روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 565
  • 745
  • 1,381,989
سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر چیست؟

رشد تکنولوژی در کنار مزایایی که برای بشر به همراه داشته، مشکلات و چالش‌هایی را نیز پیش‌ روی افراد و جوامع قرار داده که افزایش شانس ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر مختلف، یکی از این مشکلات است.
دکتر سیدمحمدباقر ابطحی، متخصص بیماری‌های چشم، در خصوص خطرات استفاده مداوم و طولانی مدت از کامپیوتر، گفت: یکی از شایع‌ترین مشکلات، ابتلا به سندرم بینایی ناشی از رایانه یا CVS است. به طور کلی کار با رایانه بویژه در طولانی مدت می‌تواند موجب آسیب‌های چشمی و خستگی چشم ‌شود، مجموعه این مشکلات را سندروم بینایی ناشی از رایانه می‌نامند.
وی با بیان اینکه ۵۰ تا ۹۰ درصد از افرادی که با صفحه نمایش رایانه کار می‌کنند، حداقل برخی از نشانه‌های این سندرم را بعد از مدتی نشان می‌دهند، گفت: احتمال بروز مشکلات چشمی در کودکانی که در طول روز به صفحه دستگاه‌های بازی یا رایانه‌های قابل حمل خیره می‌شوند، دیده شده است.
این متخصص جراحی ترمیمی و پلاستیک چشم گفت: سندرم CVS زمانی اتفاق می‌افتد که هنگام کار با رایانه، بارها و بارها در حال انجام حرکتی مشابه باشیم. تغییر کنتراست، سوسو زدن و تابش‌های خیره کننده دایمی صفحه نمایش رایانه، در دراز مدت، باعث بدتر شدن این سندروم در فرد مبتلا خواهد شد. خصوصا اگر نور و موقعیت رایانه مناسب نباشد.
ابطحی با بیان اینکه این افراد نیاز به داروی خاصی ندارند، گفت: کاهش فعالیت و استفاده نکردن از رایانه باعث درمان و از بین رفتن تاثیرات به شکل خود به خودی‌ در بیماران مبتلا به سندروم بیماری چشمی ناشی از رایانه می‌شود.
وی در عین‌حال گفت: از نشانه‌های این بیماری می‌توان به تاری دید، دوبینی، خشکی و قرمزی چشم، سوزش چشم، سردرد و درد گردن یا پشت اشاره کرد. البته این بیماری می‌تواند منجر به خشکی چشم و عوارض ناشی از خشکی چشم شود.
این پزشک متخصص توصیه کرد: هنگام کار با رایانه بهتر است هر ۱۵ دقیقه برای چند ثانیه چشم خود را ببندیم و به آن استراحت دهیم.
روشنایی‌های موجود در اطراف خود را به گونه‌ای تغییر دهیم که انعکاس بر روی صفحه نمایش رایانه کاهش یابد و اگر پنجره‌ای نزدیک به نمایشگر رایانه قرار دارد که باعث بروز انعکاس نور در آن می‌شود، موقعیت خود را تغییر دهیم.
این جراح پلاستیک و ترمیمی چشم اضافه کرد: در صورتی که شدت نور لامپ‌ها زیاد است، می‌توانیم با نصب دیمر، شدت آن را تنظیم یا از چراغ مطالعه‌ای استفاده کنیم که قابلیت تنظیم جهت نور در سمت مناسب را دارا باشد.
ابطحی استفاده از فیلترهای ضدانعکاس بر روی صفحه نمایش را نیز در محافظت از چشم‌ها موثر دانست و گفت: پلک زدن با تعداد کافی برای مرطوب نگه داشتن چشم ضروری است و باید اطمینان حاصل کنیم که هر سیستمی که از سوی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، از نظر ارتفاع و شرایط نوری مناسب باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز