سقف ۱۲۶ میلیون تومانی تعهد بیمه گران برای خودروهای گرانقیمت

قانون بیمه شخص ثالث که خردادماه امسال اجرایی شد، به یکی از نگرانی های رانندگان برای تصادف با خودروهای گرانقیمت پایان داده است زیرا به موجب این قانون این خودروها تا سقف معینی تحت پوشش بیمه هستند.
نگرانی رانندگان برای تصادف با خودروهای گرانقیمت همواره وجود داشته است زیرا خسارت های جزئی به این خودروها موجب می شود که فرد مجبور به پرداخت خسارت های چند ده میلیونی به صاحبان آن شود، مبالغی که تعهدات بیمه گر نیز پاسخگوی آن نیست.
با این حال در قانون بیمه شخص ثالث که خردادماه امسال اجرای آن آغاز شد؛ راهکارهایی برای پایان دادن به این مشکل پیش بینی شده است که از جمله می توان به تبصره های سه و چهار ماده هشت این قانون اشاره کرد.
در تبصره سه ماده هشت این قانون آمده است: خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی فقط تا تا میزان خسارت متناظر وارده به گرانترین خودروی متعارف از طریق بیمه نامه شخص ثالث و یا مقصر حادثه قابل جبران خواهد بود.
همچنین در تبصره چهار، منظور از خودروی متعارف چنین تعریف شده است: خودرویی که قیمت آن کمتر از ۵۰ درصد سقف تعهدات بدنی باشد که در ابتدای هر سال مشخص می شود.
سقف تعهدات بدنی را همه ساله قوه قضاییه اعلام می کند که براساس آن، امسال سقف دیه کامل مرد در ماه حرام ۲۵۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده است.
با این اوصاف حتی اگر خودرویی که فرد مقصر با آن تصادف کرده باشد چند میلیاردی باشد، طبق قانون جدید قیمت واقعی خودرو حدود ۱۲۶ میلیون تومان فرض و خسارت پرداختی نیز متناسب با آن تعیین می شود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz