روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۳/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 395
  • 384
  • 1,280,312
شرح راغفر بر بودجه بحرانی ۹۸

۸۰میلیارد دلار نیاز ارزی کشور، ۲۱ میلیارد دلار درآمدر ارزی کشور
۵۹ میلیارددلار شکاف ارزی دولت
احتمال تورم ۳ رقمی سال ۹۸
۱۴هزار میلیارد تعهد حمایت از دو خودرو ساز ورشکسته
۱۵هزار میلیارد تومان بودجه لوله کشی گاز بی مورد
انتقاد تند از تخفیف مالیاتی خصولتی ها
چاره ای جز امضای fataf و ملحقاتش نداریم
۸۷درصد درآمد کشور رانتی
۸۴۰هزار میلیار تومان نیازمندی بانک های خصوصی برای بازسازی
هرماه ۳برابر یارانه نقدی را به بانک های خصوصی میدهیم تا سرپا بمانند
به همت سازمان برنامه و بودجه استان ، استاد مشهور نهادگرای اقتصادی ایران ، در تبریز به شرح مبسوطی از بودجه سال ۹۸ پرداخت. هرچند دایره صحبت ، مدام به سمت ساختارهای اقتصادی و حتی موضوع دولت پنهان نیز سوق پیدا می کرد.
راغفر شدیدا معتقد است اقتصاد ایران در دست سرمایه داران تجاری است که بیش از هر چیز از دلالی و مشخصا واردات کالا سود می برند و ارتزاق می کنند.
این استاد دانشگاه با اذعان بر اینکه در بودجه سال آتی با کسری عمده ای مواجه خواهیم بود اظهار داشت : چرا باید در دریافت مالیات از خصولتی ها (پتروشیمی- فولادسازی -معادن) که همه درآمدشان مبتنی بر رانت است تخفیف داده شود؟ و بدین ترتیب درآمدهای کشور با مخاطره مواجه شود.
چرا باید به دو خودروساز ورشکسته کشور که در سالهای گذشته بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان از رانت حمایتی استفاده نموده اند، دوباره تعهد حمایت داده شود تا سرپا باقی بمانند؟
چرا باید ۱۵ هزار میلیارد تومان فلان نهاد پر زور پول بگیرد تا خط لوله گازرسانی سیستان و بلوچستان را انجام دهد در حالیکه آن منطقه مستعد استفاده از انرژی های خورشیدی است اما چون آن نهاد پرقدرت است همه این بودجه محقق خواهد شد.
مشاور اسبق سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: سال آتی ۸۰ میلیارد دلار نیاز ارزی داریم که کل درآمد دولت ۲۱ میلیارد دلار است و بنابراین با شکاف ۶۰ میلیاردلاری مواجه خواهیم بود که طبق معمول دولت از طرق مشخصی این شکاف را پرخواهد نمود.
وی با بیان اینکه دورنمای اقتصادی کشور چندان مناسب نیست اظهار داشت با این روند، سال آتی تورم سه رقمی خواهیم داشت، رکود عمیق تر خواهد شد و در کل اوضاع بدی خواهیم داشت و دلیل این تغییر وضعیت بیش از آنکه ناشی از مسائل خارجی باشد ناشی از خود تحریمی هاست. ناشی از تغییر ایدئولوژی اقتصادی کشور است که بعد از جنگ، به جای نگاه به مردم به نگاه به کارآفرین و امنیت سرمایه رسیدیم. البته این ها همه شعار بود و در عمل همه چیز در خدمت سرمایه داری تجاری قرار گرفت . و این گونه است که بیش از ۸۷ درصد اقتصاد کشور رانتی است و اگر رانت نباشد فولاد ما ، پتروشیمی ما یک کیلوم امکان صادارت ندارد.
وی با اشاره به بی کفایتی دولت در مدیریت ارزی کشور در سال گذشته گفت: در مدت ۴ ماه ، ۲۰ میلیارد دلار منابع مهم ارزی کشور را هدر دادیم و الان معلوم نیست این پولها کجاست و تاثیر آن بر اقتصاد کشور چیست؟
نفوذی ها
البته در این میان عناصر نفوذی در تصمیم گیری های کشور تاثیر زیادی دارند. البته این مساله مخصوص این دولت نیست .
در دولت احمدی نژاد هم تصمیم گیران، موضوع را طوری هدایت کردند که ما سرمایه گذاری در حوزه مشترک را رها کنیم و به سرمایه گذاری در زمین خشک روی بیاوریم که چیزی جز هدر رفت سرمایه نداشت.
مدیریت بانک مرکزی از دیگر ابعاد پراخت راغفر به بودجه ۹۸ بود.
وی معتقد است ۸۴۰ هزار میلیارد تومان فقط برای سرپا ماندن بانک های خصوصی کشور نیاز است و البته بعضی ها معتقدند که ۵۴۰ هزار میلیارد تومان از سپره های مردم نیز در بانک ها بلاتکلیف است .
بانک مرکزی چگونه ارز مورد نیاز ۶۵۰۰ خودروی لوکس را تامین کرد ؟ چرا مانع واردات کالای لوکس نشد ، چرا مانع ورود نهادهای پرزور به مساله ارز نشد ؟ چرا ضریب تکاثر را افزایش دادند تا بانک های خصوصی ۳۰۰ هزار میلیارد تومان در یک سال به نقدینگی کشور اضافه کنند.
همه می دانیم که بانک های خصوصی تیول نهادهای پرقدرتی هستند که زور بانک مرکزی به آنها نمی رسد.
راغفر ، هرچند حتی بیوت علما و ائمه جمعه و نهادهای نظامی و امنیتی را در بروز وضع موجود مقصر اعلام نمود اما عمده تقصیر وضع فعلی را متوجه مجلس و دولت دانست.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه ساقی آذربایجان در خصوص مساله اف ای تی اف و تاثیر آن بر بودجه کشور اظهار داشت : این هم مثل بقیه نهادهای جهانی ، ابزاری هستند در خدمت چند کشور زورگو. بیش از ۷۰ درصد پولشوئی دنیا در آمریکا و انگلیس انجام می پذیرد. اسرائیلی ها یکی از مهمترین مبادی پولشوئی دنیا هستند ، کارمزد می گیرند پول کثیف را از هر بانکی به هربانک دلخواه دیگر منتقل می کنند. جزیره ای در انگلیس بنام جزری هست که بیش از دو برابر ترن آور سوئیس در آنجا پولشوئی می شود . اما با این همه تفاسیر، ما چاره ای جز پذیرش اف ای تی اف نداریم . چرا که اقتصاد ما به انداه خود تحریمی دارد و با این وضع نمیتوانیم در برابر دنیا بایستیم.
دروازه بان اسبق ماشین سازی تبریز همچنین در مورد واگذاری ماشین سازی گفت، اینها همان چوب حراج زدن به منابع ملت است که در همه دولت ها بوده ولی در این دولت شدیدتر شد. ۸۰۰۰ میلیارد تومان را به قیم ۶۵۰ میلیاردتومان مفت فروشی کردند .
اما شرایط موجود تنها یک حسنی که دارد این است که گوش شنوایی پیدا شده است. اول سال گفتم، با این وضع تورم، دلار به ۴۰ هزار تومان میرسد ، حالا میگویید چرا نشد؟ دلیلش این است که حرف ما را بالاتر ها شنیدند، به مسئولین اجرایی کشور هشدار داند و تا حدودی جلو کار گرفته شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز