روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 180
  • 817
  • 1,357,336
اقتصادی ایران در سخت ترین شرایط ۴۰۰ سال اخیر

یک استاد دانشگاه گفت: بر اساس آرمان های انقلاب اسلامی و منطق توسعه با کمک عالمان و فرودستان باید از بن بست ها عبور کنیم.
فرشاد مومنی در هفتاد و پنجمین نشست سالانه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران اظهار کرد: برای پیشرفت کشور به تشکل های مانند انجمن های اسلامی نیاز است.برای بهبود اوضاع ما نیاز به پیشرفت داریم، اما مسئله مهم در این راه این است که متوجه اولویتهای علم و قدرت باشیم، از نظر من مهم ترین خطای راهبردی از کارافتادگی سیستمی است. از کار افتادگی سیستم می تواند لطمات زیادی به ما بزند و از گذشته تا کنون نیز این گونه بوده است، اما هر قدر به زمان کنونی نزدیک می شویم ابعاد این کار افتادگی سیستمی بیشتر هویدا می شود.مثلا آقای رئیس جمهور به درستی اعلام می کند که در سال ۹۵ بیشترین رشد اقتصادی را داشته ایم اما کسی نمی پرسد این چه رشدی است که انگیزه، نشاط و پویایی اقتصادی را به همراه ندارد. یا در جایی دیگر آقای رئیس جمهور اعلام کرد که افزایش سرمایه گذاری را داریم، اما کسی نپرسید این چه رشدی است که انگیزه سرمایه گذاری را به همراه نداشت.
وی با اشاره به کاهش قیمت نفت با روی کار آمدن دولت یازدهم خاطرنشان کرد:در دولت حسن روحانی مشاهده کردیم که قیمت نفت کاهش زیادی پیدا کرد و دیدیم که در بودجه بندی چه مشکلاتی پیش آمد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در تشریح از کارافتادگی سیستمی در علم گفت: نمونه دیگری از کارافتادگی سیستمی را آنجایی در علم می بینیم که میانگین ثبت اختراع و مقالات علمی در ایران ۴۶۰ برابر نسبت به ژاپن است و همچنین ۲۰۸ برابر آمریکا است، یعنی ما مقاله منتشر می کنیم اما هیچ گشایش علمی دیده نمی شود.
وی در همین راستا گفت: به ازای هر پژوهشی که منجر به اختراع می‌شود، آلمان ۱۱۳ و ژاپن ۵۱۸ برابر جلوتر از کشور ماست. این درحالی است که شمار دارندگان مدرک آموزش عالی در ایران از ۶۵ تا ۹۵ به بیش از ۱۳ میلیون نفر رسیده است.
مومنی خاطر نشان کرد: هر چقدر دیرتر به مسئله از کار افتادگی بپردازیم کمتر می توانیم جلوی این ضرر و زیان را بگریم.کسی در ایران از نهادهای مدنی از دولت آقای روحانی سوال نکرد وقتی شما می توانید برای مؤسسات مالی غیر مجاز ۱۱ میلیارد تومان اختصاص دهید، چرا برای کارگرانی که ۶ماه است حقوق نگرفته اند کاری نمی کنید و وقتی هم اعتراض می کنند با کتک رو به رو می شوند.
وی با بیان این که عبور از مشکلات لوازم خود را می‌خواهد، گفت: ما می‌گوییم بر اساس آرمان های انقلاب اسلامی و منطق توسعه با کمک عالمان و فرودستان باید از بن بست ها عبور کنیم.
این فعال سیاسی و اقتصادی یادآور شد: ما در خلق فرصت شغلی فاجعه آمیز عمل کردیم، مخصوصا از سال ۸۵ تا ۹۰ آن هم زمانی که ۶۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد ما تزریق شد.گم کردن اولویت‌ها ابعاد بسیار تکان دهنده ای دارد، تحولات جمعیت در ۳۵ تا۹۵ نشان می دهد یک سوم جمعیت کار پیدا کردند و عملا دو سوم جمعیت از پیدا کردن مشاغل در ضابطه رانتی محروم مانده اند.از سال ۶۵ تا ۹۵ با سقوط نسبی نرخ مشارکت کلی زنان رو به رو هستیم اما در این میان حجم اشتغال در واسطه گری ما افزایش پیدا کرده است.
مومنی با بیان اینکه«شواهد تجربی به ما می گوید شرایط اقتصادی ایران در سخت ترین شرایط ۴۰۰ سال اخیر خود قرار دارد» گفت: یعنی از زمان جنگ تحمیلی هم شرایط بدتر است در آن زمان ما توانستیم ایران را کار آمد تر اداره کنیم، زیرا دولت در آن زمان تولید کننده و مردم را شریک مالی خود می دانست .
این استاد دانشگاه در پایان گفت :دولت باید برای ادامه راه از انتخاب متحد غیر استراتژیک دست بردارد و ما هر روز بدتر از روز قبل در دام این خطر افتاده ایم ، هنوز فرصت داریم این خطای استراتژیک را جبران کنیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز