روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 184
  • 1,596
  • 1,022,229
سقوط آزاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز در رتبه بندی دانشگاه ها

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: رتبه دانشگاه علوم پزشکی تبریز نسبت به سال های قبل تنزل یافته و به رده ۹ کشوری سقوط کرده است.
رضا ملک زاده در جلسه هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر حسب جدول H- INDEX در حوزه پزشکی رتبه ۹ کشوری را دارد.
این در حالی است که طی سال های گذشته دانشگاه علوم پزشکی تبریز یکی از دانشگاه ها برتر و جزو پنج دانشگاه اول علوم پزشکی کشور بوده است و ۲ سال قبل این دانشگاه پس از دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی تهران، اصفهان و شیراز در رتبه پنجم قرار داشت.
وی درباره وضعیت پژوهش دانشکده های علوم پزشکی تبریز نیز، گفت: بخش عمده ای از پژوهش های دانشگاه حاصل کار دانشکده داروسازی است و فرآیند پژوهش در بخش بالینی پزشکی در تبریز باید تقویت و در راستای آن فعالیت و گام های مثبتی و موثری برداشته شود.در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی دانشگاه های علوم پزشکی با توجه به نقش کلیدی که دارند فعالیت های مهمی به انجام رسانده اند که از جمله آنها تولید ۳۴۰ محصول دارویی در شرکت های دانش بنیان می باشد.
وی با ارایه گزارشی از رشد کمی و کیفی علم و فنآوری در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: وضعیت مقالات، رتبه مقالات و مستندات علمی جدول اطلاعاتی SCOPUS ایران را در سال ۲۰۱۶ میلادی رتبه ۱۶ جهانی و اول منطقه و در سال ۲۰۱۷ میلادی رتبه ۱۷ جهانی و اول منطقه در تولید علم و انتشار مقاله اعلام کرده است.
ملک زاده ادامه داد: در وضعیت علم و فناوری کشور سهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بهترین شرایط ۱۳ درصد و سه دهم درصد از تولید ناخالص ملی بوده است.
وی با اشاره به افزایش تعداد دانشمندان علوم پزشکی برتر کشور، اضافه کرد: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم فقط در علوم پزشکی ۱۰۸ دانشمند برتر داشتیم که این رقم در سال ۱۳۹۴ به ۲۹۸ نفر و در حال حاضر به ۶۸۳ نفر افزایش یافته است و از نظر کمیت تولید علم ایران در پایگاه بین المللی ISI بین همه کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۷ برای اولین بار رتبه نخست را کسب کرد.
ملک زاده به دستاوردهای شگرف علمی در پزشکی اشاره کرد و افزود: در سال های اخیر جهشی در فرایند تکامل فناوری های نوین رقم خورده و نتیجه آن تغییر نگاه از توسعه فناوریهای در خدمت انسان به خلق فناوریهای یکپارچه شده با کاربر است.
وی با بیان اینکه ایران اسلامی از توانایی های علمی و تکنیکی مکتسبه در چند دهه اخیر برخوردار بوده است، یادآورشد: در همین زمینه به دستاوردهای علمی و مهمی دست یافته ایم.
دانشگاه علوم پزشکی تبریز به سال ۱۳۲۵ با نام دانشکده طب فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون دارای ۱۱ دانشکده شامل پزشکی، داروسازی، پیراپزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و مامایی، بهداشت و تغذیه، توانبخشی، علوم نوین پزشکی، طب سنتی، بهداشت و مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی می‌ باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز