روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
سیگار موجب جهش سلولی در ریه‌ها می‌شود

پزشکان دریافتند افرادی که در روز یک بسته سیگار مصرف می‌کنند به طور میانگین در سال دچار ۱۵۰ جهش بیشتر در سلول‌های بافت ریه‌ خود می‌شوند.
محققان با توجه به یافته جدید اظهار داشتند: به کمک این مطالعه می‌توان توضیح داد که چرا مصرف کنندگان سیگار بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند.همچنین دیگر اعضای بدن هم دچار این جهش سلولی می‌شوند. به طور مثال مصرف یک بسته سیگار در روز به طور میانگین با ۹۷ جهش در هر سلول حنجره، ۳۹ جهش سلولی در حلق، ۲۳ جهش در دهان، ۱۸ جهش سلولی در مثانه و شش جهش در هر سلول کبد در سال همراه است.
“لودمیل الکساندروف” یکی از محققان این مطالعه از آزمایشگاه ملی “لس آلاموس” در آمریکا گفت: پیش از این شواهدی مبنی بر ارتباط استعمال سیگار با سرطان بدست آمده اما اکنون تغییرات مولکولی در DNA به دلیل مصرف سیگار اندازه گیری شده است.
سیگار حاوی بیش از ۷۰۰۰ نوع ماده شیمیایی است که ۷۰ مورد آن موجب بروز سرطان می‌شود. اگرچه در مطالعات پیشین استعمال سیگار با افزایش خطر ابتلا به ۱۷ نوع سرطان مرتبط دانسته شده است همچنان مشخص نیست چگونه سیگار کشیدن باعث بروز سرطان می‌شود.
در این مطالعه بیش از ۵۰۰۰ تومور از مبتلایان به سرطان که مصرف سیگار داشته‌اند یا سابقه مصرف این ماده دخانی را نداشته‌اند مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد حداقل پنج فرآیند متمایز تخریب DNA به دلیل مصرف سیگار صورت گرفته است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز