روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 214
  • 863
  • 1,353,550
شفاف نبودن نقش معلمان در تدوین محتوای کتاب های درسی

کارشناس مسایل آموزش و پرورش با بیان اینکه نقش معلمان در تدوین و تهیه محتوای کتاب های درسی شفاف نیست، گفت: به نظر می رسد در تالیف کتاب های درسی به پیشنهادات معلمان در مورد اصلاح و بازنگری کتاب های درسی توجه خاصی نمی شود.
علی پور سلیمان اظهار داشت: البته در شورای برنامه ریزی کتاب های درسی در کنار متخصصان هر رشته تعدادی از معلمان هم حضور دارند و در مرحله تولید محتوا نیز در برخی گروه های درسی که انعطاف دارند، از چند معلم نظرخواهی می شود اما کافی نیست.
وی اضافه کرد: نکته مهم آن است که کتاب های جدیدالتالیف باید مورد تدریس آزمایشی قرار گرفته و پس از مشخص شدن نقاط ضعف، اصلاح و بازبینی شوند اما با تغییر ساختار به نظام ۶ – ۳ – ۳ و از زمانی که پایه ششم به نظام آموزشی اضافه شد، عملا این فرصت از بین رفته است.
پور سلیمان با بیان به اینکه امسال برای نخستین بار پایه دهم در نظام آموزشی وارد شد و کتاب های آن نیز بدون طی دوره آزمایشی در اختیار معلمان قرار گرفت، بیان داشت:‌ سال بعد نیز قرار است پایه یازدهم برای نخستین بار ایجاد و کتاب های آن نیز تالیف شود.مسوولان عنوان می کنند پیش نویس کتاب های تازه تالیف در سایت این سازمان قرار می گیرد و همه معلمان می توانند درباره آن نظر دهند، در حالیکه در نهایت نظرات معلمان در تالیف کتاب های درسی اعمال نمی شود.
پورسلیمان ادامه داد: اگر نظر مسوولان وزارت آموزش و پرورش مبنی بر نظرسنجی از همه معلمان و اعمال نظر آنان را بپذیریم، این سوال مطرح می شود که این همه اعتراض و انتقاد معلمان نسبت به برخی موضوعات مانند نبود تناسب میان حجم کتاب های درسی و ساعات اختصاص یافته ناشی از چیست ؟
وی به ذکر مثالی در رابطه با برخی انتقادات به کتاب های درسی اشاره کرد و گفت: در آذر سال ۱۳۹۵ جمعی از دبیران ریاضی کشور با ارسال نامه ای به صدای معلم، عنوان کردند که زمان اختصاص یافته به کتاب های مذکور ریاضی یک تجربی و ریاضی، هندسه یک، ریاضی و آمار رشته انسانی و ریاضی فنی، کافی نبوده و باعث می شود مطالب یا ناقص تدریس شود و یا مقدار مشخص شده برای هر نیم سال به اتمام نرسد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز