روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۱/۱۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 287
  • 469
  • 1,257,528
سکوت نهادهای ناظر در برابر سوء استفاده از بیت المال

بیت المال واژه‌ای بسیار سفارش شده در مکتب اسلام است که جایگاه ویژه‌ در عرصه زندگی اجتماعی و سیاسی و اقتصادی مسلمانان دارد.
معادل مفهوم این واژه را می‌توان در عباراتی همچون : سرمایه‌های ملی، اموال عمومی، پول مردم… جستجو کرد که همگی بیانگر این امر است که تک تک اعضای جامعه به نسبت مساوی در این سرمایه اندوخته یا بالقوّه شریک می باشند.
نعمت های خدادادی از جمله منابع طبیعی، معادن، انرژی‌های نهفته در دل خاک، اقلیم و جاذبه های تاریخی نیز جزو اموال عمومی و متعلق به مردم بوده و هر گونه دخل و تصرف و نیز سوء استفاده آنها از نظر شرعی و قانونی تخلف محسوب می‌شود.
از سوی دیگر ، مدیران ومسئولان در نظام مبتنی بر اسلام و بویژه مذهب والای شیعه اثنی عشری، وظیفه ای بسیار سنگین در قبال بیت‌المال مسلمین داشته و هر گونه سوء استفاده و یا استفاده نامناسب و بی بهره و کم بهره برای اجتماع و اعضای جامعه، قابل بازخواست ملت و نیز پیگرد قانونی می باشد و چه فاصله عمیق و وحشتناکی ایجاد شده میان سیره عملی حضرت علی(ع) بعنوان امام اول شیعیان و پیروان و شیعیان امروزین اش،آنجا که آن نمونه شجاعت و امامت و علم و عمل در تاریخ بشریت، پس از خاتمه رسیدگی مکتوب به حساب و کتاب بیت المال وقتی کارشان از نوشتن تمام شده و می خواهند که با اطرافیان، فقط صحبت کنند دیگر نیازی به روشنایی چراغ و شمع نمی بینند لذا برای جلوگیری از حیف و میل بیت المال حتی در سوختن اندکی موم شمع،آنرا خاموش می‌سازند و می فرمایند که چون می خواهیم صحبت کنیم و چیزی ننویسیم پس نیازی به نور شمع نیست! یعنی به عنوان امام و الگو می خواهند سرخط و سرمشق برای سایر مسئولان در نظام اسلامی ارائه دهند!
و امروز برخی پیروان ظاهری آن حضرت بخصوص در مناصب اداری چه ها که بر سر بیت المال نمی آورند؟
ایران اسلامی، کشوری که بعنوان قلب تپنده مذهب مترقی تشیّع در جهان اسلام مطرح می‌باشد، از جمله کشورهای بالقوّه ثروتمند و غنی از نعمات خداوندی و منابع زیرزمینی و جاذبه های منحصر به فرد گردشگری است و جزو معدود کشورهای دنیاست که بطور همزمان، هر چهار فصل بهاری و تابستانی و پائیزی و زمستانی را در هر زمانی از سال می‌توان در آن یافت و این شاید یکی از مهمترین زیر ساخت های طبیعی برای رونق اقتصادی در این کشور باشد.
در این بین متاسفانه مشاهده می گردد که بدلیل سوء مدیریت‌ها در رأس برخی نهادهای دولتی و عمومی وشهرداری‌ها، که تماماً با پول ملت اداره می شوند، به جای بهره مندی از سرمایه های موجود و افزایش ثروت ملی، بااقدامات غیرکارشناسی، هدفدار بری اغراض شخصی و سیاسی، غیر معقول وحتی غیرمرتبط با وظایف قانونی این افراد، باعث از بین رفتن این سرمایه های موجود شده و ادامه این روند غیرشرعی و غیرقانونی که گاه با سکوت و بی توجهی نهادهای مسئول در امر نظارت و یا بزرگان جامعه همراه می شود ، در میان مدت و دراز مدت منجر به رکود اقتصادی و نیز سلب اعتماد عمومی از مسئولان در اقصی نقاط کشور می‌گردد و نتیجه نهایی این سوء مدیریت ها وسوء استفاده ها از بیت‌المال ، بدبینی مردم نسبت به نظام مبتنی بر آموزه های اسلامی خواهد شد.
بعنوان مثال ، برخی مسئولان که کارنامه دوران مسئولیت شان با امّا و اگرهای فراوان روبروست ولی با مانورها و شگردهای خاص رانتی و البته غیراخلاقی! از گزند نظارت‌های قانونی و نهادهای مسئول نظارتی، جان سالم به در می برند، با سوء استفاده از بیت المال در برگزاری جشن ها و جشنواره ها و همایش ها و بذل و بخشش های آنچنانی و صرف میلیاردها تومان از پول این مردم بیچاره در امورات غیرمربوط با شرح وظایف قانونی شان، سعی در بسترسازی اجتماعی بمنظور مشارکت در انتخابات برای خود و سایردوستان و همفکران شان می نمایند و سرمایه های متعلق به ملت را فدای همه اقدامات غیرقانونی خود برای جلب آرای همان ملت می کنند.
یعنی پول مردم را برای خرید آرای همان مردم بی خبر از پشت پرده های مرموز و نامبارک و غیرمشروع و غیرقانونی صرف میکنند و پس از انتخاب و به دست گرفتن قدرت ، شروع به چپاول نرم بیت المال می نمایند.
یقیناً بی توجهی و سهل انگاری نهادهای مسئول و ناظر، در انجام درست وظایف قانونی خویش و باز گذاشتن میدان تاخت و تاز برای عده ای و ذبح شرعی حقیقت برای مصلحت های خود ساخته و بدل و بخششهای سیاسی از پول عوارض و مالیات مردم و انجام کارهای به ظاهر عمرانی اما به باطن مخرب برای اعتماد عمومی،آثار زیانبار و غیرقابل جبرانی در کوتاه مدت هم برای نظام و هم برای اسلام و هم برای جامعه بدنبال خواهد داشت.
متاسفانه اوضاع سیاسی و اقتصادی حاکم بر جامعه و لجام گسیختگی بازار تمام مسائل و ضعف‌ها و مشکلات و معضلات کشور را تحت الشعاع خود قرار داده و عده‌ای که در مناصب دولتی و عمومی و شهرداری‌ها قرار دارند از این آشفته بازار سیاسی در حاشیه ای امن به نحو احسن برای اهداف شخصی خود استفاده و البته سوء استفاده می‌کنند! آیا امکان بروز فتنه هایی بزرگتر از آنچه تاکنون تجربه کرده ایم در اوضاع نابسامان اقتصادی و اجتماعی میهن عزیزمان آن هم توسط عناصر داخلی و دستهای بسیار آشنا وجود ندارد؟

مسعود برزگر جلالی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز