روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 23
  • 654
  • 999,225
شعر از رواج خشونت در دنیا می کاهد

استاد ادبیات فارسی دانشگاه «کریک قلعه» ترکیه با بیان اینکه شعر مملو از مضامین عرفانی و ادبی و احساسات عمیق انسانی است، گفت: با توجه به رواج خشونت در دنیا، شعر تا حدودی از رواج خشونت می کاهد.
پروفسور «عدنان قره اسماعیل اوغلو» در حاشیه مراسم نشان شهریار در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این نشان برای برسی های زبان فارسی به خصوص راجع به شهریار به من داده شد که از اهداکنندگان تشکر می کنم.
وی در مورد علت انتخابش برای دریافت نشان بین المللی شهریار گفت: راجع به شهریار مقاله ها و سخنرانی هایی در ترکیه دارم و در دانشگاه های کریک قلعه و آنکارا سخنرانی های متعددی نیز انجام داده ام .
پروفسور قره اسماعیل اوغلو با ابراز خشنودی از ادامه تبادلات فرهنگی و دانشگاهی بین دو کشور همسایه و دوست، خاطرنشان کرد: جایگاه شهریار در دانشگاه های ترکیه ویژه است و برنامه ای در دانشگاه کریک قلعه با عنوان روز شهریار برگزار کردیم که دانشجویان شعرهایی را به زبان فارسی خواندند.
وی با بیان اینکه شهریار در شعرهایش از اشعار مولانا، حافظ و سعدی بهره مند شده است، گفت: البته مفاهیم و مضامین شعر شهریار برای ما مهم است چون از تاریخ استفاده کرده است.
پروفسور اسماعیل اوغلو در مورد احساس خویشاوندی بین شعر شاعران ایرانی و ترکیه بخاطر اشتراکات عمیق دینی و فرهنگی اظهار داشت: احساسات ما مشترک است؛ همه آن چیزهایی که ما از گذشته در سینه داریم در آینده نیز ادامه خواهد داشت و با توجه به رواج خشونت در دنیا شعر می تواند تا حدی از این خشونت ها بکاهد.
چهارمین جشنواره بین‎المللی نشان فرهنگی شهریار با حضور اساتید داخلی و خارجی از کشورهای جمهوری آذربایجان، جمهوری خودمختار نخجوان، ترکیه و ارمنستان در دانشگاه تبریز برگزار شد.
بیست و هفتم شهریور، سالروز وفات استاد محمدحسین شهریار، در تقویم رسمی کشورمان به نام ‘روز ملی شعر و ادب’ نامگذاری شده است.
استاد شهریار، نامدارترین شاعر ایران زمین در تاریخ معاصر است که شهرت اشعار وی مرزهای ملی را در نوردیده و در ترکیه، قفقاز و آسیای میانه خوانندگان زیادی دارد.
مجموعه ‘حیدربابایه سلام’ استاد شهریار به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده است، ضمن اینکه دیوار اشعار فارسی وی مخاطبان فراوانی در ایران و خارج از ایران دارد.
استاد شهریار در سال ۱۲۸۲ شمسی در محله باغمیشه تبریز به دنیا آمد و بیست و هفتم شهریور ۱۳۶۷ شمسی درگذشت؛ پیکر وی در مقبره الشعرای تبریز به خاک سپرده شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز