روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 668
  • 700
  • 1,332,608
شبکه های مجازی: متهمان اصلی تجرد قطعی

دختران و پسرانی که امکان و فرصت ازدواج را در زمان مناسب با توجه به نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی ندارند و از سوی دیگر از معطل ماندن نیازهای عاطفی و جنسی خود نگران هستند سعی می‌کنند بخشی از نیازهای یاد شده را در زمان مناسب و به شیوه قابل دسترس تأمین کنند. البته در جامعه امروزی ما عوامل فراوانی هستند که باعث می‌شوند جوانان نتوانند در زمان مناسب ازدواج کنند، از جمله تحصیل در دانشگاه، نداشتن شغل مناسب و بالطبع فقدان درآمد کافی جهت هزینه‌های سرسام آور زندگی، انتظارات غیرواقعی و غیرمعقول زوجین، آداب و رسوم دست و پا گیر و نظایر آنها که در چنین شرایطی جوانان شبکه‌های مجازی را بستر مناسبی برای تأمین نیازهای عاطفی و جنسی خود تلقی می‌کنند. بطوری که این فضا برای جوانان وامانده از رقابت‌های اجتماعی مسکنی است که شخص می‌تواند فشار‌های ناشی از ناکامی‌های اجتماعی را تسکین ببخشد. لذا به این نتیجه الزام آور می‌رسیم که شبکه‌های اجتماعی عامل تجرد جوانان نیست، بلکه استفاده گسترده از این ابزار ارتباطی، انعکاس نابسامانی‌های ساختاری است که به اشکال مختلف به جوانان جامعه تحمیل گردیده است. در واقع درگیر شدن ذهن جوانان به روابطی وسوسه‌انگیز و کم هزینه در شبکه‌های اجتماعی از عواملی است که شوق و انگیزه برای ازدواج‌های پر هزینه و مسئولیت آور را بشدت تضعیف می‌کند.
عده‌ای بر این تصورند که حضور در شبکه‌های اجتماعی مجازی جزو مهم‌ترین عوامل آسیب‌هایی مثل طلاق، خیانت، تجاوز به عنف و برخی دیگر از آسیب‌های اجتماعی است. هر چند شبکه‌های اجتماعی فرصت‌های بروز ارتباطات خارج از مدار زناشویی را با کمترین ریسک فراهم می‌کند اما این واقعیت را باید پذیرفت که علت روابط پرخطر و مشکلات ارتباطی را نمی‌توانیم به شبکه‌های اجتماعی ربط دهیم زیرا فضای مجازی همانند دماسنجی است که دمای محیط اطراف را به ما نشان می‌دهد. در واقع فضای مجازی ابزاری است که در آن بستر کیفیت ارتباطات زن و مرد امکان ظهور و بروز پیدا می‌کند و لایه‌های پنهان زندگی خودش را در قالب ارتباطات غیرمتعارف و پرخطر نشان می‌دهد، به عبارتی شبکه‌های اجتماعی علت مشکلات رفتاری افراد نیست بلکه مشکلاتی که از قبل وجود داشته و پنهان مانده بود در این فضا خود را به اشکال مختلف نمایان می‌کند و بطور بالقوه به مسأله اصلی تجرد قطعی می‌انجامد.
ناگفته نماند که افراط در استفاده از شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود که روابط رو‌در رو و صمیمی خانواده از بین برود در واقع اعتیاد در استفاده از این فضا باعث می‌شود که طرز فکر و روابط فرد با دیگران دچار اختلال شود، زیرا با ایجاد فضای مقایسه‌ای در شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنیم که روابط دچار اختلال می‌شود و با بررسی‌های به‌عمل‌ آمده از طریق پژوهش‌های علمی به این نتیجه الزام‌آور می‌رسیم که شبکه‌های اجتماعی نه به‌عنوان علت اصلی بلکه به‌عنوان‌عامل زمینه‌ساز به شکلی مستقیم یا غیرمستقیم در ۵۰ درصد جدایی‌ها در کشور دامن می‌زند. انعکاس این آمارها در جامعه به‌ تجرد قطعی می‌انجامد.
وقتی فرزندان شاهد جدایی والدین بواسطه شبکه‌های اجتماعی باشند ناخودآگاه میل به تنها بودن پیدا می‌کنند. آنچه حائز اهمیت است افراط در استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند از عوامل زمینه‌ساز ازهم‌ گسیختگی روابط بین افراد باشد. لازم است با بستر‌سازی مناسب و فرهنگسازی‌های بیشتر جامعه به‌ سمتی برود که استفاده ابزاری از تکنولوژی‌های نوظهور سبب گرایش افراد به سمت تنها شدن نشود. /مصطفی آب روشن

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز