روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 93
  • 507
  • 1,125,950
اگر سیل آذرشهر تکرار شود

هفته پیش سیل مهیبی در استان مازندران رخ داد که موجب وارد آمدن خسارات چند صد میلیارد تومانی به این استان شد، ماجرایی که دراین روزهای بارانی ممکن است برای استان آذربایجان شرقی هم رخ بدهد.
البته ماجراهای تلخی هم نه در گذشته بلکه همین سال قبل، خاطره های بسیار تلخی را در ذهن شهروندان آذربایجان شرقی رقم زده است.
جمعه ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ بود که سیل مهیبی در منطقه عمومی آذرشهر و عجب شیر رخ داد.
هرچند متوسط بارش، فقط حدود ۴۰ میلی‌متر گزارش شده بود ، اما همین مقدار بارندگی که در برابر سیل هفته پیش مازندران با بیش از ۳۰۰ میلی متر، رقم زیادی محسوب نمی گردد اما به جان باختن ۴۸ نفر از هموطنان مان منجر گردید ، فاجعه ای تمام عیار.
دلیل اصلی وقوع این رخداد را برخی از کارشناسان، موانع موجود در رودخانه، مهندسی اشتباه راه های مواصلاتی و نیز سکونت غیر مجاز برخی از شهروندان در مسیل رودخانه ها اعلام نمودند.
بعد از وقوع این سیل ویرانگر بود که توجه ها به طور ویژه ای به ریشه های وقوع این نوع حوادث جلب شد .
هرچند وزیر کشور پس از وقوع حادثه سیل آذرشهر به لایروبی ۲۳ کیلومتری مسیر آذرشهر منتهی بهک دریاچه ارومیه اشاره کرد وآن را یکی از دلایل کاهش خسارات ناشی از سیل دانست اما در عین حال توجه ها را به این نکته جلب نمود که آیا مابقی رودخانه های استان ، لایروبی شده اند؟
پل جدید
یکسال بعد از وقوع حادثه ، در فروردین ۹۷ بود که شهردار آذرشهر از اتصال پل توفارقان از مسیر کشتارگاه سابق به پل غلّه زار به صورت جاده‌ای را ارائه مینماید و خاطرنشان می سازد: در صورت تحقق این طرح در شرایط بحرانی و عادی ضمن کاهش ترافیک، مسیری برای نزدیکی جاده بین المللی به مسیر جاده شهری ایجاد می‌گردد تا در شرایط بحرانی خودروهای جاده بین المللی از این مسیر از شهر خارج گردند و دچار ترافیک سنگین نباشد.
تلنگر
فرو نشست پل جاده آذرشهر-عجب شیر در ۱۰ خرداد ۹۷ بازهم زنگ ها را به صدا در آورد که ابنیه راهی استان مستعد حوادث غیرمترقبه هستند .البته فرماندار آذرشهر گفت با اعتبار ۲ میلیارد و دویست میلیون تومانی این پل بازسازی شده و اکنون هیچ مشکلی برای عبور و مرور از آن وجود ندارد.
اما این همه داستان نیست و چه بسیار پل ها و معبرهایی که در اقصی نقاط استان مستعد بروز حوادث غیرمترقبه هستند.
ماموریت اداره راه وشهرسازی
بدلیل حساسیت موضوع ، از موذن زاده رئیس اداره مسکن و شهرسازی آذرشهرپرسیدیم برای پیشگیری از وقوع مجدد چنین حوادثی چه وظیفه ای بر عهده دارد.
وی با استناد به قوانین موجود کشور اظهار داشت : حوزه وظایفی ما فقط ساخت است و نگهداری بر عهده سازمان های دیگری.
وی در پاسخ به این سئوالمان که آیا در مسیل های رودخانه ها نقاط مسکونی وجود دارد و اگر دارد مسئولیت مقابله با آن بر عهده کیست؟ گفت : سازمان آب منطقه ای مسئول صدور اخطار به ساکنین این مناطق است و بنیاد مسکن نیز وظیفه ممانعت از ساخت چنین بناهایی را دارد.
وی همچنین مسئولیت نگهداری از ابنیه راه مانند پل ها و جاده ها را بر عهده اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان دانست.
حاشیه نشین نداریم
موضوعی که در ایام وقوع سیل در بسیاری از خبرها مخابره میشد، سکونت برخی از افراد در حاشیه رودخانه ها بود که سبب افزایش تلفات ناشی از سیلاب ها عنوان می گردید.
به همین منظور از اداره آب و هم چنین فرماندارآذرشهر در این خصوص توضیح خواستیم.
مسئولین اداره آب منطقه ای آذربایجان در پاسخ به سئوالمان در مورد حاشیه نشینی در بستر رودخانه ها ، رسما وجود هرگونه نقطه مسکونی در داخل بستر و حریم رودخانه را رد نمودد.
فرماندار آذرشهر در مصاحبه تلفنی خاطرنشان می کند که از بابت راه ها و پل ها ، جای هیچ نگرانی ای برای بروز مجدد آنچه در فروردین ۹۶ رخ داد وجود ندارد چرا که با تخصیص اعتبار ۱۵ میلیارد تومانی از سوی دولت اقدامات تامینی و مقاوم سازی انجام پذیرفته است.
نتیجه گیری
از آنچه بصورت خلاصه گزارش گردید به خوبی در می یابیم که حوادث غیرمترقبه فصلی مانند بارندگی ها، می توانند منشا خسارات مادی و معنوی فراوانی گردند و علاوه بر خسارات وارده، تا سالهای سال نیز دستگاه های اجرایی و خدمات رسان را درگیر جبران مافات نمایند و صد البته ، احتمالا اعتباراتی که برای جبران خسارت ها از سوی دولت تامین و پرداخت میگردد ، شاید بیش از کل اعتبارات عمرانی این شهرستان ها در طول یک سال باشد.
بنابراین شایسته است دستگاه های متولی ، با دقت و شفافیت مناسب نسبت به شناخت نقاط حادثه خیز مانند پل ها، راه های مواصلاتی و معابر ، و مقاوم سازی آنها و همچنین جابجایی نقاط مسکونی حاشیه رودخانه ها و مسیل ها اقدام نمایند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز