روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 602
  • 1,087
  • 1,361,601
شجاعت زنگنه و مطهری

شجاعت ارتباط نزدیکی با بصیرت دارد . در واقع بصیرت بدون شجاعت به هیچ دردی نمی خورد . مانند علم بدون عمل است.
از فردای انتخابات اردیبهشت سال ۹۶، شاهد یک محافظه کاری شدید در رییس جمهور و حلقه اصلی دولت (سه ضلعی اصولگرای نوبخت- واعظی و نهاوندیان) بوده و هستیم که واقعا کار را به جاهای باریک کشانده است. بخصوص بعد از خروج آمریکا از برجام، شخص رییس جمهور نسبت به مسیر طی شده رسما احساس پشیمانی می کند و به رای دهندگان این پیام را مخابره می کند که در رای دادن به من اشتباه نموده اید. در حالیکه داستان اینگونه نیست . حقیقت این است که مسیر طی شده در سیاست خارجه کاملا درست و مبتنی بر مصالح و منافع ملی بوده است اما عملا دولت پنهان مانع تحقق همه اهدافی شد که ملت برای آنها در سال ۹۲، پای صندوق های رای آمده بودند. هرچند در سیاست داخلی دولت عملا هیچ برنامه ای برای پیشبرد امور نداشت و وضعی که پدید آمده محصول عملکرد خود اوست اما در حوزه خارجی دولت بجای اینکه از توان مردم برای پیشبرد مسائل استفاده کند، به لابی گری و ریش گرفتن برای این و آن رو آورد .
برای اینکه صریح تر سخن بگوئیم می توان از اظهارات دو سیاستمداری که با شجاعت تمام این بحث را باز نمودند استناد نمود. بیژن زنگنه وزیر نفت، دیروز در کنفرانس خبری خود با استدلال جالبی خبرنگار کیهان را به اصطلاح شست ورفت. او گفت شما که هر چه در توان داشتید انجام دادید تا برجام منجر به نتیجه نرسد ، حالا چرا از برهم خوردن آن ناراحتید؟ مگر نمی گفتید برجام بی خاصیت است ، خب الان به هم خورده دیگر دردتان چیست؟ زنگنه با استدلال ، همه بحث های شعارگونه را به هم زد و از نقش منفی روسیه و حتی عراق در همراهی با تحریم های امریکا سخن گفت و افزود همه دنبال منافع خود هستند. او آشکارا اعلام نمود زمان شعار و پز دادن در دنیا تمام شده است و باید دنبال منفعت خود باشیم.
کمی آن طرف تر در تلویزون علی مطهری، با صراحت در برابر نیمه مجری شبکه ۳ که از طریق چند صباح فحاشی علیه هاشمی و خاتمی به آن جایگاه رسیده است، از نقش یک نهاد انقلابی در به هم خوردن برجام پرده برداری نمود و به شجاعت تمام اقدامات آنها را علنی بیان کرد. در مقام قضاوت نیستیم که بگوئیم این سخنان چقد درست بوده است یا نه ، اما اصل مطلب این است که اگر از همان سال ۹۲ به این سو رییس جمهور کمی در بیان خود شجاعت به خرجی می داد نه کار به اینجا می رسید و نه اینکه امروز رسانه دولتی ایرنا و روزنامه ایران مجبور به سانسور سخنان زنگنه و مطهری شوند.
از دستاوردهای این امر که رییس جمهور در عمل نسبت به مسیر طی شده در سیاست خارجی پشت پا میزند، همین است که در جلسه شورای فضای مجازی ، ضرغامی با صدای بلند به او می گوید بی خاصیت و روحانی این امکان را ندارد که او را از جلسه بیرون کند و نهایتا خود ، مفتضحانه جلسه را ترک می کند.
این که بدنه اجتماعی هوادار دولت در سال ۹۲، انتظاری چند ساله از دولت برای کمی شجاعت دارند، انتظار زیادی نیست وگذر زمان نشان خواهد داد که محافظه کاری و خوش رقصی برای دولت هیچ دستاوردی نخواهد داشت.اگر از ابتدای همان دولت ، کابینه با صدای محکم تری بر لزوم تحقق اهداف مردم پای می فشردند خروج آمریکا از برجام به سال ۴ ام اجرای برجام می رسید که این گونه خرابی به بار نیاورد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز