روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 175
  • 1,054
  • 1,354,565
شریعت رضوی به شریعتی پیوست

پوران شریعت رضوی، همسر شهید دکتر علی شریعتی معلم بزرگ انقلاب اسلامی ایران در حالی دار فانی را وداع گفت که این اتفاق تاسف بار آنچنان که باید و شاید در رسانه های رسمی کشور بخصوص صدا وسیما، انعکاسی نداشت . هرچند پوران شریعت رضوی ، خود نویسنده ای معروف و سرشناس بود اما انتساب او به دکتر علی شریعتی بر اهمیت این بانوی فرهیخته دو صد چندان می افزود. از این نکته نیز براحتی نباید گذشت که او خواهر آذر شریعت رضوی یکی از سه شهید روز ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ بود که به افتخار آنها بود که این روز را بعد از انقلاب روز دانشجو نامیده اند.
شریعتی را اگر معلم انقلاب بنامیم هیچ اشتباه نکرده ایم . چه اینکه از سال های ۴۲ تا ۵۷ ، انعکاس مبارزات دینی مردم علیه رژیم شاهی در خارج از مرزهای ایران ، اغلب با تابلوی شریعتی و آثار آن استاد بزرگ شناخته می شد.
از راشد الغنوشی رهبر نهضت اسلامی تونس بگیرید تا همسایگان مان در پاکستان انقلاب اسلامی و مبارزات دینی مردم ایران را پس از امام خمینی (ره) با دکتر شریعتی می شناختند. ناحق نیست بگوئیم نخستین کسی که در فضای روشنفکری ایران دوران طاغوت علم دین مبارز را بر افراشت شریعتی بود و از این بابت او حق بزرگی بر گردن پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ دارد .
اندیشه های سیاسی شریعتی تداوم خونخواهی و فرهنگ اعتراضی شیعه بود که در بستر و کالبد زمان هویت مخصوص مبارزاتی به خود گرفت و شعله های انقلاب را بیش از پیش برافروخته تر نمود تا این سیل خروشان به رهبری مرجعیت دینی به پیروزی نائل گردید.
ناگفته پیداست شریعتی بخش مهمی از این انقلاب است که فراموش ناشدنی نیز هست و همسر او نقش بزرگی در مبارزات و جنبش فکری شریعتی داشته است. بنابراین تجلیل از او بزرگداشت انقلاب و داشته های آن است. اما افسوس که ما قدر داشته های خود را نمی دانیم و همین نکته ظریف است که عامل بخش مهمی از مشکلات فعلی کشور است. درک این نکته که همه کسانی که در انقلاب سهم داشته اند باید مورد احترام باشند سخت نیست بخصوص کسانیکه بعد از انقلاب نیز در ایران ماندند تا درخدمت کشور باشند.
پوران، بی بی فاطمه
پوران شریعت‌رضوی فرزند حاج علی‌اکبر و پری در آبان‌ماه ۱۳۱۳ متولد شد. پدرش تاجر و اصالتاً خراسانی بود، اما خانواده شریعت‌رضوی به تهران کوچ کرده و بچه‌ها در همین شهر به مدرسه رفته بودند. در سال ۱۳۳۴ وارد دانشسرای عالی تهران شد و تحصیل در رشته ادبیات فرانسه را برگزید.
با افتتاح دانشکده ادبیات در مشهد به تصمیم پدرش و علیرغم میل باطنی خود، در حالی که دو ماه در کلاس‌های دانشسرای‌عالی حضور یافته بود، وارد کلاسی شد که علی شریعتی یکی از دانشجویان آن بود.
شریعتی در سال ۱۳۳۶ به پوران پیشنهاد ازدواج داد که پوران این پیشنهاد را با این استدلال که قصد دارد با مردی تحصیل‌کرده ازدواج کند و قبل از ازدواج باید تحصیلات‌دانشگاهی خود را به پایان برساند، جواب رد داد. پس از حدود یکسال تلاش علی شریعتی این دو در ۲۴ تیر ۱۳۳۷ با یکدیگر ازدواج کردند.
فعالیت های علمی پوران
بی‌بی‌فاطمه شریعت‌رضوی معروف به پوران شریعت‌رضوی،نویسنده ایرانی‌ است. او از دانشگاه سوربون فرانسه دکترای ادبیات فارسی دارد. موضوع تز او که در سال ۱۹۶۳ به راهنمایی ژیلبر لازار از آن دفاع کرد، توصیف طبیعت در شعر تغزلی فارسی در قرن هفتم است. او همسر علی شریعتی و خواهر آذر شریعت‌رضوی، یکی از سه دانشجویی است که در حمله نیرو‌های امنیتی به دانشگاه تهران در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهید شد.
پوران نویسنده ای فعال بود که یقینا زندگی مشترک با اندیشمندی چون دکتر علی شریعتی ، در شکل دهی بافت اندیشه ای او تاثیر زیادی گذاشته است با این حال پوران خالق آثاری چون «طرحی از یک زندگی در دو جلد وکتاب یادگاران مانا است.
پوران شریعت رضوی عصر روز جمعه در یکی از بیمارستان های تهران بدلیل سکته مغزی دار فانی را وداع گفت.
روزنامه ساقی آذربایجان درگذشت این بانوی فداکار و رنج کشیده و فرهیخته ایران را به همه هموطنان عزیز و خانواده جلیل القدر معلم شهید دکتر علی شریعتی و فرزندان آن عزیز سفرکرده تسلیت عرض می نماید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز