روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
سهم فراموش شده مرند از رویداد بین المللی « تبریز ۲۰۱۸ »

با وجود اینکه شهرستان مرند در مسیر رویداد بین المللی گردشگری «تبریز ۲۰۱۸» قرار گرفته است، اما حرکت مثبتی برای استفاده از این ظرفیت گردشگری صورت نگرفته و یا اطلاع رسانی لازم انجام نشده است.
کلان شهر ۱/۸ میلیون نفری تبریز در سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام برگزیده شده و ستادهای استانی و ملی برای برگزاری هر چه آبرومندانه تر این رویداد تشکیل شده است.
شهرستان مرند که در شاهراه بین المللی آسیا و اروپا قرار دارد؛ یکی از شهرهای زیبای استان آذربایجان‌ شرقی محسوب می شود، باغ‌ های زیبا در ورودی این شهر، خوش آمدگوی مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است.
در بدو ورود به شهر، تپه باستانی، مساجد تاریخی و بازار قدیمی مرند همچون مادری مهربان آغوش خود را به روی گردشگران گشوده است.
سابقه تاریخی شهر مرند به چند قرن پیش از میلاد مسیح می ‌رسد و در دوره‌ های آشور و کلده، اقوام بسیاری در این شهر سکونت داشته ‌اند؛ بر اساس نوشته‌ های تورات، مادر حضرت نوح در شهر مرند دفن شده و در روایتی احتمال دفن حضرت نوح نیز در این شهر آمده است.
اما انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، در تاریخ ایران و آذربایجان شرقی، اتفاق مهم و منحصر به فردی است که باید از این ظرفیت در جهت رشد و ترقی شهر و استان بهره برد، اما سهم مرند از این رخداد فرهنگی تاریخی بین المللی چیست؟
تبریز ۲۰۱۸ و انتخاب شهر مرند به عنوان یکی از سه مسیر گردشگری آذربایجان شرقی، اتفاق مبارکی است که می تواند فرصت مناسبی را در شناساندن توانمندی های شهر مرند به گردشگران خارجی فراهم کند.
لازمه این امر، تدوین برنامه های منظم و ملزم کردن همه ادارات به تلاش برای ارائه برنامه های جامع مرتبط با این موضوع است؛ در این راستا توجه عموم ادارات و نهادها در پیگیری و یا احیاء و مرمت آثار باستانی، مهمانسرای موجود و نیز ایجاد زیر ساخت های لازم ضروری است.
آثار باستانی و دیگر مکان های تاریخی شهر مرند مانند قلعه تاریخی، کاروانسرای عباسی، حمام های تاریخی و امامزاده سید احمد از ظرفیت های مورد استفاده برای گردشگران تبریز ۲۰۱۸ به حساب می آید که مسئولان باید در جهت احیای آن ها تلاش کنند.
مرند که از داشتن هتل محروم است، بهسازی مهمانسراها و مسافرخانه های موجود باید در اولویت جذب گردشگری این شهر باشد، هر چند متولیان امر باید به فکر احداث یک هتل استاندارد و در شأن این شهر تاریخی و فرهنگی باشند که رخداد تبریز ۲۰۱۸ بهترین بهانه برای جذب سرمایه گذار در این زمینه به شمار می رود.
جذب توریست خارجی نیاز به زیرساخت هایی همچون هتل و متل دارد، اما شهر تاریخی مرند در این چند دهه از ابعاد مختلف حتی مهیای جذب توریست داخلی نیز نشده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز