روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 175
  • 665
  • 997,583
سید قطب حسن عباسی و تکفیر

vqhکلیپی در تلگرام و اینستاگرام از آقای حسن عباسی در حال بازدید مردم است که در آن ایشان شروط مذاکره ایران با امریکا را به دانشجویان انقلابی تشریح میکند.
از دانش آموختگان علوم سیاسی که در فضای رسانه هم حضور دارند به شدت متعجب شدم که چرا به این سخنان واکنشی نشان ندادند . البته یک احتمال وجود دارد آن هم اینکه آگاهان مایل نیستند با بولد نمودن این افراد، موجب ترویج اندیشه هایشان هم شوند. اما این استدلال بسیار اشتباه است . چرا که شبکه ای که در این دهه ها با چراغ سبز متولیان امر، توسط این افراد ایجاد شده است ، قابل توجه بوده و غیرقابل کتمان است. بهر حال سخنان آقای عباسی به اندازه زیادی مهم است.
وی معتقد است برای اینکه ما با آمریکا مذاکره کنیم ، ابتدا باید همه آمریکایی ها مسلمان شوند، شیعه اثنی عشری شوند و گفتمان ما را بپذیرند و .. این گفته ها شاید برای خیلی ها، یک شوخی بیشتر نباشد اما اگر با تاریخچه اندیشه سیاسی عرب آشنایی داشته باشیم حتما اسم سید قطب را شنیده ایم .
سید ، پدر حقیقی تکفیر در قرن ۲۰است، کسی که حداقل تشکیل القاعده را مدیون اندیشه های او باید دانست. این اندیشمند مصری بعد از مهاجرت به آمریکا، چپ گرایی خود را آغاز میکند و کتاب عدالت اجتماعی در اسلام را می نویسد . بعد از بازگشت ، به همراه اخوانی ها از جنبش افسران آزاد و کودتای ۱۹۵۲جمال ناصر حمایت میکند اما بعد از کودتابخاطر عدم تشکیل دولت رادیکال اسلامی از جمال گله مند میشود.تا جائیکه انتقادات تندش از سکولاریسم ناصر او را روانه زندان می کند و در زندان بود که اندیشه تکفیر را در قالب کتاب فی ظلال القران الکریم تئوری سازی میکند.
گفتمان او یک نکته کلیدی دارد. او معتقد است همه دنیا حتی مسلمانان در جهالت قرار دارند و باید با زور سرنیزه آنها را به اسلام وارد نمود و حکومت های اسلامی را تشکیل داد و..
هرچند نیازمند مجال بیشتری برای توضیح است اما نکته قابل تامل اینجاست که فرازی از گفتار جناب عباسی دقیقا پا به پای گفتمان سید قطب همراهی می کند آنجائیکه خطاب به جوانان می گوید: تا آنها را مسلمان نکرده اید نباید از پای بنشینید و اگر آنها را با مبارزه مسلمان نکنید، دست از سر شما بر نخواهند داشت. البته که منظور وی از مبارزه، تقریبا بر همگان مشخص است که چگونه باید باشد .

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز