روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۱۲/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 30
  • 609
  • 1,234,744
سونامی بیکاری یا اشتغال ؟

سرویس سیاسی ساقی آذربایجان/ در مصاحبه هایی که با قطعه سازان و بسیاری از تولید کنندگان صنعتی استان داشتیم بر روی یک زمان مشخص بنام آخر مهرماه تاکید ویژه ای داشتند. آنها یکی از دلایل تاکیدشان بر این زمان را اتمام مواد اولیه ای می دانند که برای تولید اولیه محصولاتشان نیاز دارند .
ناگفته پیداست که زبان بازار را تولید کنندگان و فعالین این عرصه بهتر از همه می دانند اما این همه داستان نیست و نباید هم کل داستان را با این همه پیچیدگی های موجودش به فهم اقتصادی از مسائل وا نهاد.
البته این که رسانه ها این نوع مطالب را بازنشر می کنند نه برای این است که اضطراب بازار تشدید شود، بلکه اینها گوشزد هایی برای مسئولین اجرایی بعضا به خواب رفته بخصوص مسئولین استانی است تا با همراهی و همکاری تمامی نخبگان سیاسی ، فعالین اجتماعی ، اصناف و خودمردم با اتخاذ تدابیر صحیح ، مانع از آسیب جدی به اقتصاد استان شوند. بهرحال هشدار تولید کنندگان ، این بار انعکاسی جدی در بهارستان داشته است .
معصومه آقاپورعلیشاهی ، که در خصوص ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی برای دریافت مالیات از خریداران بیش از ۲۵ سکه که به نوعی نشان از سرگیجگی دولت است گفت : در شرایط فعلی دریافت مالیات از سکه مناسب نیست، مشکل کنونی کشور افزایش حجم نقدینگی است، هر چقدر مردم را برای خرید تحت فشار قرار دهیم باعث می شود حجم نقدینگی از سکه به سمت بازار ارز برود، ارز را محدود کنیم نقدینگی به سمت خودرو سرازیر می شود و بعد از آن به سمت مسکن می رود، دریافت مالیات راه حل هدایت حجم نقدینگی نیست.
او به درستی مهمترین راه حل کنترل حجم نقدینگی را اعتماد به بخش خصوصی دانسته و اذعان میکند باید دست از سخت گیری ها برداریم، محیط کسب و کار را راحت کنیم، ترخیص کالاها تسهیل شود.
این نماینده مجلس همچنانکه روزنامه ساقی آذربایجان بارها در همین صفحات پیشنهاد آن را طرح کرده بود، به صراحت خواستار برچیده شدن بورس کالا شده و می گوید: این بورس به محل فساد و رانت تبدیل شده است، از سوی دیگر باید به پتروشیمی ها اجازه فعالیت داد و چند نرخی بودن ارز را جمع کرد، هر چقدر تعدد نرخ داشته باشیم فساد و رانت بیشتر می شود.
سونامی بیکاری تا آخر مهرماه
آقاپور در حالی که رو به مدیران اجرایی سخن میگوید اظهار میدارد : پیش بینی می کنم آخر مهر ماه سونامی بیکاری ایجاد میشود، آنقدر به واحدهای تولیدی در ابعاد مختلف از جمله تهیه مواد اولیه سخت گرفته ایم که چرخه تولید با مشکل مواجه شده است.
سرگیجه اقتصادی بخش خصوصی
نماینده مردم شبستر در مجلس با انتقاد از اولویت بندی کالاها و تخصیص ارز، گفت: گروه بندی و اولویت بندی کالاها عاملی شده که بخش خصوصی سرگیجه اقتصادی بگیرد، تمام مواد اولیه و ذخیره بنگاه های اقتصادی رو به اتمام است، در حوزه انتخابیه ام از ۲۰ مرداد بیکاری کلید خورده است.
آقاپورعلیشاهی در تذکراتی که کاملا مخاطب آنها مشخص بوده و قابل پیگیری است میگوید: نباید در این شرایط با تحمیل مالیات به تولید کنندگان ، آنها را به سمت فروش سرمایه و نابودی صنعت کشاند.
سونامی اشتغال
اما نوبخت معاون رییس جمهور نظر دیگری دارد. وی دیروز در مصاحبه ای گفت: به طور مشخص در بهار امسال ۷۱۱ هزار نفر وارد بازار کار شدند و تلاش کردیم با انواع اقدامات همچون استمرار طرح‌های عمرانی که ۲۵ هزار میلیارد تومان پول بابت این طرح‌ها پرداخت کردیم که بیش از ۵ برابر افزایش اعتبار داشته است، نتیجه این شد که از این ۷۱۱ هزار نفر حدود ۷۵۶ هزار نفر مشغول به کار شدند یعنی بیشتر از ظرفیت پیش‌بینی شده. اگر نظر نوبخت را بپذیریم در واقع با یک سونامی اشتغال در کشور مواجهیم که مرزهای اشتغالزایی را جابجا کرده است.
برای اطلاع از وضعیت بیکاری در شهرستان شبستر ، با فرمانداری این شهرستان تماس گرفتیم تا وضعیت بیکاری را جویا شویم. اما متاسفانه فرماندار شبستر از طریق رییس دفتر خود اظهار داشت من در این خصوص نظری ندارم.
همچنین دراین خصوص و برای اطلاع از آخرین آمار مربوط به استان با حسینی مدیرکل کار استان مصاحبه ای تلفنی انجام دادیم .
وی در خصوص احتمال بروز سونامی بیکاری در استان گفت: من این سخنان خانم آقاپور را نشنیده ام اما چنین چیزی را تائید نمیکنم.
وی اظهار امیدواری کرد در شرایط کنونی همه تلاش کنیم تا امیدها زنده بمانند.
بهرحال چه روایت خانم آقاپور از سونامی بیکاری صحیح باشد و چه روایت نوبخت از اشتغالزایی بالای یک میلیون نفری دولت برای کشور، به نظر میرسد مسئولین دولتی باید سناریوهای متفاوتی را برای ادامه کار دولت دراین شرایط حساس در نظر بگیرند چرا که مشکلات این آشفته بازار اقتصادی با انشالله ها و ماشالله گفتن ها حل نخواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز