روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
شمارش معکوس تا کابینه ۲۴ میلیونی

دیگر فرصت چندانی باقی نمانده است و هفت روز دیگر حسن روحانی به بهارستان می رود تا هم سوگند دومین دوره ریاست جمهوری اش را در برابر نمایندگان ملت یاد کند و هم لیست کابینه اش را برای به حرکت درآمدن قطار دولت دوازدهم تقدیم مجلس کند.
هرچند از همان لحظه مشخص شدن نتایج انتخابات بازار گمانه زنی و سهم خواهی داغ شد اما این روزها اینکه چه کسی در کابینه آتی حضور داشته باشد یا کدام جریان سهم پررنگتری داشته باشد، محلی شده است برای مناقشه میان جناح ها و گروه ها؛ در این میان بلندگوی رسانه ها و روزنامه ها نیز اسب زین شده این رقابت هستند. انتظارات و مطالبات از یک سو و ایستادگی در مقابل فشارها از سوی دیگر توصیه هایی است که روزنامه های اصلاح طلب آن را به رئیس جمهور گوشزد می کنند.
روزنامه ابتکار در یادداشتی به قلم مدیر مسوولش که نماینده مردم تهران در مجلس دهم است از سختی های پیش روی دولت دوازدهم و انتظارات مردم می گوید. محمدعلی وکیلی مینویسد: «مردم می دانند که دولت روحانی، در چهار سال گذشته توانست قطار کشور را به ریل بیاورد و مدیریت کشور را به‌قاعده و به‌سامان کند. لذا اکنون سطح توقعات بالا رفته است و از دولت جدید، انتظار اصلاحات بنیادین شکل گرفته شده است. مردم انتظار دارند که قطارِ به ریل برگشته‌ی کشور، اکنون شتاب بگیرد. می توان رد و نشانی از این انتظار را در مطالبه‌ کابینه‌ کارآمد تر از قبل جُست. به نظر می رسد روحانی با وجود همه ملاحظاتِ پیدا و پنهان چاره ای ندارد جز اینکه کابینه ای از بهترین ها تشکیل دهد.»
این روزنامه همچنین در گزارشی با عنوان “جام جم علیه پاستور و بهارستان” به رویکرد صدا و سیما در مقابل دولت و مجلس می پردازد و مدعی می شود که رسانه ملی رفتاری دوگانه و تبعیض آمیز نسبت به دولت و مجلس دارد. در این گزارش آمده است: صداوسیما در برابر دولت مشی‌ای تخریب‌گرایانه در نظر گرفته است، مسئله‌ای که روحانی در کمپین‌های انتخاباتی نیز به آن اشاره کرد و حالا این ماجرا به مجلس و علی لاریجانی نیز رسیده است.
روزنامه شرق در گزارشی با عنوان “ ۷ روز تا کابینه ۲۴ میلیونی” به لابی گروه ها و جناحهای سیاسی برای گرفتن سهم از کابینه دوازدهم می پردازد و می نویسد: «بعد از تقریبا دو ماه گمانه‌زنی و رایزنی، تنها یک هفته زمان مانده است تا همه این تلاش‌ها خود را در فهرست پیشنهادی رئیس‌جمهور به مجلس نشان دهد و مشخص شود این فهرست سند وفاداری به آرا و مطالبات مردم است یا خیر. در این یک‌ ماه ‌و اندی که تلاش‌ها برای رایزنی با رئیس‌جمهور شروع شده است، دو کمیته تعامل، یکی از طرف فراکسیون امید مجلس و دیگری از طرف شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، شکل گرفته است. تا بتواند با رایزنی با روحانی، او را به تشکیل کابینه‌ای ترغیب کند که بیانگر مطالبات ٢۴میلیون نفری باشد که در انتخابات به او رأی دادند.»
این روزنامه در یادداشتی به قلم محمد توسلی با عنوان “سخنی با رئیس جمهور” به بررسی مشکلات امروز ایران و لزوم تغییر در کابینه می پردازد و با اشاره به اینکه بیشترین مانع تراشی برای دولت یازدهم متوجه یک جریان خاص بوده است که در انتخابات هم در برابر روحانی صف آرایی کردند، عمده‎ترین نقدهایش را متوجه وزارت کشور می کند و معتقد است باید تغییراتی دراین حوزه صورت بگیرد.
شرق همچنین در مقاله ای با عنوان اصولگرایان و حال فعلی افراد به روزنامه کیهان که نوشته بود “اصلاح طلبان خواسته هایشان را به ۲۴ میلیون تعمیم دهند” پاسخ می دهد و روزهای دولت نهم و دهم را به آنها یادآوری می کند.
روزنامه اعتماد از دیگر روزنامه های اصلاح طلب نیز در سرمقاله خود به قلم صادق زیبا کلام به موضوع کابینه می پردازد و با اشاره به کشمکشهایی که میان دو جناح وجود دارد، معتقد است که باید خواسته ها از دولت واقعی باشد.
در شرایطی که صحبت از کابینه دوازدهم نقل هر محفلی است، روزنامه های اصولگرا زنجیره‌وار به تحریم های آمریکا علیه ایران پرداخته اند و دولت را در انتقادات خود قرار داده‎اند، همچون استقبالی مشتاقانه از این مصوبه ضد ایرانی!!
روزنامه کیهان که تیتر یک خود با عنوان “تحریف تحریم‌های جدید، فریب ملت و کمک به آمریکاست” را به موضوع تحریم ها اختصاص داده و تلاش می کند نشان دهد که دولت در برابر طرف مقابل کوتاه آمده است. این روزنامه همچنین در مطالب دیگر خود عنوان می کند که باید برجام از سوی ایران نیز نقض شود و فعالیت های راکتورهای هسته‌ای دوباره از سر گرفته شود.
روزنامه وطن امروز نیز با تیتر “سنا تکرار کرد”، کنایه ای به پیام تصویری محمد خاتمی و حمایت او از حسن روحانی می زند و با این عنوان دولت یازدهم را مسبب وضع تحریم‎ها می داند.
روزنامه رسالت نیز خط دیگر رسانه های اصولگرا را پی می گیرد و بر مدار انتقاد به برجام و دولت به دلیل وضع تحریم های امریکا علیه ایران میچرخد. البته این روزنامه با اشاره به صحبت های آیت الله جنتی، تلاش می کند به دولت در مورد به کارگرفتن اصلاح طلب‎ها هشدار دهد. / خبر آنلاین

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز