روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 616
  • 761
  • 1,435,013
شمال استان به جای شمال

اخیرا تصاویری از قطع شدن درختان جنگلهای ارسباران رسانه ای شده که دغدغه های زیادی ایجاد نموده است . ابتدا اخبار نادرستی در خصوص تاراج منابع طبیعی مناطق جنگلی شمال استان به گوش می رسید مبنی براینکه این چوب ها به صورت غیر قانونی در حال تاراج هستند اما با گذشت زمان کم کم کاشف به عمل آمد که بخش عمده ای از این چوب های جنگلی از باغات شخصی اهالی این منطقه فروخته و قطع شده است . ظاهرا اهالی این منطقه با مراجعه دلالان چوب ، با پاسخ مثبت خود استقبال نموده اند. البته نمیتوان این مساله را هم نادیده گرفت که یقینا در این میان تخلفاتی هم شکل گرفته و حتی از چوب های جنگل های ملی آن منطقه نیز برداشت چوب اتفاق افتاده است .هرچند داور نامدار، مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان شرقی تایید می‌کند که درختانی در آن ناحیه قلع و قمع شده‌اند، اما درختان متعلق به جنگل‌های ارسباران و مناطق حفاظت‌شده نبودند.
داستان چیست ؟
از نکته های مهمی که در خصوص گسیل شدن دلالان چوب به منطقه اظهار میشود این مساله مورد توجه است که دولت برای اینکه از جنگلهای شمال محافظت نماید ، تنفسی ده ساله به درختان این گنجینه طبیعی داده است . با این موضع و با توجه به نیاز روز افزون به کاغذ در جامعه ، عملا فعالین صنعت چوب و کاغذ به سمت مناطق جایگزین رفته اند. نزدیکترین منطقه نیز جنگل های ارسباران است که هم بکر است و هم پر از منابع چوب.
عکس هایی که از هفته گذشته و با کمک یکی از خبرنگاران بومی اهر، به فضای مجازی رسید و موجی از احساسات منفی و نگرانی ها در جامعه را رقم زد ، موجب شد تا مسئولین مربوطه آرام آرام به فکر آگاه سازی افکار عمومی روی بیاورند.
قلی الله قلی زاده نماینده مردم کلیبر در واکنش به انتشار این خبر و واکنش های مردمی نسبت به آن اظهار داشت: این امر با اجازه باغداران بوده است بطوریکه آنها حتی اجازه بریدن درخت هایی مثل گردو (حاصل ده) و درختان ۲۰۰ ساله را هم میدهند و اگر این روال ادامه داشته باشد در سالهای آینده چیزی از جنگلهای ارسباران باقی نخواهد ماند و تبدیل بی بیابانی بی آب و علف خواهد شد.
با فرض صحت سخنان این نماینده مجلس میتوان تصور نمود که وضعیت باغداران در این خطه زرخیز استان چگونه بوده است که دست به سرمایه فروشی زده اند .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز