقصدی ارزان برای خارجی‌ها است، اما برای مردم داخل کشور شرایط به‌گونه‌ای دیگر رقم خورده است.
از ابتدای سال هزینه بیلت هواپیما با افزایش نرخ ارز دست‌کم تا سه برابر گران شد. «عوارض در جاده»‌ها هم تحت تاثیر گرانی‌های داخلی قرار گرفت و مسافران زمینی را بی‌نصیب از گرانی‌های این روزها نگذاشت. قیمت بلیت اتوبوس هم از خردادماه با ۲۰ درصد رشد روبرو شد، در مناسبتی مثل اربعین این افزایش به ۵۰ درصد هم رسید. در تیرماه نیز قیمت بلیت قطار ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد. هتل‌ها هم اعلام کردند از مهرماه قیمت‌ها را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهند، نرخ یک اتاق دو نفره در هتلی معمولی در شهری که چندان مسافرپذیر نیست و کیفیت قابل توجهی ندارد، دست‌کم ۲۰۰ هزار تومان است. اجاره خانه‌های شخصی در روستاهای گردشگری هم دست‌کم ۱۰۰ هزار تومان تمام می‌شود و هزینه خوراک هم از این وضعیت دور نیست.
سفر با تور برای یک خانواده چهار نفره ایرانی که درآمدی کارگری و کارمندی دارد و جزو دهک یکم تا چهارم با درآمدی بین یک میلیون تا چهار میلیون می‌شود، نیز چندان به صرفه نیست. با این وصف علی‌اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ برای خارج نشدن سفر از سبد خانوار ایرانی گفته «ما تلاش کردیم بسته‌های ارزان سفر را تهیه کنیم، اما واقعیت این است که ابزارهای مستقیم ما کم است و در بسیاری از مواقع نیاز داریم بسیاری از دستگاه‌ها با ما همکاری کنند. »
ولی تیموری ـ معاون گردشگری این سازمان ـ هم در پاسخ به پرسش ایسنا که با توجه به سطح درآمد اکثریت جامعه و افزایش هزینه‌های سفر تدبیر برای مقابله با این شرایط و خارج نشدن سفر از سبد خانوار ایرانی چیست، گفت: در بعد سفرهای داخلی هزینه اجرای تور بالا رفته است، با این حال ما با مشارکت بخش خصوصی درحال تهیه طرحی هستیم که در جریان آن گردشگران داخلی را به سمت سفر با تور هدایت کنیم. معتقدیم با این اتفاق تاسیاست گردشگری در داخل کشور بیشتر درگیر خواهند شد و سفرهای خروجی کاهش خواهد یافت.
پیشنهاد معاون گردشگری علاوه‌بر تنظیم سفرهای گروهی، همراه با تور برای کنترل و متعادل کردن هزینه‌ها، ارائه تخفیف است که اظهار کرد: بخش خصوصی آن را پذیرفته است.
وی افزود: تدبیر ما در این شرایط آن است که رو سیستم تور حرکت ‌کنیم. بسته سفر که با تخفیف عرضه شود، مسافرت‌های داخلی را پرمصرف می‌کند و تاسیاست گردشگری بیشتری را درگیر خواهد کرد. این طرحی است که مشخصا برای کنترل هزینه سفر و در دسترس قرار گرفتن برای بیشتر مردم روی آن کار می‌شود.
تیموری درباره زمان اجرای این طرح، گفت: صد درصد تا قبل از عید اجرا خواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز