روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 659
  • 260
  • 1,440,674
سهند، نخستین باغ شهر ایران ؟

آبان ماه ۹۷ در چهاردهمین جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، طرح جامع شهر جدید سهند مورد بازنگری قرار گرفت و مقرر شد تا اصلاحاتی در این خصوص انجام و اجرایی گردد. یکی از نتایج و ثمرات این بازنگری، تعیین شهر جدید سهند بعنوان پایلوت کشوری در اجرای نخستین باغ شهر ایران بود که به تصویب این شورا رسید. البته در جلسه شورای عالی شهرسازی کشور مصوبه مهم دیگری هم وجود داشت که در کنار این طرح پایلوتف شهر سهند بایستی تا سال ۱۴۱۰ ، میزبان بیش از ۱۸۰ هزار نفر جمعیت باشد. تصمیمی که در صورت اجرای این طرح پایلوت و البته تکمیل آزادراه تبریز سهند تا سال آتی میتواندسکوی پرتگاه بی نظیری برای توسعه سهند باشد.
خبر انتخاب سهند بعنوان پایلوت کشوری در نشست معاونت عمرانی استانداری، رسانه ای شد. در این جلسه دکتر رحمتی معاون عمرانی استاندار با اشاره به رسالت اصلی شهر جدید سهند به اهمیت پایلوت کشور ی فاز ۵ شهر جدید سهند اشاره کرده و گفت : هدف اصلی در شهرسازی ایمن کردن زندگی و ارزش دادن به انسان به لحاظ مناسب سازی شهری و دسترسی به خدمات شهری هست . حفظ آرامش ، تقویت زندگی اجتماعی و واحد های همسایگی که باعث تقویت روابط و تعاملات اجتماعی میشود در اولویت طراحی کالبدی شهرسازی ما قرار دارند که با اجرای این پایلوت می توانیم ادعا کنیم همه این شاخص ها را رعایت کرده ایم.
اما ماجرای این طرح پایلوت چیست ؟
در این طرح فاز ۵ شهر جدید سهند برای طراحی مدرن شهری بعنوان پایلوت کشوری انتخاب گردیده است تا در صورت اخذ تجربه موفق در همه شهرهای مساعد کشور اجرایی گردد.
از مصطفوی مدیرعامل شرکت بهره برداری شهر جدید سهند اهمیت این طرح را پرسیدیم. وی گفت : مقرر گردیده است اراضی فاز ۵ این شهر به مساحت ۴۰۴ هکتار ی در اختیار این طرح قرار گیرد. ادعای این طرح این است که زمینه ای است برای بهره برداری از هر طرح جذاب و یا ایده خلاقانه شهری. دراین طرح تراکم جمعیتی استاندارد به منظور تعادل سازی جمعیتی شهر سهند برقرار خواهد گردید و در یک یخش مجزا ساختمان های سازمان ها ، نهادها و مراکز اداری و خدماتی و در یک بخش دیگر ویلاها و باغ های شهری وجود خواهد داشت . مصطفوی اظهار داشت : این طرح قبلا در هیچ کجای ایران وجود نداشته است و بناست تمامی طراحی ها بر اساس معیارهای شهرسازی ورعایت استانداردهای طراحی فضای کالبدی شهر صورت پذیرد.
در این طرح ، موضوعاتی چون پدافند غیر عامل ، الزامات شهرنشینی ، الزامات استاندارد ارائه خدمات شهری و .. رعایت خواهد گردید. وی هم چنین اذعان کرد حرف ما این است ، هر کسی در زمینه شهرسازی حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد به شرط توجیه می تواند در این بستر عملیاتی شود که البته زمینه بسیار مهمی برای جذب سرمایه گذاری های شهری هم خواهد شد که به جرات میتوان آن را بزرگترین اتفاق معماری و شهرسازی شمالغرب کشور نامید.
از گفته های کارشناسان شهرسازی چنین بر می آید که با اجرای این طرح مهم، و با الحاق فاز ۵ سهند به این شهر جدید فاصله کلانشهر تبریز تا شهر جدید سهند به ۱۵ کیلومتر تقلیل خواهد یافت.
اجرای این طرح پایلوت رسالت و مسئولیت بسیار بزرگی است که اجرای صحیح آن یقینا میتواند سکوی پرتابی باشد برای سهند که امروزه متاسفانه فقط به عنوان سر ریز سکونتی تبریز به آن نگریسته می شود و در صورت اجرایی شدن این طرح ، شاهد هویت جدید و متعالی ای برای سهند خواهیم بود. شاید نخستین باغ شهر ایران.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز