سهام چیست و بازار سهام چطور کار می کند؟

بیش از ۶۰۰ شرکت مختلف در بازار بورس مشغول به فعالیت هستند و صدها هزار سهامدار روزانه به داد و ستد سهام شرکت های مختلف می پردازند.
قبل از این که شما وارد بازار سرمایه بشوید و اقدام به خرید و فروش سهام کنید حتما این سوال را از خودتان پرسیده اید؛ سهام چیست و بازار سهام چطور کار می کند؟
پاسخ این سوال ساده نیست اما اگر بخواهیم به طور خلاصه و با زبان ساده سهام را توضیح دهیم باید بگوییم: شرکت های مختلف هنگام ورود به بازار بورس، سهامی منتشر می کنند که کوچکترین واحد دارایی شرکت به حساب می آید. سرمایه گذاران می توانند این سهام را بسته به نیاز و توانایی مالی خرید یا فروش کنند. در واقع، هر برگ سهام سندی است که مالکیت دارنده بر بخشی از شرکت را نشان می دهد.
اما این سهام ها کجا خرید می شوند؟
بورس بازاری است که در آن خرید و فروش سهام و اوراق بهادار در آن صورت می گیرد. بازاری بزرگ با دسترسی آسان و سریع که در همه کشورهای دنیا دیده می شود. مکانی که سرمایه گذاران با پذیرش ریسک معقول، پول را به سرمایه و سهام شرکت های مختلف تبدیل می کنند و منتظر بازدهی دارایی باقی می مانند.
البته در بازار سرمایه امکان ورود به بازار بورس اوراق بهادار و فرابورس (اوراق بهادار)، بورس کالا، بورس انرژی، معاملات آتی سکه نیز وجود دارد اما آنچه ما به شکل عام می شناسیم و با آن کار داریم بورس اوراق بهادار است که در آن سرمایه گذاری در سهام صورت می گیرد.
شرکت های بورسی جزو شرکت های سهامی عام محسوب می شوند و سایر شرکت های با مسوولیت محدود، تعاونی، تضامنی، مختلط، نسبی یا سهامی خاص باید پیش از ورود به بازار به سهامی عام تبدیل شوند تا برای همگان قابل معامله شوند.
شرکت های مختلفی در بازار سرمایه فعال هستند، از سهام شرکت های خودروساز، فولادی و پتروشیمی تا محصولات غذایی، پیمانکاران و خدمات انفورماتیک که در گروه بندی مشخص قرار گرفته اند.
بیش از ۶۰۰ شرکت مختلف در بازار بورس مشغول به فعالیت هستند و صدها هزار سهامدار روزانه به داد و ستد سهام شرکت های مختلف می پردازند. مجموع افزایش یا کاهش قیمت سهام مختلف در نهایت روند کلی بازار را شکل می دهد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz