روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 764
  • 721
  • 1,335,686
شناسایی گیاهان دارویی با برچسب هوشمند

محققان نوعی حسگر ارزان قیمت و قابل حمل مبتنی بر کاغذ تولید کردند که نه تنها قابلیت تشخیص فساد مواد غذایی و آرایشی را دارد، بلکه قادر است گیاهان دارای خواص دارویی را نیز شناسایی کند.
تفاوت اصلی این حسگر جدید با حسگرهای موجود در این است که برای ارتباط با ترکیبات مختلف از نانوساختارها استفاده می‌کند. در اغلب حسگرهای مشابه از محلول‌هایی استفاده می شود که درون کانال‌هایی جاری می شوند.
اما در این برچسب هوشمند از ذرات غیرارگانیک استفاده شده است که فعالانه در واکنش‌های ردوکس شرکت می‌کنند. هنگامی که این ذرات با مواد مختلف تعامل می‌کنند، تغییر رنگ می‌دهند و شدت این تغییر رنگ میزان تراکم ماده موردنظر را مشخص می‌کند.
برای مثال یکی از نمونه‌های اولیه این حسگر توانسته است نوعی سم موسوم به ochratoxin A را که معمولا در زمان فساد قهوه و غلات توسط قارچ‌ها تولید می‌شود، شناسایی کند. به اعتقاد محققان می‌توان این فناوری را به‌گونه‌ای توسعه داد که انواعی از باکتری‌ها مانند سالمونلا و ای کولای را نیز شناسایی کند.گزارش کامل این تحقیقات در دویست و پنجاه و چهارمین نمایشگاه و نشست ملی انجمن شیمی آمریکا ارائه شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز