روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 93
  • 857
  • 1,393,386
شرکت ملی مس ایران آماده مشارکت با هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای تولید کاتد در مس سونگون

غلامرضا سبحانی
مجتمع مس سونگون در ۱۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر تبریز و ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان ورزقان واقع شده است. معدن مس سونگون بر روی کمربند جهانی مس موسوم به کمربند آلپ-هیمالیا قرار دارد .
این مجتمع به منظور تولید کنستانتره با ظرفیت ۰۰۰/۱۵۰ تن در سال با عیار ۳۰ درصد مس جهت سال اول بهره برداری طراحی شده است. (فاز اول) کارخانه کانی آرایی (تغلیظ) مجتمع در اواسط سال ۱۳۸۵ راه اندازی شده است و خوراک آن برای ظرفیت فوق توسط سنگ سولفوری استخراج شده از معدن که در نزدیکی کارخانه می باشد.
امروزه شرکت های تولیدی ، به عنوان بنگاه های اقتصادی ، برای طرح های توسعه ای خود ، ، پارامترهای بسیاری را بررسی می کنند. این پارامترها شامل بررسی بازار ، تحولات قیمت ، مکان یابی ، صرفه به مقیاس و … هستند. تامین این پارامترها نهایتاً باید اهداف مالی بنگاه های اقتصادی را تامین کنند. البته توجه به مسئولیت های اجتماعی نیز یکی از اهداف شرکت ها است که پایداری فعالیت های تولیدی را برای آنها به دنبال دارد. حتی با در نظر گرفتن تمامی مولفه های یاد شده ، تغییر در هریک از پارامترها می تواند حیات یک طرح و نوع آن راتغییر دهد.
به عنوان نمونه در زمانی که قیمت مس بیش از ۸۰۰۰ دلار در هر تن بود، بسیاری از شرت های تولید کننده مس ، طرح های توسعه ای فراوانی برای خود تعریف کردند و شرکت ملی صنایع مس ایران نیز از این قاعده مستثنسا نبود. از جمله طرح های توسعه شرکت ملی مس ، طرح تولد ۲۰۰ هزار تن مس کاتدی در آذربایجان بود. باید توجه داشت که برای تولید این میزان کاتد به تولید۸۰۰ هزار تن کنسانتره نیاز است ؛ چرا که عیار کنسانتره تولیدی حدود۲۵ تا ۲۶ درصد بوده و برای تولید هر تن مس ، چهارتن کنسانتره نیاز است.
این در حالی است که پس از سال ها اکنون ۳۰۰ هزار تن کنسانتره در آذربایجان تولید می شود؛ زیرا بسیاری از معادنی که در مرود آنها مطالعه شده بود. نتوانستند انتظارات در مرود تولید ۸۰۰ هزارتن کنسانتره را برآورد سازند. ضمن اینکه با افت قیمت مس عملاً توجیه فنی و اقتصادی بسیاری از طرح ها با مشکل مواجه می شود. اما درحال حاضر تکنولوژی های جدید تولید مس بوجود آمده اند. که می توانند با توجه به پارامترهای نه چندان جذاب در مورد قیمت مس ، در فرآیند تولید کاتد در منطقه آذربایجان ، به کمک شرکت ملی مس بیایند که در حال حاضر ، شرکت در مرحله انتخاب تکنولوژی ها قرار دارد.
این روزها شرکت مس آذربایجان جولان و سرخط خبرها شده و موجب شده عده ای از آن برای پیش برد اهداف خود استفاده نمایند ، ما نیز بر آن شدیم تا گزارشی تهیه نموده و گفتگوی کوتاهی با مدیران ارشد شرکت ملی مس ایران انجام دهیم.
در این گفتگو کوتاه یکی از مدیران شرکت ملی مس ایران در راستای طرح توسعه مس سونگون و تبدیل کنسانتره مس به صنایع پایین دستی از جمله کاتد گفت ما با عمل به فرامین مقام معظم رهبری و منشور اقتصاد مقاومتی ، آماده
مشارکت و عقد قرارداد با هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای تولید کاتد در مس سونگون هستیم.
ایشان همچنین در مورد میزان تولید کنسانتره افزود خوراک ورودی کنسانتره ۳۰۰ هزار تن می باشد که از این میزان ۷۵ هزار تن کاتد تولید می شود و سرمایه گذاری برای این میزان کاتد منطقی است ، نه تولید ۲۰۰ هزار تن .
وی در خاتمه تصریح نمود سرمایه گذاری ها در مس سونگون باید اصولی و منطبق بر میزان تولید کنسانتره باشد و هزینه اضافی برای سرمایه گذاری هیچگونه توجیه اقتصادی، علی الخصوص با نگاه و عمل به اقتصاد مقاومتی ندارد.
ما در صددیم پاسخ مطالبات مردم را از شرکت ملی مس ایران طی گزارش هایی در آینده گرفته و برای مخاطبین عزیزمان اطلاع رسانی نمائیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز